Biurowiec Kö-Bogen II / Düsseldorf

2020-10-29 11:53 Tekst: Radosław Stach, opracowanie: Anna Żmijewska
Biurowiec Ko-Bogen II w Dusseldorfie_ingenhoven architects_01
Autor: © ingenhoven architects / HGEsch 1 | Charakterystyczne szpalery z grabami zamontowano zarówno na elewacji jak i na dachu budynku

Zielona fasada z grabów chroni budynek przed przegrzewaniem, aktywnie wpływa na mikroklimat otoczenia oraz przywraca naturalny obieg wody w obszarze śródmiejskim - pisze Radosław Stach.

Kö-Bogen II w Düsseldorfie jest projektem nietypowym pod wieloma względami. Po pierwsze dzięki historii samego architekta Christophera Ingenhovena, który rozpoczął prace nad projektem już w 1992 roku. Postulował wówczas władzom miasta rewitalizację centralnie położonej części Düsseldorfu, którą wielu mieszkańców uważało za „powojenną bliznę”. Przestrzeń pomiędzy prominentnymi ulicami Königsallee, Schadowstraße oraz parkiem Hofgarten do początku XXI wieku była w pełni podporządkowana ruchowi samochodowemu. Przecinająca je trasa szybkiego ruchu wraz z kaskadami ulic, zajezdniami tramwajowymi oraz betonowymi placami powodowały, że mało kto decydował się na spacery w tej części miasta. Architekt proponował przeniesienie ruchu kołowego do podziemnego tunelu oraz rewitalizację kwartału w formie i skali dostosowanej do ruchu pieszego. Jego marzenia zaczęły urzeczywistniać się dopiero w 2013 roku – rok później zaowocowały wygraną w konkursie na centrum biurowo-handlowe Kö-Bogen II – a następnie po raz kolejny w 2017 roku poprzez rewitalizację teatru Düsseldorfer Schauspielhaus, położonego po drugiej stronie Gustaf-Gründgens-Platz.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum