Dominik Koroś

2022-04-22 14:30 Rozmawiała: Maja Mozga-Górecka
Dominik Koroś
Autor: fot. Bartek Barczyk Dominik Koroś

W czasach tak gwałtownych zmian klimatycznych w procesie budowlanym powinno się z większą troską traktować przyrodę. O dystansie do modernizmu, wyzwaniach na najbliższą przyszłość i potrzebie ochrony zieleni z Dominikiem Korosiem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Zmiany społeczne i technologiczne przekładają się na nowe sposoby funkcjonowania bibliotek, ale czy do uwspółcześnienia Narodowej trzeba było aż tylu nowych materiałów? Trudno rozpoznać tę ikonę.

Nasz udział i wygrana w konkursie wzbudziła kontrowersje. Konior Studio znane jest z dystansu do modernizmu, choć głównie dotyczy on urbanistyki. Bardzo cenimy np. modernistyczne kamienice, przez kilka lat nasze warszawskie biuro w takiej się właśnie mieściło. Natomiast oderwany od miasta budynek Biblioteki rzeczywiście był wyzwaniem pełnym sprzeczności. Zatopiony w parkowej zieleni i zamknięty na nią, z wewnętrznymi zielonymi patiami, ale niedostępnymi dla czytelników, z ogromną powierzchnią czytelń, lecz bez miejsc charakterystycznych, ułatwiających orientację. Do tego różnorodność materiałów wynikająca z rozciągniętej na kilka dekad realizacji. A jednak nie chcieliśmy walczyć z tym budynkiem, lecz wydobyć wszystkie jego walory. Wyraziście go uzupełnić, nadając mu nowy charakter, zachowując przy tym ducha modernizmu. Musieliśmy znaleźć materiał na sufit, który tę największą w budynku płaszczyznę zwiąże z kolorystyką istniejących kamieni w odcieniach brązu, beżu czy zieleni, a także ze złotą ślusarką. Zdecydowaliśmy się na panele z siatki miedzianej, której niejednorodne utlenienie daje efekt delikatnej różnorodności, równocześnie odbijając światło i kolory sąsiednich materiałów. W duchu ekologii zależało nam na tym, aby zachować jak największą część zastanej substancji. Jasne lastryko na słupach i podłogach planowaliśmy początkowo wykonać z pokruszonych podczas demontażu płyt kamiennych. Nie było to jednak konieczne, gdyż udało się je zdjąć w całości i wykorzystać jako uzupełnienia w innych miejscach, m.in. w czytelni bibliologicznej.

Spis treści Architektura 05/2022
przegląd

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Projekt Praga, AMC - Andrzej M. Chołdzyński, BBGK Architekci i SAAW.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze, w tym miesiącu Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje monografię „Henryk Hirszenberg (1885-1955) i środowisko żydowskich architektów Łodzi”, a Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak książkę „Plac jako zagadnienie urbanistyczne” [W WYDANIU CYFROWYM DO POBRANIA FRAGMENT KSIĄŻKI „PLAC JAKO ZAGADNIENIE URBANISTYCZNE”].

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. wystawę V4 Family Houses 2021, rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przestrzenie publiczne TUP i przyznanie nagrody Pritzkera Francisowi Kéré. Publikujemy też kolejny felieton założycielek inicjatywy Bal architektek.

realizacje

Zespół Tomasza Koniora podczas modernizacji Biblioteki Narodowej precyzyjnie przeanalizował mankamenty modernistycznego budynku, ale i uszanował jego autentyczność - piszą Krzysztof Mycielski i Marcin Szczelina [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Na powojskowych, leśnych terenach Torunia powstała architektura wpisana w kontekst miejsca, w której można odnaleźć wczesne idee modernistyczne - o realizacji osiedle Naturia pracowni Kuryłowicz & Associates pisze Agnieszka Błażko [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

W trakcie projektowania budynku wielorodzinnego zgrabnie posłużono się metodą kształtowania jego elewacji poprzez negatyw i pozytyw - pisze o realizacji Braniborska 44 Anna Miśniakiewicz [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Osiedle smukłych, kameralnych szeregowców na obrzeżach Krakowa jest odzwierciedleniem marzenia o własnym domku na przedmieściach - pisze Grzegorz Stiasny o projekcie Biura Projektów Lewicki Łatak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Charakter wnętrz obiektów buduje relacja z połaciami spadzistych dachów, wprowadzone betonowe elementy i odsłonięcie ceglanej konstrukcji – pisze o realizacji pracowni PORT Hubert Trammer [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

technika

Skomplikowana tektonika dachu wymagała zaprojektowania kratownicy o unikalnej geometrii węzłów i dużej dokładności wykonania prefabrykowanych elementów. O technicznych aspektach realizacji Centrum Sztuk Performatywnych Yang Liping w Chinach pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

konteksty

W obliczu wojny w Ukrainie polscy architekci, tak jak całe społeczeństwo, zareagowali błyskawicznie, oferując uchodźcom pomoc i wsparcie na różnych polach, od zaangażowania w budowę tymczasowych schronień, przez aranżację przestrzeni dla dzieci, po zatrudnienie w biurach

praktyka

Ze względu na skomplikowaną strukturę dokumentacja projektu powstała w technologii BIM. Wykonano również skan 3D całego obiektu. Na podstawie otrzymanej chmury punktów opracowano inwentaryzację 2D oraz precyzyjny model stanu istniejącego - piszą o wrocławskiej realizacji Maciej Dudkiewicz i Mikołaj Stępień [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Odporne płytki ceramiczne na tarasy i balkony.

kolumny studenckie

W ramach cyklu Wydziały Architektury w Polsce prezentujemy Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.

Kamienne tablice na ścianach budynku przypominają o bogatej historii miejsca, która sięga 1915 roku, czyniąc tym samym WA PW wydziałem o najdłuższej tradycji w Polsce. O tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Warszawskiej piszą Hanna Batyńska, Michał Rychlewski i Marianna Golińska.

zawód architekt

W czasach tak gwałtownych zmian klimatycznych w procesie budowlanym powinno się z większą troską traktować przyrodę. O dystansie do modernizmu, wyzwaniach na najbliższą przyszłość i potrzebie ochrony zieleni z Dominikiem Korosiem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W cyklu Z archiwum przypominamy artykuł Wojciecha Onitzcha - Konkurs na gmach Biblioteki Narodowej w Warszawie - zamieszczony w „Architekturze” nr 11/1963. O komentarz do tej unikalnej publikacji poprosiliśmy Martę Sękulską-Wrońską – partnera w pracowni WXCA, prezes OW SARP.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej dr. hab. inż. arch. Łukasza Wojciechowskiego z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej, Podstaw Projektowania i Kształtowania Środowiska na Politechnice Wrocławskiej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum