Jednorodzinny DOM w Tarnowskich Górach

2019-05-27 12:41 Tekst: Justyna Swoszowska Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl
Dom w Tarnowskich Górach 02
Autor: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl Prosta bryła wysokością nawiązuje do tradycyjnego budynku na sąsiedniej działce. Betonowa wiata zastępuje typowy garaż

Drewniana bryła jest tak ukształtowana, aby budynek wpisywał się w krajobraz. Od zachodu jednokondygnacyjna – płaska jak pola, od wschodu dwukondygnacyjna – wysoka jak drzewa, dostosowana do sąsiadującej zabudowy – pisze Justyna Swoszowska.

Robota to katowicka pracownia założona przez młodych architektów, absolwentów Politechniki Śląskiej, Aleksandra Palkę i Jakuba Korfantego. Tematy opracowywane w biurze są bardzo różnorodne – od adaptacji po projekty nowych obiektów, od domów jednorodzinnych po duże zespoły usługowe. Analiza kolejnych realizacji pokazuje skłonność projektantów do stosowania pragmatycznych rozwiązań, prostych form, dbałości o detal oraz szacunek do kontekstu otoczenia. Uważam, że cechy te pozwalają wpisać styl pracy architektów w nurt tzw. śląskiej szkoły architektury. Potwierdzeniem tego jest jedna z ich ostatnich realizacji – niewielki dom jednorodzinny dla kolekcjonerów sztuki w Pniowcu, jednej z dzielnic Tarnowskich Gór, w pięknym krajobrazowo kompleksie Lasów Lublinieckich. Obiekt usytuowano wśród niejednolitej zabudowy jednorodzinnej, rozrzuconej wzdłuż strumyka Pniowiec. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się nowy dom z rozłożystym skośnym dachem, typowy przykład podmiejskiej architektury dworkowej. Architekci nie znaleźli w najbliższym otoczeniu inspiracji formalnych, dlatego zdecydowali się wtopić budynek w tło lasu. Zaprojektowali więc dom złożony ze spiętrzonych prostopadłościennych brył, których płaszczyzny pokryli boazerią z modrzewia syberyjskiego, artykulacją i kolorystyką naśladującą pnie drzew.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum