Nowy Rynek w Poznaniu

2023-08-25 12:27 Teksty: Tomasz Mielczyński, Agnieszka Rumież, zdjęcia: Przemysław Turlej
Nowy Rynek w Poznaniu 1
Autor: Przemysław Turlej 1 | Główny plac założenia Nowego Rynku – sprzężenie budynków za pomocą ogólnodostępnej przestrzeni publicznej

Zespół Nowego Rynku to wysokiej jakości, zróżnicowana wizualnie architektura biurowa, do której stworzenia zaproszono cztery uznane pracownie – Tomasz Mielczyński i Agnieszka Rumież piszą o projektach pracowni: Jems Architekci, Medusa Group i Maćków Pracownia Projektowa [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Nowy Rynek, nowa funkcja

Dzięki realizacji nowego zespołu budynków biurowych Poznań zyskał uporządkowaną przestrzeń w miejscu prowizorycznego dworca PKS.

Nowy Rynek to założenie, które powstało na 4-hektarowej działce, między ulicami Matyi i Wierzbięcice, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego Poznań Główny i kompleksu usługowo-handlowego Avenida, przy skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych. Masterplan, opracowany przez biuro Jems Architekci, został wyłoniony w zamkniętym konkursie inwestorskim na wielofunkcyjny zespół budynków z ogólnodostępnym placem w 2016 roku. Koncepcja urbanistyczna Nowego Rynku zakłada kształtowanie zabudowy wokół centralnego punktu, jakim ma być kolejny na mapie Poznania rynek miejski. Z jednej strony budynki tworzą pierzeje kompleksu, a z drugiej otwierają perspektywy widokowe łączące jego przestrzeń z okolicą – mówił o projekcie Marcin Citko z pracowni Jems Architekci. Realizacja inwestycji, za którą odpowiedzialna jest firma Skanska Property Poland, wymagała rozbiórki pozostałości istniejącego w tym miejscu dworca PKS, który tworzyły: hala dworcowa i zadaszone perony, portiernia, dyspozytornia, kotłownia, warsztaty, stacja obsługi, stacja paliw, magazyny, dworcowe wiaty, myjnia oraz budynek administracyjny. Inwestycję otwarto w 1964 roku jako obiekt tymczasowy, działała ona jednak aż do listopada 2013. Był to zbiór budynków raczej prowizorycznych, zatem przekształcenie tego terenu było w pełni uzasadnione. Razem z załogą, w ramach czynów społecznych, ze środków na remonty odbudowaliśmy rozpadający się magazyn budowlany z przeznaczeniem na dworzec autobusowy – czytamy w książce Miasto nie do Poznania, autorstwa Filipa Czekały. Realizacja nowego kompleksu rozpoczęła się w 2017 roku. Tak o projekcie wypowiadał się wówczas Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta: To nietuzinkowy projekt, którego realizacja diametralnie zmieni fragment Poznania. Nowy Rynek wypełni przestrzeń znajdującą się w centrum miasta wielofunkcyjną zabudową, nadając jej zupełnie nowe oblicze i rolę. Projekt ten odpowiada na różne potrzeby nowoczesnych miast – łączy biznes, funkcje mieszkaniowe i społeczne.

Ostatecznie Nowy Rynek otaczać będą budynki głównie biurowe, bez funkcji mieszkalnej, co zmniejsza zapowiadaną różnorodność funkcjonalną. Ich autorami są: Jems Architekci (budynek E, oddany w 2023 roku), Medusa Group (budynek D, 2021 rok), Maćków Pracownia Projektowa (budynki A i B, 2019 rok) oraz Ultra Architects (jeszcze powstaje). Założono, że po zrealizowaniu ostatniego obiektu, który obecnie jest w fazie projektowania, powierzchnia najmu w całym zespole wyniesie 100 tys. m2. Zaangażowanie różnych pracowni miało na celu uzyskanie różnorodności architektonicznej. Kolejną zmianą w stosunku do koncepcji, przez niektórych krytykowaną, jest znaczne obniżenie pełniącego funkcję dominanty budynku E, o którym tak mówił Marcin Citko: Zgodnie z założeniami architektonicznymi, ze względu na swoje położenie przy skrzyżowaniu dwóch głównych ulic, budynek E będzie głównym elementem identyfikującym Nowy Rynek w przestrzeni miasta. Z tego względu istotnym było zaakcentowanie jego wysokości, przy jednoczesnym utrzymaniu skali całego zespołu i uwzględnieniu relacji wysokościowych z sąsiednią zabudową. Efekt ten uzyskano poprzez obudowanie poziomów technicznych zlokalizowanych ponad częścią biurową, jednorodną na całej wysokości obiektu elewacją i wachlarzowym rozsunięciu najniższych kondygnacji.

Przestrzeń między budynkami i plac, które otwarto w 2023 roku, zrealizowano według pomysłu koncepcyjnego projektantów z Ultra Architects, którzy zaproponowali zielone wyspy, jako swoisty sposób na umieszczenie parku na terenie zabudowanym. Pełnowymiarowe drzewa pojawiły się nie tylko na samym rynku, lecz także w ciągach łączących założenie z otoczeniem. Mieszkańców, poza funkcjami handlowo-usługowymi w parterach, mają przyciągać fontanna oraz pergola z tężnią solankową zaprojektowana przez pracownię Jems Architekci. Karolina Matysiak

Spis treści Architektura 09/2023
przegląd

Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w nadchodzącym miesiącu, tym razem m.in. Weekend Architektury w Gdyni oraz Konkurs Fotografii Teatralnej.

Władze Pszczyny zainicjowały projekt NAMYSŁ nad kulturą, który ma pomóc miastu uzyskać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Do udziału zaprosiły ekspertów z całej Polski, w tym Artura Celińskiego, który od ponad dekady realizuje projekty związane z rozwojem kultury miejskiej i współtworzy poświęcone jej dokumenty strategiczne. Efektem dotychczasowych prac jest kulturalna strategia, w której zapowiedziano m.in. drugie życie blisko 90-letniego budynku dawnej szkoły.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Saint-Gobain Architecture Student Contest.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych. W tym miesiącu: modernizacja placu Nowy Targ we Wrocławiu proj. Roman Rudkowski Architekci; przebudowa Rynku w Raciborzu proj. biura Tecla i pracowni Anny Otlik; osiedle PRS w Szczecinie biura Fort Polska, nowy stadion Skry w Warszawie proj. Bujnowski Architekci i ATJ Architekci; osiedle Green Peak w Komarnie, proj. PORT architekci.

realizacje

Niewielki stalowy pawilon stał się miejscem spotkań, wystaw oraz lokalnych wydarzeń. Jako urbanistyczna klamra porządkuje otaczającą go przestrzeń – o najnowszej realizacji Bartosza Bukowskiego i Michała Woźniaka pisze Tomasz Michalak [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zespół Nowego Rynku to wysokiej jakości, zróżnicowana wizualnie architektura biurowa, do której stworzenia zaproszono cztery uznane pracownie – Tomasz Mielczyński i Agnieszka Rumież piszą o projektach pracowni: Jems Architekci, Medusa Group i Maćków Pracownia Projektowa [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Jedno z najnowocześniejszych centrów danych w Europie wyróżnia się architekturą, w której zastosowano innowacyjne rozwiązania techniczne – o najnowszej realizacji pracowni Arch-Deco pisze Łukasz Pancewicz [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Operując minimalnymi i prostymi środkami wyrazu, architektura nowego cmentarza poległych obrońców Westerplatte wydaje się ponadczasowa – o najnowszej realizacji pracowni NM architekci pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Wygnanie oraz izolacja, których uchodźcy z Burundi doświadczali przez dziesięciolecia, wymagały od architektów głębokich przemyśleń i wrażliwości – o najnowszej realizacji pracowni JEJU.studio pisze Łukasz Mazur [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Konstrukcję zaprojektowano tak, aby w przypadku wstrząsów sejsmicznych prowadzić do jej kontrolowanych i bezpiecznych uszkodzeń, nazywanych „uplastycznieniem systemu” Renzo Piano Building Workshop – o realizacji Renzo Piano Building Workshop pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O połączeniu dwóch światów – teoretyka i praktyka – pisze dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej; stowarzyszona w RIBA, autorka artykułów naukowych w czasopismach „Nature” i „Science”.

konteksty

Nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st Warszawy stanowić ma konstytucję przestrzenną na nadchodzące dekady. Jaka jest aktualna wizja Warszawy? Z projektantami zaangażowanymi w opracowanie Studium oraz uznanymi warszawskimi architektami i urbanistami rozmawiał Dariusz Śmiechowski.

O architekturze, biodesignie, innowacyjnych uprawach żywności oraz o tym, jak prowadzi się nietypową pracownię rozmawiamy z Pauliną Grabowską z NASDRA Conscious Design.

warsztat

Architektom zależało na wpisaniu domów w górski krajobraz, dlatego zastosowali szerokie okapy, które chronią elewację przed działaniem czynników zewnętrznych, zabezpieczają przed zalegającym śniegiem, a także zacieniają wnętrza – o projekcie pracowni PORT architekci pisze Marcin Kolanus [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I RYSUNKÓW].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Idealny taras – trwałe i funkcjonalne meble, oświetlenie i wykończenie outdoor

zawód architektka

Staram się pomóc studentom odnaleźć ich własne mistrzostwo – mówi prof. Anna Bać w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką.

z archiwum architektury

Tym razem w ramach cyklu publikujemy artykuł „Warszawa, kierunki rozwoju urbanistycznego", autorstwa Stanisława Dziewulskiego i Andrzeja Jędraszko. O współczesny komentarz poprosiliśmy Artura Jerzego Filipa.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum