Przebudowa klasztoru / Wrocław
Najważniejszą i najtrudniejszą częścią projektu była nie tylko readaptacja zabytkowego klasztoru i budowa nowych obiektów wpisujących się w kontekst, lecz przede wszystkim dopasowanie nowej części do nieprzerwanie działającego w budynku zakonu – o najnowszej realizacji Arche - less is core piszą Piotr Grochowski, Wojciech Kolęda [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Koncepcja
Rewitalizacja klasztoru we Wrocławiu jest niezwykłym projektem z wielu względów. To nie tylko readaptacja zabytkowego miejsca, lecz także budowa nowych obiektów, silnie osadzonych w kontekście klasztornego parku i sąsiadującej zabudowy. Wyzwanie stanowiło współistnienie nowego projektu z zakonem urszulanek, który nieprzerwanie działa w pozostałej części budynku. Musieliśmy uważać zarówno na aspekty techniczne wynikające z tego podziału, jak i mieć na względzie subiektywne kwestie związane z funkcjonowaniem klasztoru. Wszystkie te elementy sprawiały, że musieliśmy podejść do tego projektu w kompletnie nieszablonowy sposób, napisać szyty na miarę program prac i na każdym etapie współpracować z zakonem.
Inwestycja położona jest we Wrocławiu przy al. Kasprowicza. Obejmuje XIX-wieczny neogotycki gmach z cegły, w którym zaplanowaliśmy hotel, sąsiadujący z nim XX-wieczny budynek tynkowany z elementami ceglanymi, zwany Marianum, gdzie znajdą się mieszkania, oraz trzy nowe apartamentowce. Na parterze zlokalizowana będzie kawiarnia z tarasem i widokiem na zabytkowy park, który zostanie odświeżony i wzbogacony o małą architekturę oraz otwarty dla mieszkańców Wrocławia.
Projekt jest kolejną rewitalizacją Grupy Arche po Cukrowni Żnin („A-m” 02/2022), Dworze Uphagena, fabryce samolotów, Królewskiej Fabryce Papieru i Metalowcu Muszyna.