Modernizacja Biblioteki Narodowej

2022-04-22 14:42 Opinie: Krzysztof Mycielski, Marcin Szczelina, zdjęcia: Jakub Certowicz, Robert Szaban, Bartek Barczyk, Biblioteka Narodowa
Biblioteka Narodowa 1
Autor: Robert Szaban 1, 13, 27 | Specjalnie dobrane meble w przestrzeniach czytelni stanowiące świadectwo polskiego designu. Zdaniem autorów modernizacji Biblioteka Narodowa edukować ma nie tylko dzięki książkom, lecz także poprzez nowoczesne wzornictwo

Zespół Tomasza Koniora podczas modernizacji Biblioteki Narodowej precyzyjnie przeanalizował mankamenty modernistycznego budynku, ale i uszanował jego autentyczność - piszą Krzysztof Mycielski i Marcin Szczelina [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

O bibliotece

Gmach główny Biblioteki Narodowej przy al. Niepodległości 213 powstał według projektu architekta Stanisława Fijałkowskiego z zespołem. Konkurs na koncepcję budynku w obrębie Pól Mokotowskich warszawski oddział SARP przeprowadził na zlecenie Społecznego Funduszu Odbudowy Kraju i Stolicy jeszcze w 1963 roku. Pierwsze miejsce zdobyła praca Stanisława Fijałkowskiego (architektura i urbanistyka), Zbigniewa Nowaka (konstrukcja), Stanisława Dzendzla (instalacje sanitarne) i Mariana Pataja (instalacje elektryczne). Jury zwróciło uwagę na nowocześnie rozplanowany program i silne powiązanie poszczególnych brył z parkowym otoczeniem. Podstawową wartość projektu stanowi jedność prawidłowo zorganizowanej funkcji z dobrą koncepcją przestrzenną obiektu – czytamy w uzasadnieniu („Architektura” 11/1963). Jak pisał dalej o propozycji Fijałkowskiego jeden z jurorów, Wojciech Onitzch, projekt wybrany do realizacji stał się przedmiotem dalszych studiów, zmierzających do uzyskania elastyczności, jaka musi cechować bibliotekę jutra. Ciągły brak środków powodował jednak, że – jak wspominał Fijałkowski w „A-m” 04/2014 – realizacja rozciągnięta była w czasie i przypominała drogę przez mękę. „Męka” dotyczyła dochodzenia do optymalnych rozwiązań. Nie tylko na dziś, ale i na przyszłość – aby nie burzyć, żeby znów zbudować coś nowego. By to osiągnąć, wystarczy zastosować odpowiednie rozwiązania projektowe. Decydenci nie rozumieli konieczności użycia okien aluminiowych, żwirowych stropodachów czy wykorzystania automatycznego transportu książki. Mówili, że w bibliotekach przecież jest winda – pani z obsługi pójdzie, wyszuka, przyniesie.

Czytaj też: Przebudowa Biblioteki Narodowej w Warszawie |

Spis treści Architektura 05/2022
przegląd

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Projekt Praga, AMC - Andrzej M. Chołdzyński, BBGK Architekci i SAAW.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze, w tym miesiącu Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje monografię „Henryk Hirszenberg (1885-1955) i środowisko żydowskich architektów Łodzi”, a Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak książkę „Plac jako zagadnienie urbanistyczne” [W WYDANIU CYFROWYM DO POBRANIA FRAGMENT KSIĄŻKI „PLAC JAKO ZAGADNIENIE URBANISTYCZNE”].

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. wystawę V4 Family Houses 2021, rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przestrzenie publiczne TUP i przyznanie nagrody Pritzkera Francisowi Kéré. Publikujemy też kolejny felieton założycielek inicjatywy Bal architektek.

realizacje

Zespół Tomasza Koniora podczas modernizacji Biblioteki Narodowej precyzyjnie przeanalizował mankamenty modernistycznego budynku, ale i uszanował jego autentyczność - piszą Krzysztof Mycielski i Marcin Szczelina [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Na powojskowych, leśnych terenach Torunia powstała architektura wpisana w kontekst miejsca, w której można odnaleźć wczesne idee modernistyczne - o realizacji osiedle Naturia pracowni Kuryłowicz & Associates pisze Agnieszka Błażko [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

W trakcie projektowania budynku wielorodzinnego zgrabnie posłużono się metodą kształtowania jego elewacji poprzez negatyw i pozytyw - pisze o realizacji Braniborska 44 Anna Miśniakiewicz [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Osiedle smukłych, kameralnych szeregowców na obrzeżach Krakowa jest odzwierciedleniem marzenia o własnym domku na przedmieściach - pisze Grzegorz Stiasny o projekcie Biura Projektów Lewicki Łatak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Charakter wnętrz obiektów buduje relacja z połaciami spadzistych dachów, wprowadzone betonowe elementy i odsłonięcie ceglanej konstrukcji – pisze o realizacji pracowni PORT Hubert Trammer [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

technika

Skomplikowana tektonika dachu wymagała zaprojektowania kratownicy o unikalnej geometrii węzłów i dużej dokładności wykonania prefabrykowanych elementów. O technicznych aspektach realizacji Centrum Sztuk Performatywnych Yang Liping w Chinach pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

konteksty

W obliczu wojny w Ukrainie polscy architekci, tak jak całe społeczeństwo, zareagowali błyskawicznie, oferując uchodźcom pomoc i wsparcie na różnych polach, od zaangażowania w budowę tymczasowych schronień, przez aranżację przestrzeni dla dzieci, po zatrudnienie w biurach

praktyka

Ze względu na skomplikowaną strukturę dokumentacja projektu powstała w technologii BIM. Wykonano również skan 3D całego obiektu. Na podstawie otrzymanej chmury punktów opracowano inwentaryzację 2D oraz precyzyjny model stanu istniejącego - piszą o wrocławskiej realizacji Maciej Dudkiewicz i Mikołaj Stępień [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Odporne płytki ceramiczne na tarasy i balkony.

kolumny studenckie

W ramach cyklu Wydziały Architektury w Polsce prezentujemy Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.

Kamienne tablice na ścianach budynku przypominają o bogatej historii miejsca, która sięga 1915 roku, czyniąc tym samym WA PW wydziałem o najdłuższej tradycji w Polsce. O tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Warszawskiej piszą Hanna Batyńska, Michał Rychlewski i Marianna Golińska.

zawód architekt

W czasach tak gwałtownych zmian klimatycznych w procesie budowlanym powinno się z większą troską traktować przyrodę. O dystansie do modernizmu, wyzwaniach na najbliższą przyszłość i potrzebie ochrony zieleni z Dominikiem Korosiem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W cyklu Z archiwum przypominamy artykuł Wojciecha Onitzcha - Konkurs na gmach Biblioteki Narodowej w Warszawie - zamieszczony w „Architekturze” nr 11/1963. O komentarz do tej unikalnej publikacji poprosiliśmy Martę Sękulską-Wrońską – partnera w pracowni WXCA, prezes OW SARP.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej dr. hab. inż. arch. Łukasza Wojciechowskiego z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej, Podstaw Projektowania i Kształtowania Środowiska na Politechnice Wrocławskiej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum