O historii wytwórni wódek Koneser

2019-05-27 12:31 Tomasz Żylski
Koneser, zdjecie archiwalne 2
Autor: tygodnik Świat, za: Warszawa wielkomiejska. Koneser, Ząbkowska i okolice, EKBIN 2017 Sala płuczkarni butelek w budynku Filtracji, 1927 r.

Wkrótce Warszawa zyska kilka zupełnie nowych, wielofunkcyjnych zespołów wzniesionych na terenach pofabrycznych z wykorzystaniem reliktów zabytkowej architektury przemysłowej. Jednym z pierwszych jest oddane do użytku pod koniec zeszłego roku Centrum Praskie Koneser – pisze Tomasz Żylski.

We wrześniu ubiegłego roku oddano do użytku Centrum Praskie Koneser, realizowane od lat wielofunkcyjne założenie na terenie dawnej wytwórni spirytusu przy ul. Ząbkowskiej, której historia sięga końca XIX wieku. W 1897 roku w skład zespołu wchodziło kilka budynków fabrycznych, a także magazyny, warsztaty, obiekty mieszkalne, a nawet szkoła. Był to jeden z nowocześniejszych i największych składów skarbowych w imperium rosyjskim. Po odzyskaniu niepodległości fabryka działała pod szyldem Państwowego Monopolu Spirytusowego, a po wojnie jako Warszawskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego należące do „Polmosu”, przemianowane później na Warszawską Wytwórnię Wódek „Koneser”. W 2007 roku, po upadku wytwórni, pięciohektarową działkę wraz z historycznymi zabudowaniami kupiła spółka BBI Development. Kilka lat później dołączyła do niej grupa Liebrecht & wooD.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum