Architektura-murator - 2024-03
Autor: Piotr Śliwiński z wykorzystaniem zdjęcia autorstwa Marcina Czechowicza <p>Dzień dobry. Zaczynam pracę nad kolejnym 30-leciem miesięcznika „Architektura-murator”. Zmiana, którą zaproponowała Ewa P. Porębska, była dla mnie z pewnością równie wielkim zaskoczeniem, jak dla Państwa. Pod pewnymi względami powierzone mi zadanie jest proste. 30-letnia praca dotychczasowej redaktorki naczelnej i kierowanego przez nią zespołu sprawiła, że wszyscy mamy do dyspozycji największe archiwum polskiej architektury. Jest ono wypełnione nie tylko projektami i realizacjami, lecz także doświadczeniami i nauczkami z przeszłości. To świetny fundament do budowania czegoś nowego. Takie zaś mamy czasy, że ciągle się od nas oczekuje innowacji. Szczególnie teraz, gdy towarzyszy nam wyzwanie kryzysu klimatycznego, demografii, wojny czy spadku bioróżnorodności. Architektura bez wątpienia kryje w sobie część rozwiązania wszystkich tych ważnych kwestii. Chciałbym, żeby była jedynym obszarem, od którego zależy nasza przyszłość. Wówczas szybko byśmy ją mądrze zaprojektowali.</p> <p>Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana. Dlatego wraz ze mną „A-m” jeszcze bardziej wyjdzie na miasto i częściej będzie zabierać głos w sprawach, które pozornie nie leżą w jej kręgu zainteresowania. Liczę, że Państwo do nas licznie dołączą. Od nowego roku będzie można nas nie tylko czytać, ale również słuchać i oglądać. Dlatego śmiało zapraszam na naszą stronę WWW i do dobrych serwisów podcastowych.</p> <p><strong>Artur Celiński</strong></p>
Architektura-murator 03/2024

Dzień dobry. Zaczynam pracę nad kolejnym 30-leciem miesięcznika „Architektura-murator”. Zmiana, którą zaproponowała Ewa P. Porębska, była dla mnie z pewnością równie wielkim zaskoczeniem, jak dla Państwa. Pod pewnymi względami powierzone mi zadanie jest proste. 30-letnia praca dotychczasowej redaktorki naczelnej i kierowanego przez nią zespołu sprawiła, że wszyscy mamy do dyspozycji największe archiwum polskiej architektury. Jest ono wypełnione nie tylko projektami i realizacjami, lecz także doświadczeniami i nauczkami z przeszłości. To świetny fundament do budowania czegoś nowego. Takie zaś mamy czasy, że ciągle się od nas oczekuje innowacji. Szczególnie teraz, gdy towarzyszy nam wyzwanie kryzysu klimatycznego, demografii, wojny czy spadku bioróżnorodności. Architektura bez wątpienia kryje w sobie część rozwiązania wszystkich tych ważnych kwestii. Chciałbym, żeby była jedynym obszarem, od którego zależy nasza przyszłość. Wówczas szybko byśmy ją mądrze zaprojektowali.

Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana. Dlatego wraz ze mną „A-m” jeszcze bardziej wyjdzie na miasto i częściej będzie zabierać głos w sprawach, które pozornie nie leżą w jej kręgu zainteresowania. Liczę, że Państwo do nas licznie dołączą. Od nowego roku będzie można nas nie tylko czytać, ale również słuchać i oglądać. Dlatego śmiało zapraszam na naszą stronę WWW i do dobrych serwisów podcastowych.

Artur Celiński

Spis treści Architektura 03/2024
przegląd

Relacjonujemy, co się wydarzyło na tegorocznym festiwalu 4 Design Days w Katowicach, a Bal Architektek przytacza przykłady europejskich leksykonów architektek.

Piszemy o cyklu Interpretacje architektury, organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków. Gościem pierwszego spotkania była Ewa P. Porębska.

Publikujemy wywiad z Ananya Singhalem, który był gościem styczniowego wykładu z serii Mistrzowie Architektury organizowanego przez katowicki oddział SARP.

Recenzujemy dwie biografie: „Danuta i Daniel Olędzcy. Architektura na miarę możliwości" oraz „Konieczny. Na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze"

W tym numerze prezentujemy m.in.: osiedle TBS w Katowicach, projektu autorstwa pracowni K3Xmore; drewniany biurowiec w Warszawie pracowni AMBIENT; biurowiec Warta Tower w Warszawie APA Wojciechowski; wieżowiec w Gdyni Grupy 5 Architekci, osiedle TBS na Sarnim Stoku w Bielsku-Białej Archistudio.

konteksty

30 lat „Architektury-murator" to 354 numery. Zakładając, że w każdym prezentowaliśmy co najmniej cztery obiekty, łatwo policzyć, że historia naszego pisma to ponad 1500 budynków. Często były to realizacje wybitne, które następnie trafiały na listę laureatów prestiżowych konkursów oraz inspirowały kolejne generacje architektów i architektek. Wiele stało się ikonami swoich czasów. Bywały oczywiście i takie, o których wszyscy szybko zapomnieliśmy. Dla mnie dziś najciekawsze są te, które sprowokowały nas do ostrej dyskusji.

realizacje

Szereg białych słupów – o charakterystycznej ażurowej konstrukcji i kielichowej formie szerokich kolistych głowic wspierających płytę rozległego dachu – stanowi o wybitnie indywidualnej tożsamości architektury dworca – o najnowszej realizacji pracowni Tremend piszą Magdalena Staniszkis, Hubert Trammer.

Dzięki rewitalizacji starej cechowni i dobudowaniu mediateki kompleks nie tylko zyskał nowe życie, lecz także stał się wizytówką miasta – o nowej realizacji Pracowni Projektowej AiM Arkadiusz Miśkiewicz pisze Justyna Swoszowska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Przebudowany gmach mieści trzy niewielkie sale teatralne, co pozwala na elastyczne funkcjonowanie budynku, wygodne dla działalności kulturalnej – o nowej realizacji pracowni Atelier Loegler Architekci piszą Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak.

Logotyp teatru tworzą linie papilarne palca. Nowy obiekt i jego architektura mogą symbolicznie odcisnąć znaczący ślad w życiu kulturalnym Podgórza – o nowej realizacji Mariusza Twardowskiego i Aleksandra Janickiego pisze Bartosz Haduch [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

To dom wrażliwych estetów zaprojektowany z artystycznym wyczuciem. Formy, struktury, kolory tworzą nieoczywistą, lecz harmonijną kompozycję – pisze Iwona Ławecka-Marczewska o nowej realizacji dobrowolska.studio i Coucou Interiors.

Ukrywanie znaczeń, symbolika schowana w przedmiotach budują ich wartość w świecie nadmiaru – mówi projektantka Magdalena Jurek.

teoria i praktyka

O tym, że można łączyć ze sobą projektowanie obiektów, nauczanie studentów architektury oraz prowadzenie badań naukowych – pisze prof. PŚ, dr. hab. inż. arch. Klaudiusz Fross, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

warsztat

Dzięki rozbudowie o sąsiednią kamienicę ponad dwukrotnie powiększono przestrzeń sceny oraz dodano zapadnie sceniczne. Wprowadzone rozwiązania techniczne i inscenizacyjne wyróżniają teatr nie tylko na arenie krajowej, lecz także międzynarodowej – o realizacji pracowni WXCA pisze Monika Lemańska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Usiądź wygodnie – ponadczasowe projekty krzeseł nie tylko do wnętrz mieszkalnych

z archiwum

W naszym cyklu przypominamy stworzoną 10 lat temu Kolekcję „Architektury-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jej powstanie komentuje Ewa P. Porębska.

zawód architektka

Wierzę, że nikt celowo nie izoluje ludzi. Powinniśmy projektować dla każdego bez względu na to, jaki jest jego status – mówi w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz Magdalena Federowicz-Boule.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum