Budynek Mediateki w Grodzisku Mazowieckim

2019-03-26 9:51 Tekst: Jerzy S. Majewski Zdjęcia: Daniel Rumiancew
Mediateka w Grodzisku 01
Autor: Daniel Rumiancew Elewacje budynku od strony rzeczki Rokicianki (z lewej) i ul. 3 Maja. Dzięki wprowadzeniu kojarzącej się z kolumnadą kratownicy i podcienia boczna elewacja ma nieco monumentalny wyraz. Podcień służy jednak nie tyle reprezentacji, co jest miejscem idealnym do wystawiania stolików kawiarnianych w sąsiedztwie zieleni parkowej

Bryła obiektu o przeszklonych elewacjach doskonale wtapia się w zieleń sąsiedniego parku. To jedno z najlepszych tego rodzaju rozwiązań przestrzennych, zrealizowanych w ostatnich latach w podwarszawskich miejscowościach – pisze Jerzy S. Majewski.

Centrum społeczno-edukacyjne Mediateka to już drugi wyróżniający się, obok centrum kultury („A-m” 10/08), współczesny obiekt użyteczności publicznej w Grodzisku Mazowieckim. Projekt powstał w pracowni ENONE z Pabianic. Prostopadłościenna bryła o mocno przeszklonych elewacjach, obłożonych czarnymi panelami aluminiowymi, doskonale wtapia się w zieleń sąsiedniego parku im. hr. Skarbków. Mimo że obiekt jest od niego oddzielony jezdnią, zdaje się być jego integralną częścią. To jedno z najlepszych tego rodzaju rozwiązań przestrzennych, zrealizowanych w ostatnich latach w podwarszawskich miejscowościach. W prostej architekturze budynku dominuje zasada, że mniej znaczy więcej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum