Szkoła / Ulyankulu

2023-08-25 12:24 Tekst: Łukasz Mazur, zdjęcia: Iwo Borkowicz
Szkoła w Tanzanii 2
Autor: Iwo Borkowicz 2 | Prosta bryła budynku kryje w sobie bogactwo rozwiązań, adaptujących budowlę do specyficznych warunków klimatycznych

Wygnanie oraz izolacja, których uchodźcy z Burundi doświadczali przez dziesięciolecia, wymagały od architektów głębokich przemyśleń i wrażliwości – o najnowszej realizacji pracowni JEJU.studio pisze Łukasz Mazur [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Projektowanie budynków w krajach rozwijających się określa się często mianem architektury humanitarnej. Polega ono na wsparciu społeczności dotkniętej kryzysami, takimi jak konflikty zbrojne, katastrofy naturalne czy migracje w poszukiwaniu miejsca do życia. Coraz więcej organizacji pomocowych decyduje się na działania lokalne w krajach, których te kryzysy dotyczą, co sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na nowe projekty architektoniczne. To otwiera drzwi dla architektów i inżynierów, którzy są w stanie spojrzeć na potrzeby społeczności z empatią i zrozumieniem. Aby skutecznie zrealizować projekt, muszą oni działać jak drużyna, ściśle współpracując z fundacjami, instytucjami kościelnymi, lokalnymi władzami oraz sponsorami. Wiele organizacji, takich jak Architecture Sans Frontières czy Fundacja Wayair, która stoi za inwestycją w Ulyankulu, angażują się w takie działania w Afryce.

Budowa szkoły to nie lada wyzwanie. Problemy często zaczynają się już na etapie dostarczania materiałów budowlanych. Niekiedy infrastruktura w danym regionie nie jest dostatecznie rozwinięta, a dostarczenie materiałów drogą morską może być niemożliwe. Istnieją miejsca, gdzie utwardzone drogi są rzadkością, a mosty i inne konstrukcje nie są dostosowane do przewożenia ciężkiego sprzętu czy materiałów. Nie można też zapominać o mrocznej stronie takich przedsięwzięć – korupcji. W niektórych rejonach nieuczciwe praktyki mogą niestety wpływać na proces budowy, a czasem nawet zdecydować o tym, czy projekt zostanie zrealizowany. Przezwyciężenie takich problemów jest jednak możliwe, czego dowodzi chociażby Diébédo Francis Kéré, pochodzący z Burkina Faso architekt, laureat Nagrody Pritzkera w 2022 roku. Projekt jego szkoły w Burkina Faso pokazuje, że zrozumienie lokalnych warunków – braku dostępu do morza, trudnej sytuacji klimatycznej, gospodarczej i politycznej – może prowadzić do stworzenia znakomitej architektury.

Spis treści Architektura 09/2023
przegląd

Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w nadchodzącym miesiącu, tym razem m.in. Weekend Architektury w Gdyni oraz Konkurs Fotografii Teatralnej.

Władze Pszczyny zainicjowały projekt NAMYSŁ nad kulturą, który ma pomóc miastu uzyskać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Do udziału zaprosiły ekspertów z całej Polski, w tym Artura Celińskiego, który od ponad dekady realizuje projekty związane z rozwojem kultury miejskiej i współtworzy poświęcone jej dokumenty strategiczne. Efektem dotychczasowych prac jest kulturalna strategia, w której zapowiedziano m.in. drugie życie blisko 90-letniego budynku dawnej szkoły.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Saint-Gobain Architecture Student Contest.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych. W tym miesiącu: modernizacja placu Nowy Targ we Wrocławiu proj. Roman Rudkowski Architekci; przebudowa Rynku w Raciborzu proj. biura Tecla i pracowni Anny Otlik; osiedle PRS w Szczecinie biura Fort Polska, nowy stadion Skry w Warszawie proj. Bujnowski Architekci i ATJ Architekci; osiedle Green Peak w Komarnie, proj. PORT architekci.

realizacje

Niewielki stalowy pawilon stał się miejscem spotkań, wystaw oraz lokalnych wydarzeń. Jako urbanistyczna klamra porządkuje otaczającą go przestrzeń – o najnowszej realizacji Bartosza Bukowskiego i Michała Woźniaka pisze Tomasz Michalak [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zespół Nowego Rynku to wysokiej jakości, zróżnicowana wizualnie architektura biurowa, do której stworzenia zaproszono cztery uznane pracownie – Tomasz Mielczyński i Agnieszka Rumież piszą o projektach pracowni: Jems Architekci, Medusa Group i Maćków Pracownia Projektowa [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Jedno z najnowocześniejszych centrów danych w Europie wyróżnia się architekturą, w której zastosowano innowacyjne rozwiązania techniczne – o najnowszej realizacji pracowni Arch-Deco pisze Łukasz Pancewicz [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Operując minimalnymi i prostymi środkami wyrazu, architektura nowego cmentarza poległych obrońców Westerplatte wydaje się ponadczasowa – o najnowszej realizacji pracowni NM architekci pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Wygnanie oraz izolacja, których uchodźcy z Burundi doświadczali przez dziesięciolecia, wymagały od architektów głębokich przemyśleń i wrażliwości – o najnowszej realizacji pracowni JEJU.studio pisze Łukasz Mazur [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Konstrukcję zaprojektowano tak, aby w przypadku wstrząsów sejsmicznych prowadzić do jej kontrolowanych i bezpiecznych uszkodzeń, nazywanych „uplastycznieniem systemu” Renzo Piano Building Workshop – o realizacji Renzo Piano Building Workshop pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O połączeniu dwóch światów – teoretyka i praktyka – pisze dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej; stowarzyszona w RIBA, autorka artykułów naukowych w czasopismach „Nature” i „Science”.

konteksty

Nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st Warszawy stanowić ma konstytucję przestrzenną na nadchodzące dekady. Jaka jest aktualna wizja Warszawy? Z projektantami zaangażowanymi w opracowanie Studium oraz uznanymi warszawskimi architektami i urbanistami rozmawiał Dariusz Śmiechowski.

O architekturze, biodesignie, innowacyjnych uprawach żywności oraz o tym, jak prowadzi się nietypową pracownię rozmawiamy z Pauliną Grabowską z NASDRA Conscious Design.

warsztat

Architektom zależało na wpisaniu domów w górski krajobraz, dlatego zastosowali szerokie okapy, które chronią elewację przed działaniem czynników zewnętrznych, zabezpieczają przed zalegającym śniegiem, a także zacieniają wnętrza – o projekcie pracowni PORT architekci pisze Marcin Kolanus [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I RYSUNKÓW].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Idealny taras – trwałe i funkcjonalne meble, oświetlenie i wykończenie outdoor

zawód architektka

Staram się pomóc studentom odnaleźć ich własne mistrzostwo – mówi prof. Anna Bać w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką.

z archiwum architektury

Tym razem w ramach cyklu publikujemy artykuł „Warszawa, kierunki rozwoju urbanistycznego", autorstwa Stanisława Dziewulskiego i Andrzeja Jędraszko. O współczesny komentarz poprosiliśmy Artura Jerzego Filipa.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum