Czytelnia

2023-12-21 11:41 Maciej Czarnecki, Hanna Faryna-Paszkiewicz

Prezentujemy recenzje książek: „Słowo architekta. O architekturze Polski Ludowej" oraz „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u".

Od słów do czynów, czyli o architekturze powojennej Polski

Słowo pisane nie jest podstawowym medium architektury, choć teksty i wypowiedzi architektów kształtują jej wizerunek oraz wnoszą wiele do tego, jak postrzegają ją odbiorcy. Architektura jest syntetyczną wypowiedzią projektanta, która materializuje się w przestrzeni. Powinna być zwięzła i lapidarna, aby nie powodować konfuzji. Nieczytelna architektura, podobnie jak niezrozumiała wypowiedź, może powodować nieporozumienia i skutkować dezorientacją. Plan jest generatorem – pisał Le Corbusier w książce Ku architekturze (Vers une architecture). Bez planu jest tylko nieznośne dla człowieka doznanie bezkształtności, ubóstwa, chaosu i arbitralności. Nie sposób zaprzeczyć, że waga wypowiedzi przestrzennej architekta wpływa na jakość architektury i przestrzeni, którą ona organizuje. W badaniach, oprócz projektów i ich realizacji, ważne są jednak też założenia ideowe, komentarze i relacje twórców. W swojej najnowszej książce pt. Słowo architekta Błażej Ciarkowski, na kanwie licznych przytoczonych wypowiedzi projektantów, konstruuje spójną opowieść o architekturze powojennej Polski. Łączy te rozproszone głosy i poddaje je interpretacji, aby wyjaśnić genezę przemian o niezwykle złożonej proweniencji.

Publikacja podzielona jest na dwie zasadnicze części. W pierwszej autor kreśli złożony obraz powojennej architektury PRL-u – od odbudowy przez kontynuację modernizmu przedwojennego, zideologizowany choć niewątpliwie niemożliwy do pominięcia epizod socrealizmu i rzeczywistość po socrealizmie po późniejsze dążenia postmodernistyczne. Druga część prezentuje realia zawodu architekta, edukację, kontekst środowiskowy i polityczny. Wiele faktów przytaczanych w tej książce łączy się we wspólną całość dzięki odpowiedniemu zestawieniu i wyjaśnieniu często nieoczywistego i nieznanego szerzej kontekstu. Zwykle takie szczegóły umykają uwadze, tu jednak będąc kanwą opowieści, stają się wręcz pierwszoplanowym motywem. Umieszczone na końcu publikacji uwagi metodologiczne dopełniają jej naukową formułę. W opracowaniach akademickich zwykle umieszcza się je na początku, co skutecznie zniechęca czytelnika do dalszej lektury. Tu jednak autor, z właściwym sobie wyczuciem, oddał głos przede wszystkim architektom, co uczyniło ich dzieło upodmiotowionym. Tak przyjęta hierarchia powoduje, że cała opowieść staje się bardziej narracyjna, z korzyścią dla lektury.

Słowo architekta. O architekturze Polski Ludowej to praca naukowa o dużym potencjale dla przyszłych badaczy polskiej architektury powojennej. Jednocześnie może być ona łatwa w odbiorze dla czytelnika niezorientowanego w temacie, co czyni ją uniwersalnym źródłem wiedzy dla wszystkich zainteresowanych jej tematyką. Książka Błażeja Ciarkowskiego jest bodaj najbardziej kompletnym opracowaniem na temat polskiej architektury powojennej, jakie powstało w ostatnich latach. Co najważniejsze, nie jest to jedynie przegląd realizacji, lecz bardzo udana analiza krytyczna, zawierająca wypowiedzi twórców i interpretację faktów. Starannie dobrany archiwalny, często niepublikowany wcześniej, materiał ilustracyjny dopełnia dzieła i pozwala na zrozumienie omawianych zjawisk. Maciej Czarnecki

Spis treści Architektura 01/2024
przegląd

Premierę macedońskiej wersji książki pt. „Warszawa rysuje Skopje" relacjonuje jej autorka – Kinga Nettmann-Multanowska, a Bal Architektek pyta o zasadność przyznawania nagród architektonicznych pojedynczym osobom.

Przedstawiamy wyniki konkursu Dobry Wzór 2023.

Przedstawiamy wyniki 17. edycji konkursu na najlepiej zagospodarowane przestrzenie publiczne, organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich i Związek Miast Polskich.

Pierwszą edycję Forum Dostępności zrelacjonowała dla nas Dorota Sibińska.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Karol Żurawski, pracownia projektowa, Biuro Projektów Lewicki Łatak i Dariusz Herman, Group-Arch, Prolog, M.O.C. Architekci, Maćków Pracownia Projektowa

Prezentujemy recenzje książek: „Słowo architekta. O architekturze Polski Ludowej" oraz „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u".

realizacje

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej KUMAK stanowi jedno z najważniejszych miejsc dla ochrony i badania przyrody w Polsce – piszą Anna Kulińska, Milena Wiercińska o realizacji pracowni Kwadratura [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Park jest przestrzenią o mocno hybrydowym charakterze. Funkcjonalnie stanowi połączenie reprezentacyjnej części śródmiejskiej oraz rekreacyjnego skweru – o nowej realizacji pracowni Arch-Deco pisze Łukasz Pancewicz.

Zgodnie z postulatami mieszkańców w parku zachowano zróżnicowane strefy. To, co nowe ukorzenia się w unikatowej topografii Ursynowa – o najnowszej realizacji eM4.Pracowni Architektury.Brataniec pisze Anna Cudny.

Park jest dowodem na to, że zamożne samorządy, przy presji mieszkańców, mogą finansować dobrze zaprojektowane miejskie przestrzenie publiczne – o najnowszej realizacji pracowni RS+ Robert Skitek pisze Tomasz Michalak.

Kolumbarium to architektura silnie oddziałująca na zmysły, wyrażająca potęgę śmierci. Usytuowane w głównej części cmentarza stanowi jego dominantę – o nowej realizacji pracowni BDR Architekci pisze Jerzy S. Majewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Ważnym elementem wystawy stałej są precyzyjnie wykonane i poddane testom szczelności ogromne akwaria z przezroczystych paneli akrylowych - pisze Wiktor Kowalski o nowej realizacji pracowni Tatiana Bilbao Estudio [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I RYSUNKÓW].

teoria i praktyka

Zestawianie praktyki z teorią wynika z niemożliwości przezwyciężenia myślenia w kategoriach dualizmu materii i ducha – pisze Maciej Kaufman, asystent na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Rola i forma zieleni w miastach ulegają przewartościowaniu. Zielono-błękitna infrastruktura zwraca się ku renaturyzacji. Równo przystrzyżone parki i trawniki zastępowane są przez ogrody deszczowe i zbiorniki retencyjne, a rabaty kwiatowe – przez łąki kwietne, trawy i byliny. O współczesnym projektowaniu zieleni w mieście pisze Urszula Forczek-Brataniec.

warsztat

Budynek zaprojektowany został głównie w technologii prefabrykatu płaskiego, co oznacza, że na budowę dostarczane są ściany i stropy, a nie jak w technologii modułowej elementy stanowiące gotowe pomieszczenia – pisze Magdalena Pios o najnowszej realizacji pracowni Ambient Magdalena Pios [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dobry Wzór 2023 – najlepszy polski dizajn i rodzime rzemiosło

z archiwum architektury

W naszym cyklu przypominamy artykuł „Zieleń osiedlowa" z numeru 9/1951 „Architektury". O współczesny komentarz poprosiliśmy Patryka Zarębę z pracowni RS Architektura Krajobrazu.

zawód architekt

Nie rozumiemy zwierząt, ale być może za jakiś czas okaże się, że one potrafią mówić, a część gatunków opowie nam jakąś historię – mówi Paweł Kubacz w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum