Park Cichociemnych / Warszawa

2023-12-21 11:50 Tekst: Anna Cudny, zdjęcia: Marcin Czechowicz
park Spadochroniarzy AK 28
Autor: Marcin Czechowicz 28 | Park położony jest wokół Wzgórza Trzech Szczytów, usypanego z odpadów przywożonych tu z placów budowy okolicznych osiedli w latach 70. i 80.

Zgodnie z postulatami mieszkańców w parku zachowano zróżnicowane strefy. To, co nowe ukorzenia się w unikatowej topografii Ursynowa – o najnowszej realizacji eM4.Pracowni Architektury.Brataniec pisze Anna Cudny.

Wzgórze Trzech Szczytów i łączący się z nim park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na warszawskim Ursynowie od lat wpisane są do zbiorowej świadomości mieszkańców miasta, te oficjalne nazwy nie są jednak powszechnie rozpoznawane i używane. Ale Górkę Kazurkę, Kazurówkę, Kazoorkę, zna prawie każdy. Można by o niej powiedzieć, że jest kultowa. Zapewne wynika to z jej historii, gdyż powstała w latach 70. XX wieku jako usypisko ziemi wywiezionej z placów budowy osiedla Ursynów. Swoją nazwę zaczerpnęła od ulicy, której patronem jest kompozytor Stanisław Kazuro, i przez ostatnie 40 lat niezmienne pełniła funkcję otwartego obszaru rekreacji dla okolicznych mieszkańców, ale również dla odwiedzających z innych dzielnic. W czasach studenckich na Kazurkę chodziło się na randki, połączone ze spacerem w pobliskim Lesie Kabackim, tam uczyło się do egzaminów, urządzało pikniki, kończące się często nocnymi rozmowami o tym, co w życiu ważne. Na Kazurce spacerowało się z pupilami, biegało i ćwiczyło, przychodziło z rodziną, a wielu maluchów nauczyło się tu jeździć na rowerze i niejeden z nich, w późniejszym wieku, wracał szkolić tę umiejętność w bardziej zaawansowanej i ekstremalnej formie. To tu następował styk tego, co zurbanizowane z tym, co naturalne, dzikie, niemiejskie.Górkę Kazurkę od lat traktuje się jako przestrzeń wyjątkową. Można powiedzieć, że z dumą, choć przez wiele lat bez specjalnego zagospodarowania, drogiego wyposażenia i infrastruktury, niejako oddolnie, z nadania użytkowników była i jest miejscem – osadzonym w kontekście miasta, ukształtowanym, nacechowanym wspomnieniami i doświadczeniami. Zastany tam potencjał stanowi wartość, jakiej nie wolno utracić. Można go tylko z wrażliwością, wyczuciem, poszanowaniem uzupełniać.

Takie zadanie, zdefiniowane na podstawie konsultacji społecznych, zostało postawione przed uczestnikami konkursu na zagospodarowanie parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK w Warszawie, który wygrał zespół eM4 Pracownia Architektury Brataniec. Realizacja zwycięskiego projektu zakończyła się w lipcu 2023 roku. Zgodnie z postulatami mieszkańców w parku zostały zachowane istniejące dotąd, zróżnicowane strefy – położony przy granicy z rezerwatem przyrody lasek brzozowy, część łąkowa parku, wzgórza z torem rowerowym oraz siłownie plenerowe. Wprowadzono liczne nasadzenia zieleni wysokiej i krzewów, które utworzyły „wnętrza” o charakterze krajobrazowym, rozbudowano system alejek pieszych, zwiększając tym komfort użytkowania obszaru osobom starszym, rodzinom z małymi dziećmi oraz uprawiającym sport.

Spis treści Architektura 01/2024
przegląd

Premierę macedońskiej wersji książki pt. „Warszawa rysuje Skopje" relacjonuje jej autorka – Kinga Nettmann-Multanowska, a Bal Architektek pyta o zasadność przyznawania nagród architektonicznych pojedynczym osobom.

Przedstawiamy wyniki konkursu Dobry Wzór 2023.

Przedstawiamy wyniki 17. edycji konkursu na najlepiej zagospodarowane przestrzenie publiczne, organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich i Związek Miast Polskich.

Pierwszą edycję Forum Dostępności zrelacjonowała dla nas Dorota Sibińska.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Karol Żurawski, pracownia projektowa, Biuro Projektów Lewicki Łatak i Dariusz Herman, Group-Arch, Prolog, M.O.C. Architekci, Maćków Pracownia Projektowa

Prezentujemy recenzje książek: „Słowo architekta. O architekturze Polski Ludowej" oraz „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u".

realizacje

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej KUMAK stanowi jedno z najważniejszych miejsc dla ochrony i badania przyrody w Polsce – piszą Anna Kulińska, Milena Wiercińska o realizacji pracowni Kwadratura [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Park jest przestrzenią o mocno hybrydowym charakterze. Funkcjonalnie stanowi połączenie reprezentacyjnej części śródmiejskiej oraz rekreacyjnego skweru – o nowej realizacji pracowni Arch-Deco pisze Łukasz Pancewicz.

Zgodnie z postulatami mieszkańców w parku zachowano zróżnicowane strefy. To, co nowe ukorzenia się w unikatowej topografii Ursynowa – o najnowszej realizacji eM4.Pracowni Architektury.Brataniec pisze Anna Cudny.

Park jest dowodem na to, że zamożne samorządy, przy presji mieszkańców, mogą finansować dobrze zaprojektowane miejskie przestrzenie publiczne – o najnowszej realizacji pracowni RS+ Robert Skitek pisze Tomasz Michalak.

Kolumbarium to architektura silnie oddziałująca na zmysły, wyrażająca potęgę śmierci. Usytuowane w głównej części cmentarza stanowi jego dominantę – o nowej realizacji pracowni BDR Architekci pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Ważnym elementem wystawy stałej są precyzyjnie wykonane i poddane testom szczelności ogromne akwaria z przezroczystych paneli akrylowych - pisze Wiktor Kowalski o nowej realizacji pracowni Tatiana Bilbao Estudio [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I RYSUNKÓW].

teoria i praktyka

Zestawianie praktyki z teorią wynika z niemożliwości przezwyciężenia myślenia w kategoriach dualizmu materii i ducha – pisze Maciej Kaufman, asystent na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Rola i forma zieleni w miastach ulegają przewartościowaniu. Zielono-błękitna infrastruktura zwraca się ku renaturyzacji. Równo przystrzyżone parki i trawniki zastępowane są przez ogrody deszczowe i zbiorniki retencyjne, a rabaty kwiatowe – przez łąki kwietne, trawy i byliny. O współczesnym projektowaniu zieleni w mieście pisze Urszula Forczek-Brataniec.

warsztat

Budynek zaprojektowany został głównie w technologii prefabrykatu płaskiego, co oznacza, że na budowę dostarczane są ściany i stropy, a nie jak w technologii modułowej elementy stanowiące gotowe pomieszczenia – pisze Magdalena Pios o najnowszej realizacji pracowni Ambient Magdalena Pios [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dobry Wzór 2023 – najlepszy polski dizajn i rodzime rzemiosło

z archiwum architektury

W naszym cyklu przypominamy artykuł „Zieleń osiedlowa" z numeru 9/1951 „Architektury". O współczesny komentarz poprosiliśmy Patryka Zarębę z pracowni RS Architektura Krajobrazu.

zawód architekt

Nie rozumiemy zwierząt, ale być może za jakiś czas okaże się, że one potrafią mówić, a część gatunków opowie nam jakąś historię – mówi Paweł Kubacz w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum