Park Centralny / Gdynia

2023-12-21 11:51 Tekst: Łukasz Pancewicz, zdjęcia: Bartosz Makowski
park Centralny Gdynia 1
Autor: Bartosz Makowski 1 | Prawie sześciohektarowy obszar parku Centralnego pełni funkcje zarówno społeczne, jak i reprezentacyjne. Pod nim mieści się parking samochodowy na 250 aut

Park jest przestrzenią o mocno hybrydowym charakterze. Funkcjonalnie stanowi połączenie reprezentacyjnej części śródmiejskiej oraz rekreacyjnego skweru – o nowej realizacji pracowni Arch-Deco pisze Łukasz Pancewicz.

Budowa parku Centralnego została ogłoszona w 2017 roku, 12 miesięcy przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Prezydent Wojciech Szczurek zaproponował wówczas rozwiązanie, które miało pogodzić oczekiwania dwóch grup mieszkańców: zarówno tych poszukujących oddechu w gęsto zabudowanym Śródmieściu, jak i nerwowo wypatrujących miejsca do zaparkowania. Jako przykład podobnej, udanej realizacji podawano plac Grunwaldzki, wskazując, że: Przed metamorfozą dominował na nim beton – dziś betonem wylany jest wyłącznie parking pod placem, a na jego powierzchni znajduje się zielony skwer tętniący życiem. Projekt był wyborczym asem w rękawie, po kolejnym już zwycięstwie prezydent zlecił konsultacje i wykonanie dokumentacji. Pierwotne założenie – budowa park(ingu) Centralnego – zrealizowane przez projektantów, dzisiaj dobrze charakteryzuję tę część miasta. Niewątpliwie park Centralny jest przestrzenią o mocno hybrydowym charakterze. Funkcjonalnie to połączenie reprezentacyjnej części śródmiejskiej i rekreacyjnego skweru, co okazało się trafną decyzją. W ścisłym centrum nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie rodzice mogą bezpiecznie pozwolić bawić się dzieciom bez ryzyka potrącenia autem. Do niedawna był to wyłącznie Bulwar Nadmorski. Dlatego zaprojektowanie tu placów zabaw, alejek i ławek okazało się idealnym rozwiązaniem.

Już po otwarciu miejsce wypełniło się życiem. Różnorodne strefy połączone szerokimi alejkami przyciągają różne grupy użytkowników, głównie rodziny z dziećmi, co świadczy o powodzeniu tego miejsca. Nowy projekt dobrze uzupełnia skwer Sue Ryder, który jest atrakcyjnym skate parkiem w samym sercu miasta. Architekci wyposażyli je w nowoczesne meble miejskie o wysokiej jakości, co sprawia, że całość parku robi wrażenie nowoczesnej i wystawnej przestrzeni. Środowiskowo nie ma tu miejsca na naturalistyczną zieleń w duchu „czwartej przyrody”. Przy tak bogatym programie użytkowym nowe nasadzenia są mocno podporządkowane kompozycji architektonicznej i względom funkcjonalnym. Drzewa, krzewy, rośliny jednoroczne wypełniają przestrzeń między polami użytkowymi parku. Pokazuje to dobrze centralna część, w której na nawierzchni przepuszczalnej nasadzono grupę drzew formowanych.W projekcie zachowano część starodrzewu, wycięto tę chorą i uszkodzoną, zastępując ją nowymi roślinami. Nie jest to jednak wrastający ekosystem bazujący na sukcesji, jak w planowanym parku Południowym w Gdańsku czy w nowojorskim Central Parku, do którego Gdynia symbolicznie nawiązuje. W efekcie gdyńska przestrzeń niewątpliwie będzie wymagała znacznych nakładów pielęgnacyjnych.

Spis treści Architektura 01/2024
przegląd

Premierę macedońskiej wersji książki pt. „Warszawa rysuje Skopje" relacjonuje jej autorka – Kinga Nettmann-Multanowska, a Bal Architektek pyta o zasadność przyznawania nagród architektonicznych pojedynczym osobom.

Przedstawiamy wyniki konkursu Dobry Wzór 2023.

Przedstawiamy wyniki 17. edycji konkursu na najlepiej zagospodarowane przestrzenie publiczne, organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich i Związek Miast Polskich.

Pierwszą edycję Forum Dostępności zrelacjonowała dla nas Dorota Sibińska.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Karol Żurawski, pracownia projektowa, Biuro Projektów Lewicki Łatak i Dariusz Herman, Group-Arch, Prolog, M.O.C. Architekci, Maćków Pracownia Projektowa

Prezentujemy recenzje książek: „Słowo architekta. O architekturze Polski Ludowej" oraz „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u".

realizacje

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej KUMAK stanowi jedno z najważniejszych miejsc dla ochrony i badania przyrody w Polsce – piszą Anna Kulińska, Milena Wiercińska o realizacji pracowni Kwadratura [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Park jest przestrzenią o mocno hybrydowym charakterze. Funkcjonalnie stanowi połączenie reprezentacyjnej części śródmiejskiej oraz rekreacyjnego skweru – o nowej realizacji pracowni Arch-Deco pisze Łukasz Pancewicz.

Zgodnie z postulatami mieszkańców w parku zachowano zróżnicowane strefy. To, co nowe ukorzenia się w unikatowej topografii Ursynowa – o najnowszej realizacji eM4.Pracowni Architektury.Brataniec pisze Anna Cudny.

Park jest dowodem na to, że zamożne samorządy, przy presji mieszkańców, mogą finansować dobrze zaprojektowane miejskie przestrzenie publiczne – o najnowszej realizacji pracowni RS+ Robert Skitek pisze Tomasz Michalak.

Kolumbarium to architektura silnie oddziałująca na zmysły, wyrażająca potęgę śmierci. Usytuowane w głównej części cmentarza stanowi jego dominantę – o nowej realizacji pracowni BDR Architekci pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Ważnym elementem wystawy stałej są precyzyjnie wykonane i poddane testom szczelności ogromne akwaria z przezroczystych paneli akrylowych - pisze Wiktor Kowalski o nowej realizacji pracowni Tatiana Bilbao Estudio [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I RYSUNKÓW].

teoria i praktyka

Zestawianie praktyki z teorią wynika z niemożliwości przezwyciężenia myślenia w kategoriach dualizmu materii i ducha – pisze Maciej Kaufman, asystent na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Rola i forma zieleni w miastach ulegają przewartościowaniu. Zielono-błękitna infrastruktura zwraca się ku renaturyzacji. Równo przystrzyżone parki i trawniki zastępowane są przez ogrody deszczowe i zbiorniki retencyjne, a rabaty kwiatowe – przez łąki kwietne, trawy i byliny. O współczesnym projektowaniu zieleni w mieście pisze Urszula Forczek-Brataniec.

warsztat

Budynek zaprojektowany został głównie w technologii prefabrykatu płaskiego, co oznacza, że na budowę dostarczane są ściany i stropy, a nie jak w technologii modułowej elementy stanowiące gotowe pomieszczenia – pisze Magdalena Pios o najnowszej realizacji pracowni Ambient Magdalena Pios [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dobry Wzór 2023 – najlepszy polski dizajn i rodzime rzemiosło

z archiwum architektury

W naszym cyklu przypominamy artykuł „Zieleń osiedlowa" z numeru 9/1951 „Architektury". O współczesny komentarz poprosiliśmy Patryka Zarębę z pracowni RS Architektura Krajobrazu.

zawód architekt

Nie rozumiemy zwierząt, ale być może za jakiś czas okaże się, że one potrafią mówić, a część gatunków opowie nam jakąś historię – mówi Paweł Kubacz w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum