Wiejski plac w Wąwelnicy

2019-03-26 9:50 Tekst: Katarzyna Gucałło Zdjęcia: Filip Kacalski / archiwum projektantów
Wiata w Wąwelnicy 01
Autor: Filip Kacalski / archiwum projektantów Najbardziej przyciągającym uwagę elementem inwestycji jest zaprojektowana indywidualnie wiata przystankowa. Masywna konstrukcja z surowego betonu, z wyraźnie odbitym rysunkiem szalunków wyrasta z ziemi i wspiera się na jaskrawożółtym filarze oraz ustawionych pod różnymi kątami szarych, stalowych słupach

Kiedy 50 lat temu w zachodniopomorskiej wsi pojawił się zakład produkcyjny, centralny plac zaczął pełnić rolę głównie dojazdową i parkingową. Dzięki modernizacji została mu przywrócona dawna funkcja społeczna – pisze Katarzyna Gucałło.

Do położonej na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych Wąwelnicy dojeżdżają dwie linie szczecińskich autobusów podmiejskich. Wieś powstała w XIII wieku jako typowa owalnica z kościołem zlokalizowanym w centrum. Układ ulicowo-placowy jest czytelny do dziś, jednak w latach 70. ubiegłego stulecia obok zabytkowego kamienno-ceglanego kościółka z drewnianą wieżą powstał zakład produkcyjny Skraw-met, który zdominował okolicę przestrzennie i funkcjonalnie. Wraz z jego rozwojem centralny plac wiejski zaczął pełnić przede wszystkim rolę dojazdową i parkingową. W wyniku kompromisu między potrzebami mieszkańców i firmy gmina Dobra Szczecińska w roku 2016 na nowo zagospodarowała centrum Wąwelnicy.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum