Przebudowa Hotelu Rialto w Warszawie

2019-05-27 12:38 Tekst: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała Opracowanie: Anna Żmijewska
Przebudowa Hotelu Rialto w Warszawie_medusagroup_01
Autor: fot. Marek Kruk Widok od strony zachodniej – zbiegający się ku zachodowi klin działki zdeterminował formę bryły

Dzięki ukształtowaniu kondygnacji budynku jako poprzesuwanych względem siebie horyzontalnie „plastrów” monumentalna bryła zyskała na lekkości, zaś zaokrąglony narożnik otrzymał balkony, które obsadzone zielenią utworzą wertykalny ogród – o swojej najnowszej realizacji piszą Przemo Łukasik i Łukasz Zagała.

Historia miejsca

Hotel Rialto powstał w 2003 roku, według projektu pracowni DOM Architektury (arch. Michał Borowski i Jan Grochowski, „A-m” 5/04) w przebudowanej i odrestaurowanej, XIX-wiecznej kamienicy zlokalizowanej u zbiegu ulic Emilii Plater i Wilczej. W ramach ówczesnej modernizacji w niewielkim stopniu zmieniono elewacje, starannie odrestaurowano eklektyczny detal i nadbudowano dwie kondygnacje. Każdy z pokoi hotelowych został indywidualnie zaprojektowany i wyposażony antykami w stylu art déco, które właściciele przez kilka lat kupowali na pchlich targach tworząc prywatną kolekcję. To pierwszy butikowy obiekt tego typu w Warszawie.

Zaprojektowany w naszej pracowni nowy budynek, który wypełni trójkątną, narożną działkę u zbiegu ulicy Wilczej i Koszykowej, stanowi rozbudowę istniejącego hotelu. Obiekt powstaje po zachodniej jego stronie i sąsiaduje od wschodu z wpisaną do rejestru zabytków kamienicą Próchnickich, wzniesioną w latach 1913-1914 według projektu Mariana Kontkiewicza. Realizowane obecnie nowe skrzydło po zakończeniu prac tworzyć będzie – wraz z częścią istniejącą – warszawską wizytówkę uznanej na świecie sieci Nobu Hotels. Znajdzie się tu 80 nowych pokoi, przestrzeń eventowa i coworkingowa, a także dostępne z ulicy restauracje. Pod całym obiektem przewidziano dwupoziomowy parking.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum