Szkoła / Ulyankulu
Wygnanie oraz izolacja, których uchodźcy z Burundi doświadczali przez dziesięciolecia, wymagały od architektów głębokich przemyśleń i wrażliwości – o najnowszej realizacji pracowni JEJU.studio pisze Łukasz Mazur [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Projektowanie budynków w krajach rozwijających się określa się często mianem architektury humanitarnej. Polega ono na wsparciu społeczności dotkniętej kryzysami, takimi jak konflikty zbrojne, katastrofy naturalne czy migracje w poszukiwaniu miejsca do życia. Coraz więcej organizacji pomocowych decyduje się na działania lokalne w krajach, których te kryzysy dotyczą, co sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na nowe projekty architektoniczne. To otwiera drzwi dla architektów i inżynierów, którzy są w stanie spojrzeć na potrzeby społeczności z empatią i zrozumieniem. Aby skutecznie zrealizować projekt, muszą oni działać jak drużyna, ściśle współpracując z fundacjami, instytucjami kościelnymi, lokalnymi władzami oraz sponsorami. Wiele organizacji, takich jak Architecture Sans Frontières czy Fundacja Wayair, która stoi za inwestycją w Ulyankulu, angażują się w takie działania w Afryce.
Budowa szkoły to nie lada wyzwanie. Problemy często zaczynają się już na etapie dostarczania materiałów budowlanych. Niekiedy infrastruktura w danym regionie nie jest dostatecznie rozwinięta, a dostarczenie materiałów drogą morską może być niemożliwe. Istnieją miejsca, gdzie utwardzone drogi są rzadkością, a mosty i inne konstrukcje nie są dostosowane do przewożenia ciężkiego sprzętu czy materiałów. Nie można też zapominać o mrocznej stronie takich przedsięwzięć – korupcji. W niektórych rejonach nieuczciwe praktyki mogą niestety wpływać na proces budowy, a czasem nawet zdecydować o tym, czy projekt zostanie zrealizowany. Przezwyciężenie takich problemów jest jednak możliwe, czego dowodzi chociażby Diébédo Francis Kéré, pochodzący z Burkina Faso architekt, laureat Nagrody Pritzkera w 2022 roku. Projekt jego szkoły w Burkina Faso pokazuje, że zrozumienie lokalnych warunków – braku dostępu do morza, trudnej sytuacji klimatycznej, gospodarczej i politycznej – może prowadzić do stworzenia znakomitej architektury.