Fotowoltaika i architektura

2020-10-29 11:55 Piotr Kuczia
Fotowoltaika
Autor: Piotr Kuczia 11 | Dachowe świetliki pawilonu kąpielowego na wyspie na jeziorze Steinhuder Meer (Niemcy) pokryte mozaiką ogniw fotowoltaicznych, arch. Randal Stout, 2006

Panele fotowoltaiczne należy traktować nie jako elementy dodawane do gotowych konstrukcji, lecz jako innowacyjny materiał budowlany o szczególnych właściwościach. O fotowoltaice w architekturze pisze Piotr Kuczia.

Powoli oswajamy się z widokiem dachów z przypadkowo ułożonymi, często z przerwą na komin lub okno połaciowe, panelami fotowoltaicznymi. Od kiedy dostępne są programy dofinansowania fotowoltaiki, repertuar elementów szpecących dachy, takich jak kominy, rynny, instalacje odgromowe czy obróbki blacharskie poszerzony został o wzorzyste pola obramowanych aluminiowymi profilami modułów solarnych. Fotowoltaika i architektura – czy można je ze sobą pogodzić? Rozwiazaniem jest potraktowanie paneli fotowoltaicznych nie jako elementy dodawane do gotowych konstrukcji, lecz jako innowacyjny materiał budowlany o szczególnych właściwościach, którego zastosowanie uwzględnione zostaje już na samym początku projektowania obiektu. Zrobić to można na dwa sposoby: przez integrację z konstrukcją obiektu (BIPV, Building Integrated Photovoltaics) lub przez ich świadome wyeksponowanie.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum