Teoria i praktyka według Macieja Kaufmana

2023-12-21 11:44

Zestawianie praktyki z teorią wynika z niemożliwości przezwyciężenia myślenia w kategoriach dualizmu materii i ducha – pisze Maciej Kaufman, asystent na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Tout ce qu'il est sur la calque, c'est de la merde... („Co jest na kalce, to gówno…”) – mawiał Marcel Chappey (1896-1983), architekt i profesor paryskiej École des Beaux-Arts. Nie ma architektury, póki nie stoi ona wybudowana. Poza Akademią nie ma miejsca na uprawianie teorii, ale też niewielki jest na nią popyt. Jako projektanci niechętnie sięgamy do wyników badań naukowych w dziedzinie architektury. Nic dziwnego, od pierwszych lat studiów jesteśmy co prawda informowani o teoriach, ale ich zastosowanie pozostaje fakultatywne. Formowanie architekta jest w istocie procesem asystowania w „odnajdywaniu siebie”, w którym to subiektywne doświadczenie, a nie zgodność z doktryną, są ostateczną instancją.

Architektura, stanowiąc połączenie sztuki i umiejętności (praktyki), jest jednocześnie dyscypliną naukową (teorią). Ta jej dwoista natura najbardziej widoczna jest w szkołach architektury, gdzie Praktycy i Teoretycy są dwoma nieufnymi wobec siebie plemionami. Pierwszym przypisuje się ignorancję, drugim – oderwanie od rzeczywistości. Czy wobec tego możliwe jest pogodzenie tych grup, scalenie teorii i praktyki, wielokrotnie deklarowane na tych łamach?

Być może potrzebna jest zmiana optyki. Zestawianie praktyki z teorią wynika z niemożliwości przezwyciężenia myślenia w kategoriach dualizmu materii i ducha. Co, jeśli jednak uda się zrezygnować z ezoterycznych metafor i przyjąć, że obok rzeczywistości subiektywnej (psychicznej) i obiektywnej (materialnej), istnieje rzeczywistość intersubiektywna (wirtualna), którą zapełniają produkty obu zwaśnionych plemion? Tę trzecią przestrzeń dyskursu wypełniają na równych prawach teorie, teksty naukowe, ale i wypowiedzi posługujące się formami reprezentacji specyficznie architektonicznej: projekty-manifesty oraz realistyczne koncepcje, którym nie dane było się sprawdzić w obiektywnej rzeczywistości. Bywa, że te pozostające na kalce projekty, w potocznym rozumieniu „czysto teoretyczne”, oddziałują na teorię i praktykę silniej niż teksty.

Spis treści Architektura 01/2024
przegląd

Premierę macedońskiej wersji książki pt. „Warszawa rysuje Skopje" relacjonuje jej autorka – Kinga Nettmann-Multanowska, a Bal Architektek pyta o zasadność przyznawania nagród architektonicznych pojedynczym osobom.

Przedstawiamy wyniki konkursu Dobry Wzór 2023.

Przedstawiamy wyniki 17. edycji konkursu na najlepiej zagospodarowane przestrzenie publiczne, organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich i Związek Miast Polskich.

Pierwszą edycję Forum Dostępności zrelacjonowała dla nas Dorota Sibińska.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Karol Żurawski, pracownia projektowa, Biuro Projektów Lewicki Łatak i Dariusz Herman, Group-Arch, Prolog, M.O.C. Architekci, Maćków Pracownia Projektowa

Prezentujemy recenzje książek: „Słowo architekta. O architekturze Polski Ludowej" oraz „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u".

realizacje

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej KUMAK stanowi jedno z najważniejszych miejsc dla ochrony i badania przyrody w Polsce – piszą Anna Kulińska, Milena Wiercińska o realizacji pracowni Kwadratura [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Park jest przestrzenią o mocno hybrydowym charakterze. Funkcjonalnie stanowi połączenie reprezentacyjnej części śródmiejskiej oraz rekreacyjnego skweru – o nowej realizacji pracowni Arch-Deco pisze Łukasz Pancewicz.

Zgodnie z postulatami mieszkańców w parku zachowano zróżnicowane strefy. To, co nowe ukorzenia się w unikatowej topografii Ursynowa – o najnowszej realizacji eM4.Pracowni Architektury.Brataniec pisze Anna Cudny.

Park jest dowodem na to, że zamożne samorządy, przy presji mieszkańców, mogą finansować dobrze zaprojektowane miejskie przestrzenie publiczne – o najnowszej realizacji pracowni RS+ Robert Skitek pisze Tomasz Michalak.

Kolumbarium to architektura silnie oddziałująca na zmysły, wyrażająca potęgę śmierci. Usytuowane w głównej części cmentarza stanowi jego dominantę – o nowej realizacji pracowni BDR Architekci pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Ważnym elementem wystawy stałej są precyzyjnie wykonane i poddane testom szczelności ogromne akwaria z przezroczystych paneli akrylowych - pisze Wiktor Kowalski o nowej realizacji pracowni Tatiana Bilbao Estudio [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I RYSUNKÓW].

teoria i praktyka

Zestawianie praktyki z teorią wynika z niemożliwości przezwyciężenia myślenia w kategoriach dualizmu materii i ducha – pisze Maciej Kaufman, asystent na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Rola i forma zieleni w miastach ulegają przewartościowaniu. Zielono-błękitna infrastruktura zwraca się ku renaturyzacji. Równo przystrzyżone parki i trawniki zastępowane są przez ogrody deszczowe i zbiorniki retencyjne, a rabaty kwiatowe – przez łąki kwietne, trawy i byliny. O współczesnym projektowaniu zieleni w mieście pisze Urszula Forczek-Brataniec.

warsztat

Budynek zaprojektowany został głównie w technologii prefabrykatu płaskiego, co oznacza, że na budowę dostarczane są ściany i stropy, a nie jak w technologii modułowej elementy stanowiące gotowe pomieszczenia – pisze Magdalena Pios o najnowszej realizacji pracowni Ambient Magdalena Pios [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dobry Wzór 2023 – najlepszy polski dizajn i rodzime rzemiosło

z archiwum architektury

W naszym cyklu przypominamy artykuł „Zieleń osiedlowa" z numeru 9/1951 „Architektury". O współczesny komentarz poprosiliśmy Patryka Zarębę z pracowni RS Architektura Krajobrazu.

zawód architekt

Nie rozumiemy zwierząt, ale być może za jakiś czas okaże się, że one potrafią mówić, a część gatunków opowie nam jakąś historię – mówi Paweł Kubacz w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum