Czytelnia

2024-01-26 13:01 Anna Cymer, Karolina Krasny

Prezentujemy recenzje książek: „Walka o dom. Wspomnienia syryjskiej architektki" oraz „Pochwała cienia".

Osobisty traktat o wojnie

Książka Marwy Al-Sabouni Walka o dom. Wspomnienia syryjskiej architektki pisana była w ogarniętym wojną domową mieście, w dalekiej Syrii. Jednak przemyślenia młodej projektantki są nam boleśnie bliskie i bardzo aktualne.

Pełnoskalowa militarna napaść Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku poruszyła Europę, a szczególnie Polskę i pozostałe kraje graniczące z Ukrainą. To oczywiste ze względu na bliskość działań wojennych (Lwów, na który spadały bomby, jest zaledwie 70 km od naszej granicy), a także fakt, że w najbliżej na zachód położonych krajach szukały schronienia uciekające przed wojną rodziny. Tragiczna sytuacja w Strefie Gazy i w Izraelu również jest u nas dyskutowana, tym razem także z powodów politycznych – Izrael jest ważnym sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie, a Polska czuje się ściśle związana z północnoamerykańskim mocarstwem. To nie są jedyne działania zbrojne, jakie obecnie toczą się w różnych zakątkach świata. Z wojną jest jednak tak, że przejmuje tylko jeśli dotyka bezpośrednio, gdy toczy się blisko, gdy może zaburzyć rytm życia i harmonogram dnia, ewentualnie oddziałać na decyzje polityczne czy ekonomiczne.

Wojna domowa, która wybuchła w 2011 roku w Syrii i wciąż się nie zakończyła, kosztowała życie już ponad 300 tysięcy cywili, a jak podaje Unicef wskutek konfliktu 90 % syryjskich dzieci wymaga pomocy humanitarnej. To nie tylko bezpośrednie zagrożenie życia z rąk uzbrojonych wrogów, to także bieda, głód, brak dostępu do edukacji, lekarza, czystej wody. W Syrii dziś niemal 80% ludzi żyje w ubóstwie, a 65% rodzin nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb. Ta okrutna walka – tym bardziej ponura, że toczona właściwie pomiędzy rodakami grupami etnicznymi zamieszkującymi ten sam kraj – jest tłem książki młodej syryjskiej architektki, Marwy Al-Sabouni. Choć autorka pisała ją w zrujnowanym mieście Hims właściwie w trakcie działań zbrojnych, książka nie jest zbiorem wspomnień z ogarniętych wojną terenów. Al-Sabouni patrzy na sytuację, w jakiej znalazła się jej rodzina i kraj o wiele szerzej. Dzięki temu, choć wydana ponad siedem lat temu, publikacja nie straciła nic na aktualności. Przeciwnie, może być czytana jako uniwersalny traktat o wojnie.

Na dom składają się nie tylko gromadzone przez całe życie pieniądze, lecz także wspomnienia i marzenia. Nasz dom reprezentuje nas samych. Unicestwienie własnego domu powinno być traktowane jak zbrodnia równa unicestwieniu duszy – pisze Al-Sabouni i trudno odnosić te słowa wyłącznie do syryjskich rodzin. Autorka wprowadza czytelników w historię, kulturę i społeczny klimat miasta Hims, tłumaczy genezę wojny domowej, sytuację, w jakiej znaleźli się jej rodacy w 2011 roku i zmiany, jakie do niej doprowadziły. Podkreśla, że to nie wyznanie stoi za konfliktem: Kiedy religia była realnym składnikiem życia poszczególnych społeczności, to właśnie ona stanowiła źródło wzajemnej sympatii, szacunku i współczucia. I jako architektka zauważa, jak ewolucja społecznych przemian zapisuje się w urbanistyce i architekturze. W zmieniających się układzie miast i sposobach budowania autorka widzi emanację społecznego rozwarstwienia, a co za tym idzie, rozpadu wspólnoty, wzrostu uczucia lekceważenia, poczucia wyższości, zagrożenia. W nowym, niestabilnym świecie architektura staje się czymś, co pozwala dokonywać rozróżnień. W naszym rozpadającym się społeczeństwie architektura gubi się, tak jak ludzie, w imię odnowy okrywa się nowymi skazami i traci pokorną użyteczność jednej ze sztuk, która powinna służyć porozumieniu i jedności – pisze. Analizuje także, jak zmieniający się układ przestrzeni zurbanizowanych wspomaga rozpad relacji społecznych. Choć pretekstem do tych przemyśleń dla Al-Sabouni jest wojna domowa, nie sposób nie widzieć w nich lekcji i dla nas. Anna Cymer

Spis treści Architektura 02/2024
przegląd

Relacjonujemy finał konkursu Polski Cement w Architekturze, a Bal Architektek poleca twórczość Aleksandry Wróbel, Weroniki Zdziarskiej i Asi Zwierzchowskiej.

Wszyscy chcą mówić o swoich aktualnych potrzebach, i to się zwykle przekłada się na program użytkowy. Jednak sposób korzystania z obiektu zmienia się najczęściej w ciągu jednego pokolenia, czyli co 20–25 lat – mówi Dietmar Eberle w rozmowie z Maciejem Jagielakiem.

Z a wybitne osiągnięcia na polu twórczości, rozumianym jako inspirowanie i prowokowanie do dyskusji, czym jest architektura – tak jury uzasadniało przyznanie Honorowej Nagrody SARP Ewie P. Porębskiej. Uroczystość połączona z odsłonięciem pamiątkowej tablicy z nazwiskiem laureatki odbyła się 8 grudnia 2023 roku w siedzibie SARP w Warszawie.

Prezentujemy recenzje książek: „Walka o dom. Wspomnienia syryjskiej architektki" oraz „Pochwała cienia".

Od 3 listopada do 9 grudnia 2023 roku w prestiżowej berlińskiej galerii – Architektur Galerie Berlin przy Karl Marx Allee – można było oglądać wystawę „The Matter of Layers". To była pierwsza prezentacja pracowni JEMS poza polskim kontekstem.

Jakub Piórkowski, współautor projektu Przystani Wida 2A, prezentowanej w numerze 12/2024 „Architektury-murator” zabiera głos w sprawie komentarza Daniela Załuskiego.

konteksty

Jaka tematyka, materiały – prezentowane w A-m 1994–2023 – były dla Ciebie najważniejsze, najbardziej inspirujące, znaczące w tym okresie? Jakie tematy powinien Twoim zdaniem miesięcznik poruszać obecnie, oraz w przyszłości, aby były jak najbardziej wartościowe w obliczu zmian jakie zachodzą wokół i wyzwań – środowiskowych, społecznych, politycznych, kulturowych i innych?

Gdy tworzyliśmy "Architekturę-murator" uważałam, że potrzebna jest przestrzeń do aktualnej dyskusji, ale by też móc ją utrwalać dla kolejnych pokoleń w profesjonalny i dobrze udokumentowany sposób – mówi Arturowi Celińskiemu Ewa P. Porębska, a Artur Celiński odpowiada Ewie P. Porębskiej na pytania o to, jak tę przeszłość wykorzystać do tworzenia lepszej przyszłości.

W naszym cyklu Z archiwum z okazji 30-lecia „Architektury-murator" przypominamy rozmowę „Opatrzność czuwa, czyli co się nie zdarzyło w polskiej architekturze (1994-2004)" z numeru 10/2004. Artykuł komentarzem opatrzyła Ewa P. Porębska [SKANY ARTYKUŁU TYLKO W CYFROWYM WYDANIU].

realizacje

Przebudowany obiekt łączy potrzebę wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań i zapewnienia lepszej dostępności z zachowaniem historycznej tożsamości – piszą Monika Arczyńska i Karol Drobniewski o najnowszej realizacji biur Autorska Pracowania Architektoniczna - Jacek Bułat oraz Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Obie części, nowa i stara, połączone są na kilku poziomach, stwarzając strukturę, która pozwala kształtować zróżnicowane scenariusze działań – pisze Marcin Brataniec o nowej realizacji pracowni 55Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ILUSTRACJI].

Obiekt ujmuje lapidarną formą. Ceglaną elewację o światłocieniowej fakturze ożywia tylko jednostajny rytm ponadwymiarowych kwadratowych okien – pisze Jerzy S. Majewski o nowej realizacji pracowni Atelier Tektura [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Bryłę biurowca można przyrównać do rozłupanego kamienia – od strony zieleni, spod jego klasycznie kształtowanej powłoki, wyłania się inna materia pisze Krzysztof Mycielski o nowej realizacji pracowni A5 Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Architekci wzbogacili modernistyczny budynek o nową warstwę śląskiej tożsamości, stosując przy tym zasady zrównoważonego projektowania – pisze Ryszard Nakonieczny o nowej realizacji pracowni Małeccy Biuro Projektowe [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Charakterystycznym elementem budynku jest lokalny kwarcyt, który został wykorzystany zarówno na fasadzie, jak również do wykończenia wnętrz pisze Wiktor Kowalski o nowej realizacji pracowni Kengo Kuma & Associates [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

Teoria architektury będzie pogłębiać powiązania z medycyną oraz naukami społecznymi i przyrodniczymi, powinna też wrócić do pytań dotyczących etyki działalności architektów – pisze dr hab. inż. arch. Agnieszki Tomaszewicz, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, zastępczyni redaktorki naczelnej czasopisma „Architectus”.

warsztat

Najważniejszą i najtrudniejszą częścią projektu była nie tylko readaptacja zabytkowego klasztoru i budowa nowych obiektów wpisujących się w kontekst, lecz przede wszystkim dopasowanie nowej części do nieprzerwanie działającego w budynku zakonu – o najnowszej realizacji Arche - less is core piszą Piotr Grochowski, Wojciech Kolęda [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Kuchnia szyta na miarę – nowości od wiodących producentów

zawód architekt

Zdobywania zleceń nikt nas nie uczy, a stanowi to istotną część naszego zawodu – mówi w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz Jacek Bułat.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum