Architektura-murator - 2023-09
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia Przemysława Turleja <p>Pobieżnie licząc, na naszych łamach (od 1994 roku) opublikowaliśmy ponad setkę artykułów dotyczących planowania Warszawy. Wiele z nich wskazuje na nieustanne zawirowania i niemożności. Widać to choćby po tytułach – <em>Planów STO a pusto. Krótka historia polityki przestrzennej Warszawy</em>, <em>Powstrzymać chaos</em>, <em>Co odkorkuje stolicę?</em>, <em>Wybrano niefortunny projekt</em>… <br />W bieżącym numerze „Architektury–murator” prezentujemy szczególny materiał. Wyjątkowy przede wszystkim ze względu na nagły zwrot akcji, bowiem nowe Studium dla Warszawy – nad którym prace rozpoczęły się ponad 5 lat temu, a którego dotyczy przeprowadzona dla „A-m” w połowie lipca 2023 roku rozmowa – nie wejdzie w życie ze względu na lipcową nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Miejmy nadzieję, że tak jak piszą w komentarzu do dyskusji przedstawiciele Biura Architektury m.st. Warszawy, praca nad Studium nie pójdzie na marne, stając się elementem przygotowania planu ogólnego. Będziemy wracać do tego tematu. <strong>Ewa P. Porębska</strong></p>
Architektura-murator 09/2023

Pobieżnie licząc, na naszych łamach (od 1994 roku) opublikowaliśmy ponad setkę artykułów dotyczących planowania Warszawy. Wiele z nich wskazuje na nieustanne zawirowania i niemożności. Widać to choćby po tytułach – Planów STO a pusto. Krótka historia polityki przestrzennej Warszawy, Powstrzymać chaos, Co odkorkuje stolicę?, Wybrano niefortunny projekt
W bieżącym numerze „Architektury–murator” prezentujemy szczególny materiał. Wyjątkowy przede wszystkim ze względu na nagły zwrot akcji, bowiem nowe Studium dla Warszawy – nad którym prace rozpoczęły się ponad 5 lat temu, a którego dotyczy przeprowadzona dla „A-m” w połowie lipca 2023 roku rozmowa – nie wejdzie w życie ze względu na lipcową nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Miejmy nadzieję, że tak jak piszą w komentarzu do dyskusji przedstawiciele Biura Architektury m.st. Warszawy, praca nad Studium nie pójdzie na marne, stając się elementem przygotowania planu ogólnego. Będziemy wracać do tego tematu. Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 09/2023
przegląd

Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w nadchodzącym miesiącu, tym razem m.in. Weekend Architektury w Gdyni oraz Konkurs Fotografii Teatralnej.

Władze Pszczyny zainicjowały projekt NAMYSŁ nad kulturą, który ma pomóc miastu uzyskać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Do udziału zaprosiły ekspertów z całej Polski, w tym Artura Celińskiego, który od ponad dekady realizuje projekty związane z rozwojem kultury miejskiej i współtworzy poświęcone jej dokumenty strategiczne. Efektem dotychczasowych prac jest kulturalna strategia, w której zapowiedziano m.in. drugie życie blisko 90-letniego budynku dawnej szkoły.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Saint-Gobain Architecture Student Contest.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych. W tym miesiącu: modernizacja placu Nowy Targ we Wrocławiu proj. Roman Rudkowski Architekci; przebudowa Rynku w Raciborzu proj. biura Tecla i pracowni Anny Otlik; osiedle PRS w Szczecinie biura Fort Polska, nowy stadion Skry w Warszawie proj. Bujnowski Architekci i ATJ Architekci; osiedle Green Peak w Komarnie, proj. PORT architekci.

realizacje

Niewielki stalowy pawilon stał się miejscem spotkań, wystaw oraz lokalnych wydarzeń. Jako urbanistyczna klamra porządkuje otaczającą go przestrzeń – o najnowszej realizacji Bartosza Bukowskiego i Michała Woźniaka pisze Tomasz Michalak [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zespół Nowego Rynku to wysokiej jakości, zróżnicowana wizualnie architektura biurowa, do której stworzenia zaproszono cztery uznane pracownie – Tomasz Mielczyński i Agnieszka Rumież piszą o projektach pracowni: Jems Architekci, Medusa Group i Maćków Pracownia Projektowa [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Jedno z najnowocześniejszych centrów danych w Europie wyróżnia się architekturą, w której zastosowano innowacyjne rozwiązania techniczne – o najnowszej realizacji pracowni Arch-Deco pisze Łukasz Pancewicz [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Operując minimalnymi i prostymi środkami wyrazu, architektura nowego cmentarza poległych obrońców Westerplatte wydaje się ponadczasowa – o najnowszej realizacji pracowni NM architekci pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Wygnanie oraz izolacja, których uchodźcy z Burundi doświadczali przez dziesięciolecia, wymagały od architektów głębokich przemyśleń i wrażliwości – o najnowszej realizacji pracowni JEJU.studio pisze Łukasz Mazur [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Konstrukcję zaprojektowano tak, aby w przypadku wstrząsów sejsmicznych prowadzić do jej kontrolowanych i bezpiecznych uszkodzeń, nazywanych „uplastycznieniem systemu” Renzo Piano Building Workshop – o realizacji Renzo Piano Building Workshop pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O połączeniu dwóch światów – teoretyka i praktyka – pisze dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej; stowarzyszona w RIBA, autorka artykułów naukowych w czasopismach „Nature” i „Science”.

konteksty

Nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st Warszawy stanowić ma konstytucję przestrzenną na nadchodzące dekady. Jaka jest aktualna wizja Warszawy? Z projektantami zaangażowanymi w opracowanie Studium oraz uznanymi warszawskimi architektami i urbanistami rozmawiał Dariusz Śmiechowski.

O architekturze, biodesignie, innowacyjnych uprawach żywności oraz o tym, jak prowadzi się nietypową pracownię rozmawiamy z Pauliną Grabowską z NASDRA Conscious Design.

warsztat

Architektom zależało na wpisaniu domów w górski krajobraz, dlatego zastosowali szerokie okapy, które chronią elewację przed działaniem czynników zewnętrznych, zabezpieczają przed zalegającym śniegiem, a także zacieniają wnętrza – o projekcie pracowni PORT architekci pisze Marcin Kolanus [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I RYSUNKÓW].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Idealny taras – trwałe i funkcjonalne meble, oświetlenie i wykończenie outdoor

zawód architektka

Staram się pomóc studentom odnaleźć ich własne mistrzostwo – mówi prof. Anna Bać w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką.

z archiwum architektury

Tym razem w ramach cyklu publikujemy artykuł „Warszawa, kierunki rozwoju urbanistycznego", autorstwa Stanisława Dziewulskiego i Andrzeja Jędraszko. O współczesny komentarz poprosiliśmy Artura Jerzego Filipa.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum