Architektura-murator - 2024-06
Autor: Piotr Śliwiński z wykorzystaniem zdjęcia autorstwa Marcina Czechowicza <p>Nie jestem fanem rankingów. Zbyt często nadmiernie upraszczają sytuację, wprowadzają niezdrową konkurencję i odciągają uwagę od tego, co kryje się za wskaźnikami i kryteriami. Jednocześnie jednak myślę, że są takie momenty, w których bardzo rankingów potrzebujemy. Zwłaszcza w czasach, gdy subiektywne opinie zaczynają coraz śmielej wypychać fakty.</p> <p>W rankingu – poza jego wynikiem – kluczowa jest konstrukcja stojących za nim kryteriów. Tym bardziej gdy dotyczą tematu o bardzo szerokich możliwościach interpretacji. Byliśmy tego świadomi, gdy zdecydowaliśmy się na opracowanie rankingu najbardziej wpływowych pracowni architektonicznych w Polsce. Dlatego do jego stworzenia wybraliśmy dwa oczywiste kryteria. W naszym rankingu wpływ mierzymy liczbą i rodzajem publikacji w papierowym wydaniu „A-m” oraz zdobytymi nagrodami i wyróżnieniami w najważniejszych krajowych konkursach architektonicznych.</p> <p>Dzięki temu wiemy już, które polskie pracownie mają największy wpływ na nasze postrzeganie i ocenę architektury. W stronę laureatów, poza wyrazami uznania – jako redakcja najbardziej wpływowego pisma architektonicznego w Polsce – wysyłamy sygnał: będziemy w Was pokładać szczególną ufność i nadzieję, że pomożecie nam wszystkim w sformułowaniu najlepszych odpowiedzi na czas nowych wyzwań. To hasło bowiem niezmiennie towarzyszy 30-leciu „Architektury-murator”.</p> <p><strong>Artur Celiński</strong></p>
Architektura-murator - 2024-06

Nie jestem fanem rankingów. Zbyt często nadmiernie upraszczają sytuację, wprowadzają niezdrową konkurencję i odciągają uwagę od tego, co kryje się za wskaźnikami i kryteriami. Jednocześnie jednak myślę, że są takie momenty, w których bardzo rankingów potrzebujemy. Zwłaszcza w czasach, gdy subiektywne opinie zaczynają coraz śmielej wypychać fakty.

W rankingu – poza jego wynikiem – kluczowa jest konstrukcja stojących za nim kryteriów. Tym bardziej gdy dotyczą tematu o bardzo szerokich możliwościach interpretacji. Byliśmy tego świadomi, gdy zdecydowaliśmy się na opracowanie rankingu najbardziej wpływowych pracowni architektonicznych w Polsce. Dlatego do jego stworzenia wybraliśmy dwa oczywiste kryteria. W naszym rankingu wpływ mierzymy liczbą i rodzajem publikacji w papierowym wydaniu „A-m” oraz zdobytymi nagrodami i wyróżnieniami w najważniejszych krajowych konkursach architektonicznych.

Dzięki temu wiemy już, które polskie pracownie mają największy wpływ na nasze postrzeganie i ocenę architektury. W stronę laureatów, poza wyrazami uznania – jako redakcja najbardziej wpływowego pisma architektonicznego w Polsce – wysyłamy sygnał: będziemy w Was pokładać szczególną ufność i nadzieję, że pomożecie nam wszystkim w sformułowaniu najlepszych odpowiedzi na czas nowych wyzwań. To hasło bowiem niezmiennie towarzyszy 30-leciu „Architektury-murator”.

Artur Celiński

Spis treści Architektura 06/2024
przegląd

Poznaliśmy najlepsze warszawskie realizacje.

Przedstawiamy laureatów tegorocznej Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe 2024.

Krótka historia najmłodszego i jednego z mniej znanych zabytków w Polsce. Budynku zaprojektowanego przez Martę i Lecha Rowińskich z pracowni Beton.

„Długowieczność bierze się z pięknych rzeczy, które ludzie kochają i które chcą zachować, a nie z podstawowego materiału, z którego są zrobione. Dlatego większe znaczenie ma tu architektura niż inżynieria. Musimy więc dbać o relację emocjonalną ludzi i budynków” – mówi Arturowi Celińskiemu Tristan Carfrae, wiceszef firmy ARUP.

W tym numerze polecamy wystawy w Muzeum Architektury we Wrocławiu i w krakowskim SARP-ie, festiwal Gdynia Design Days oraz konferencję Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Przedstawiamy projekty: drewnianego biurowca w Wielu, autorstwa APA Wojciechowski Architekci, Centrum Folkloru w Sieradzu Nizio Design International, a także Osiedle Zasadowa w Warszawie 77 Studia architektury.

Prezentujemy laureatów krajowego etapu 19. edycji międzynarodowego konkursu Saint-Gobain Architecture Student Contest, a Bal Architektek przedstawia dokonania architektki Stelli Mutegi z Nairobi.

czytelnia

W tym numerze recenzujemy książki: Miasto Waleriana Pidmohylnego i Kraków – miasto zero Rafała Matyi.

konteksty

Prezentujemy 20 pracowni, które mają największy wpływ na postrzeganie i ocenę architektury. Poza wyrazami uznania, w stronę laureatów wysyłamy sygnał - będziemy pokładać w Was szczególną nadzieję, że wspólnie odpowiemy na czasy nowych wyzwań.

realizacje

Ten pozornie prosty budynek, pozbawiony przepychu oraz zbędnych ozdób, swą finezję i rozmach wyraża poprzez proporcje, relacje przestrzenne i dostosowanie do pełnionej funkcji – piszą o nowej realizacji pracowni Kozień Architekci Urszula Forczek-Brataniec i Paweł Jaworski.

Środkiem do zaprojektowania przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni było wykorzystanie naturalnej rzeźby terenu oraz wtopienie w niego budynku – pisze Hubert Trammer o nowej realizacji pracowni Archikunszt Studio i Plus8.pl Architekci.

Budynek, niczym element składanych latami puzzli, mądrze, nienachlanie i bez tworzenia przestrzennych barier wpisuje się w urbanistykę Powiśla – pisze Krzysztof Mycielski o nowej realizacji APA Wojciechowski Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ MATERIAŁÓW].

teoria i praktyka

Zaczynam badać jakieś zagadnienie, ponieważ widzę, że potrzebuję zbudować sobie warsztat pracy nad nim. Praktyka staje się więc podstawą do poszukiwań teoretycznych, które potem się na nią z powrotem przekładają – pisze Leszek Wiśniewski, asystent na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

warsztat

Istotną potrzebą człowieka jest identyfikacja z miejscem, w którym żyje. Nowy fragment miasta, który projektujemy, to poszanowanie zastanego kontekstu i wzbogacenie go o nowe wartości – tak o najnowszej realizacji piszą architekci Jan Belina-Brzozowski i Edyta Skiba [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Polskie akcenty i architektoniczne rozwiązania na Salone del Mobile

zawód architekt

Budowanie lokalne jest jedną z tych pięknych idei, które obracają się w pył po zderzeniu z rzeczywistością – mówi w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz Kuba Woźniczka [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZA WERSJA WYWIADU].

wnętrza 2

To przestrzeń, w której sztuka pobudza kreatywność, inspiruje i integruje. Galeria powstała według koncepcji nazwanej przez jej autorów Warsaw Art Movement – bo prace artystów poruszają odbiorców.

dizajn na zawsze 2

AI usprawnia pracę w pewnych kwestiach, ale niesie za sobą wiele dyskusji etycznych czy prawnych – mówi Mati Sipiora w rozmowie z Anną Żmijewską [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE MATERIAŁY].

z archiwum

Przypominamy pierwsze w kraju oparte na danych finansowych rankingi architektoniczne po 1989 roku. Cytaty wybrała i komentarzem opatrzyła Ewa P. Porębska.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum