Dom okapowy / Komarno

2023-08-25 12:20 Tekst: Marcin Kolanus, opracowanie: Anna Żmijewska
Dom okapowy w Komarnie_PORT architekci_01
Autor: Maciej Lulko 1 | Aby uzyskać szeroki, a zarazem smukły okap, opracowano indywidualny system obróbek, z niewielką wiatrownicą

Architektom zależało na wpisaniu domów w górski krajobraz, dlatego zastosowali szerokie okapy, które chronią elewację przed działaniem czynników zewnętrznych, zabezpieczają przed zalegającym śniegiem, a także zacieniają wnętrza – o projekcie pracowni PORT architekci pisze Marcin Kolanus [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I RYSUNKÓW].

Pomysł na budowę osiedla domów w górach

Dorastałem na polskim osiedlu domów jednorodzinnych, gdzie każdy płot, dach, elewacja były zupełnie inne. Nie ma w tym nic złego, jeśli ta różnorodność tworzy kompozycję, jedną całość… ale tego typu zabudowa w naszym kraju często jest nieuporządkowanym zlepkiem niewspółgrających ze sobą najróżniejszych materiałów, faktur i kolorów. Gdy pracowałem w Danii, zachwycała mnie estetyczna świadomość społeczeństwa, która miała odzwierciedlenie w osiedlach o wyważonym, spójnym charakterze. Marzyłem, aby te doświadczenia przenieść na rodzimy grunt.

Wraz z jednym z klientów doszliśmy do wniosku, że na polskim rynku nieruchomości brakuje osiedli domów jednorodzinnych tworzących harmonijną całość, o kameralnym charakterze, w których zastosowanoby rozwiązania projektowe o wysokiej jakości. Wówczas powstała wizja budowy kompleksu, który będzie spójny zarówno pod względem zagospodarowania terenu, jak i architektury.

Na lokalizację osiedla Green Peak wybrano Komarno, niewielką miejscowość graniczącą z Jelenią Górą, należącą do regionu geograficznego, który określa się jako krainę wygasłych wulkanów. Domy posadowione są na południowo-wschodnim stoku, skąd rozpościera się widok na panoramę Sudetów. Jednym z celów projektowych było wpisanie ich w górski krajobraz, dlatego postawiono na szerokie okapy, które w takiej lokalizacji pełnią kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim chronią drewnianą elewację przed działaniem czynników zewnętrznych, co wydłuża żywotność deski. Dodatkowo zimą okapy zabezpieczają drewno przed zalegającym śniegiem, a latem odpowiednio zacieniają wnętrza. Dawniej zabudowa drewniana na Dolnym Śląsku charakteryzowała się czarnym kolorem na elewacji. Wynikało to z wykorzystania olejów do impregnacji oraz naturalnego procesu ciemnienia drewna. Odwołując się do okolicznej zabudowy, elewację oraz dach zaprojektowano w ciemnych odcieniach: czarnym, szarym, antracytowym, popielatym. Dach natomiast wykonany został z blachy na rąbek, rytmem nawiązującej do pionowych lamelek elewacyjnych.

Spis treści Architektura 09/2023
przegląd

Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w nadchodzącym miesiącu, tym razem m.in. Weekend Architektury w Gdyni oraz Konkurs Fotografii Teatralnej.

Władze Pszczyny zainicjowały projekt NAMYSŁ nad kulturą, który ma pomóc miastu uzyskać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Do udziału zaprosiły ekspertów z całej Polski, w tym Artura Celińskiego, który od ponad dekady realizuje projekty związane z rozwojem kultury miejskiej i współtworzy poświęcone jej dokumenty strategiczne. Efektem dotychczasowych prac jest kulturalna strategia, w której zapowiedziano m.in. drugie życie blisko 90-letniego budynku dawnej szkoły.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Saint-Gobain Architecture Student Contest.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych. W tym miesiącu: modernizacja placu Nowy Targ we Wrocławiu proj. Roman Rudkowski Architekci; przebudowa Rynku w Raciborzu proj. biura Tecla i pracowni Anny Otlik; osiedle PRS w Szczecinie biura Fort Polska, nowy stadion Skry w Warszawie proj. Bujnowski Architekci i ATJ Architekci; osiedle Green Peak w Komarnie, proj. PORT architekci.

realizacje

Niewielki stalowy pawilon stał się miejscem spotkań, wystaw oraz lokalnych wydarzeń. Jako urbanistyczna klamra porządkuje otaczającą go przestrzeń – o najnowszej realizacji Bartosza Bukowskiego i Michała Woźniaka pisze Tomasz Michalak [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zespół Nowego Rynku to wysokiej jakości, zróżnicowana wizualnie architektura biurowa, do której stworzenia zaproszono cztery uznane pracownie – Tomasz Mielczyński i Agnieszka Rumież piszą o projektach pracowni: Jems Architekci, Medusa Group i Maćków Pracownia Projektowa [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Jedno z najnowocześniejszych centrów danych w Europie wyróżnia się architekturą, w której zastosowano innowacyjne rozwiązania techniczne – o najnowszej realizacji pracowni Arch-Deco pisze Łukasz Pancewicz [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Operując minimalnymi i prostymi środkami wyrazu, architektura nowego cmentarza poległych obrońców Westerplatte wydaje się ponadczasowa – o najnowszej realizacji pracowni NM architekci pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Wygnanie oraz izolacja, których uchodźcy z Burundi doświadczali przez dziesięciolecia, wymagały od architektów głębokich przemyśleń i wrażliwości – o najnowszej realizacji pracowni JEJU.studio pisze Łukasz Mazur [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Konstrukcję zaprojektowano tak, aby w przypadku wstrząsów sejsmicznych prowadzić do jej kontrolowanych i bezpiecznych uszkodzeń, nazywanych „uplastycznieniem systemu” Renzo Piano Building Workshop – o realizacji Renzo Piano Building Workshop pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O połączeniu dwóch światów – teoretyka i praktyka – pisze dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej; stowarzyszona w RIBA, autorka artykułów naukowych w czasopismach „Nature” i „Science”.

konteksty

Nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st Warszawy stanowić ma konstytucję przestrzenną na nadchodzące dekady. Jaka jest aktualna wizja Warszawy? Z projektantami zaangażowanymi w opracowanie Studium oraz uznanymi warszawskimi architektami i urbanistami rozmawiał Dariusz Śmiechowski.

O architekturze, biodesignie, innowacyjnych uprawach żywności oraz o tym, jak prowadzi się nietypową pracownię rozmawiamy z Pauliną Grabowską z NASDRA Conscious Design.

warsztat

Architektom zależało na wpisaniu domów w górski krajobraz, dlatego zastosowali szerokie okapy, które chronią elewację przed działaniem czynników zewnętrznych, zabezpieczają przed zalegającym śniegiem, a także zacieniają wnętrza – o projekcie pracowni PORT architekci pisze Marcin Kolanus [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I RYSUNKÓW].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Idealny taras – trwałe i funkcjonalne meble, oświetlenie i wykończenie outdoor

zawód architektka

Staram się pomóc studentom odnaleźć ich własne mistrzostwo – mówi prof. Anna Bać w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką.

z archiwum architektury

Tym razem w ramach cyklu publikujemy artykuł „Warszawa, kierunki rozwoju urbanistycznego", autorstwa Stanisława Dziewulskiego i Andrzeja Jędraszko. O współczesny komentarz poprosiliśmy Artura Jerzego Filipa.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum