Galeria 1. Piętro
To przestrzeń, w której sztuka pobudza kreatywność, inspiruje i integruje. Galeria powstała według koncepcji nazwanej przez jej autorów Warsaw Art Movement – bo prace artystów poruszają odbiorców.
W 2023 roku ING Bank Śląski udostępnił nową przestrzeń w budynku przy placu Unii Lubelskiej w Warszawie – Galerię 1. Piętro. To hybrydowy projekt: miejsce pracy, spotkań z klientami i zebrań pracowników ING, a zarazem przestrzeń wystawiennicza, w której eksponowana jest kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING. Intensywność projektu i prac polskich artystów współczesnych jest podobna. Naszym celem było stworzenie całości, w której dzieła nie będą onieśmielające, a wnętrza stworzą rozbudowane, widoczne tło – mówi o koncepcji Piotr Kalinowski, dyrektor zarządzający i artystyczny MIXD. Dzieła z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING zostały umieszczone w kluczowych miejscach. Do „zlania się” przestrzeni ze sztuką dochodzi najpełniej w centralnym punkcie, przy kawiarni, gdzie można pracować i raczyć się kawą w sąsiedztwie Rzeźby terenu Mikołaja Moskala, odtworzonej w tej skali specjalnie do przestrzeni Galerii 1. Piętro.
Przystępując do działań nad wnętrzami, projektanci z MIXD byli pod wrażeniem kolekcji. Ściśle współpracowali z Kamilą Bondar, kuratorką i prezeską fundacji, która jest autorką ekspozycji. W kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING podoba mi się jej różnorodność i długotrwałość. Pierwsze dzieła były kupowane w latach 90., więc można powiedzieć, że nie jest to „robienie czegoś pod publikę”, ale faktyczne kolekcjonerstwo z duszą – mówi Piotr Kalinowski. Dzieła artystów, które wywołują ciekawość, skłaniają do zastanowienia nad światem i motywują do działania, były dla projektantów głównym źródłem inspiracji. Kierunek prac wyznaczały też takie pojęcia jak indywidualność i balans.
Czas pandemii przyniósł nam okazję do refleksji i zweryfikowania wartości, które są dla nas ważne. Do zmiany perspektywy, do szukania równowagi między życiem prywatnym a pracą. To wszystko skutkuje tym, że biura, do których wracamy, muszą wyglądać inaczej. Te wnętrza powinny być zróżnicowane i elastyczne, pozwalające na skupienie, pracę w komfortowym środowisku – twierdzi Igor Demuth, design manager w MIXD. Zbudowaliśmy przeciwwagę dla wielkomiejskiego, stresującego otoczenia. Postawiliśmy na zróżnicowane materiały, łagodne formy, otoczyliśmy ludzi roślinami – dodaje Demuth.
Architekci z MIXD stanęli przed koniecznością znalezienia odpowiedzi na pytanie, co w czasach, gdy tak popularna jest praca zdalna, czyni biuro miejscem atrakcyjnym i skłania do twórczego współdziałania. Jako projektanci mogliśmy wesprzeć tę motywację za pomocą dizajnu, stworzyć sanktuarium firmy, w którym jej wartości i mocne strony są pielęgnowane i omawiane. Biuro powinno zostać ciekawym uzupełnieniem pracy w domu, miejscem otwartym, dobrze ergonomicznie i dizajnersko przygotowanym, innym w wyglądzie niż dom, będącym jego, nazwijmy to umownie, lepszą wersją – wyjaśnia Piotr Kalinowski. Jak podkreśla inwestor, ING Bank Śląski, brakowało też przestrzeni, w której można zorganizować np. warsztaty, czy wielofunkcyjnego centrum szkoleniowo-konferencyjnego dostępnego dla wszystkich pracowników Grupy ING Banku Śląskiego, a także częściowo dla gości i klientów. Łącznie oddano około 2500 m2 powierzchni przeznaczonej do spotkań, wspólnej pracy, a także organizacji wydarzeń specjalnych.