Biblioteka publiczna / Warszawa

Budynek zaprojektowany został głównie w technologii prefabrykatu płaskiego, co oznacza, że na budowę dostarczane są ściany i stropy, a nie jak w technologii modułowej elementy stanowiące gotowe pomieszczenia – pisze Magdalena Pios o najnowszej realizacji pracowni Ambient Magdalena Pios [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Koncepcja
Nowa biblioteka publiczna powstaje na niewielkiej działce przy ul. Kłosowej w Choszczówce na warszawskiej Białołęce w kontekście zabudowy jednorodzinnej. W dwukondygnacyjnym budynku o powierzchni ok. 670 m2 zaplanowano wypożyczalnię książek dla dorosłych i dzieci oraz sale wielofunkcyjną i multimedialną przeznaczone na zajęcia edukacyjne, wydarzenia kulturalne oraz spotkania lokalnych organizacji społecznych. W obiekcie będzie też przestrzeń, którą można wykorzystać do pracy zdalnej lub nieformalnego spotkania, a także część biurowa dla pracowników bibliotek dzielnicy. Do nowego budynku przeniesiony zostanie księgozbiór z biblioteki przy ul. Raciborskiej, którą trzeba było zamknąć z powodu złego stanu technicznego.
Decyzje projektowe w zakresie formy, wyboru technologii realizacji oraz zastosowanych materiałów wynikały z założeń dotyczących ograniczenia zużycia energii, oraz obniżenia śladu węglowego obiektu. Jednocześnie naszym celem było stworzenie przestrzeni przyjaznej i inspirującej dla użytkowników, zachęcającej do korzystania z biblioteki oraz jej otoczenia w elastyczny i różnorodny sposób.
Obiekt ma bardzo zwartą prostopadłościenną bryłę, w której jedynym akcentem jest znajdujące się w podcieniu wejście. Przestrzeń wewnątrz dzieli się na dwie strefy – zlokalizowane od południa wypożyczalnie i sale do zajęć oraz od północy pokoje biurowe, pomieszczenia pomocnicze i techniczne.