Dom okapowy / Komarno
Architektom zależało na wpisaniu domów w górski krajobraz, dlatego zastosowali szerokie okapy, które chronią elewację przed działaniem czynników zewnętrznych, zabezpieczają przed zalegającym śniegiem, a także zacieniają wnętrza – o projekcie pracowni PORT architekci pisze Marcin Kolanus [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I RYSUNKÓW].
Pomysł na budowę osiedla domów w górach
Dorastałem na polskim osiedlu domów jednorodzinnych, gdzie każdy płot, dach, elewacja były zupełnie inne. Nie ma w tym nic złego, jeśli ta różnorodność tworzy kompozycję, jedną całość… ale tego typu zabudowa w naszym kraju często jest nieuporządkowanym zlepkiem niewspółgrających ze sobą najróżniejszych materiałów, faktur i kolorów. Gdy pracowałem w Danii, zachwycała mnie estetyczna świadomość społeczeństwa, która miała odzwierciedlenie w osiedlach o wyważonym, spójnym charakterze. Marzyłem, aby te doświadczenia przenieść na rodzimy grunt.
Wraz z jednym z klientów doszliśmy do wniosku, że na polskim rynku nieruchomości brakuje osiedli domów jednorodzinnych tworzących harmonijną całość, o kameralnym charakterze, w których zastosowanoby rozwiązania projektowe o wysokiej jakości. Wówczas powstała wizja budowy kompleksu, który będzie spójny zarówno pod względem zagospodarowania terenu, jak i architektury.
Na lokalizację osiedla Green Peak wybrano Komarno, niewielką miejscowość graniczącą z Jelenią Górą, należącą do regionu geograficznego, który określa się jako krainę wygasłych wulkanów. Domy posadowione są na południowo-wschodnim stoku, skąd rozpościera się widok na panoramę Sudetów. Jednym z celów projektowych było wpisanie ich w górski krajobraz, dlatego postawiono na szerokie okapy, które w takiej lokalizacji pełnią kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim chronią drewnianą elewację przed działaniem czynników zewnętrznych, co wydłuża żywotność deski. Dodatkowo zimą okapy zabezpieczają drewno przed zalegającym śniegiem, a latem odpowiednio zacieniają wnętrza. Dawniej zabudowa drewniana na Dolnym Śląsku charakteryzowała się czarnym kolorem na elewacji. Wynikało to z wykorzystania olejów do impregnacji oraz naturalnego procesu ciemnienia drewna. Odwołując się do okolicznej zabudowy, elewację oraz dach zaprojektowano w ciemnych odcieniach: czarnym, szarym, antracytowym, popielatym. Dach natomiast wykonany został z blachy na rąbek, rytmem nawiązującej do pionowych lamelek elewacyjnych.