Forum Dostępności 2023

2023-12-21 11:53

Pierwszą edycję Forum Dostępności zrelacjonowała dla nas Dorota Sibińska.

Spis treści Architektura 01/2024
przegląd

Premierę macedońskiej wersji książki pt. „Warszawa rysuje Skopje" relacjonuje jej autorka – Kinga Nettmann-Multanowska, a Bal Architektek pyta o zasadność przyznawania nagród architektonicznych pojedynczym osobom.

Przedstawiamy wyniki konkursu Dobry Wzór 2023.

Przedstawiamy wyniki 17. edycji konkursu na najlepiej zagospodarowane przestrzenie publiczne, organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich i Związek Miast Polskich.

Pierwszą edycję Forum Dostępności zrelacjonowała dla nas Dorota Sibińska.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Karol Żurawski, pracownia projektowa, Biuro Projektów Lewicki Łatak i Dariusz Herman, Group-Arch, Prolog, M.O.C. Architekci, Maćków Pracownia Projektowa

Prezentujemy recenzje książek: „Słowo architekta. O architekturze Polski Ludowej" oraz „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u".

realizacje

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej KUMAK stanowi jedno z najważniejszych miejsc dla ochrony i badania przyrody w Polsce – piszą Anna Kulińska, Milena Wiercińska o realizacji pracowni Kwadratura [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Park jest przestrzenią o mocno hybrydowym charakterze. Funkcjonalnie stanowi połączenie reprezentacyjnej części śródmiejskiej oraz rekreacyjnego skweru – o nowej realizacji pracowni Arch-Deco pisze Łukasz Pancewicz.

Zgodnie z postulatami mieszkańców w parku zachowano zróżnicowane strefy. To, co nowe ukorzenia się w unikatowej topografii Ursynowa – o najnowszej realizacji eM4.Pracowni Architektury.Brataniec pisze Anna Cudny.

Park jest dowodem na to, że zamożne samorządy, przy presji mieszkańców, mogą finansować dobrze zaprojektowane miejskie przestrzenie publiczne – o najnowszej realizacji pracowni RS+ Robert Skitek pisze Tomasz Michalak.

Kolumbarium to architektura silnie oddziałująca na zmysły, wyrażająca potęgę śmierci. Usytuowane w głównej części cmentarza stanowi jego dominantę – o nowej realizacji pracowni BDR Architekci pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Ważnym elementem wystawy stałej są precyzyjnie wykonane i poddane testom szczelności ogromne akwaria z przezroczystych paneli akrylowych - pisze Wiktor Kowalski o nowej realizacji pracowni Tatiana Bilbao Estudio [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I RYSUNKÓW].

teoria i praktyka

Zestawianie praktyki z teorią wynika z niemożliwości przezwyciężenia myślenia w kategoriach dualizmu materii i ducha – pisze Maciej Kaufman, asystent na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Rola i forma zieleni w miastach ulegają przewartościowaniu. Zielono-błękitna infrastruktura zwraca się ku renaturyzacji. Równo przystrzyżone parki i trawniki zastępowane są przez ogrody deszczowe i zbiorniki retencyjne, a rabaty kwiatowe – przez łąki kwietne, trawy i byliny. O współczesnym projektowaniu zieleni w mieście pisze Urszula Forczek-Brataniec.

warsztat

Budynek zaprojektowany został głównie w technologii prefabrykatu płaskiego, co oznacza, że na budowę dostarczane są ściany i stropy, a nie jak w technologii modułowej elementy stanowiące gotowe pomieszczenia – pisze Magdalena Pios o najnowszej realizacji pracowni Ambient Magdalena Pios [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dobry Wzór 2023 – najlepszy polski dizajn i rodzime rzemiosło

z archiwum architektury

W naszym cyklu przypominamy artykuł „Zieleń osiedlowa" z numeru 9/1951 „Architektury". O współczesny komentarz poprosiliśmy Patryka Zarębę z pracowni RS Architektura Krajobrazu.

zawód architekt

Nie rozumiemy zwierząt, ale być może za jakiś czas okaże się, że one potrafią mówić, a część gatunków opowie nam jakąś historię – mówi Paweł Kubacz w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum