Niepubliczny żłobek w Krakowie

2019-05-27 12:42 Tekst: Marcin Brataniec Zdjęcia: Maciej Jeżyk
Niepubliczny żłobek w Krakowie 1
Autor: Maciej Jeżyk Widok od strony południowej. Żłobek znajduje się przy osiedlu na krakowskim Płaszowie, w pasie zieleni

Żłobek powstał w osiedlowym pasie zieleni, wśród złożonej zabudowy – bloków mieszkalnych z jednej i kościoła z drugiej strony. Realizacja prowokuje pytania o miejsce i formę tego rodzaju instytucji we współczesnym mieście – pisze Marcin Brataniec.

NOWY NUMER

[architektura-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Architekura - zajawka 9/2019
Spis treści Architektura 06/2019
przegląd

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy: konferencja na temat projektowania uniwersalnego, konkurs na Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, festiwal Czerwiec projektowy i 24. edycja wystawy Plany na przyszłość

Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy: EU Mies van der Rohe i Design that Educates Awards 2019, konferencja Sustainable Development Goals in Architecture & Urban Planning oraz 7. edycja konkursu ROCKWOOL Zmień wizję w projekt.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych: Analog, HRA Architekci, Łukanowski Architekci, Atelier Loegler, Architects for Urbanity i WWAA.

W tym numerze Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak recenzują dla nas publikację „bauhaus journal 1926–1931. facsimile edition”, a Hanna Faryna-Paszkiewicz „Od pałacu do rotundy”.

realizacje

Realizacja wymagała ponad 50 odrębnych pozwoleń na budowę, a na 5 hektarach pracowało jednocześnie 4 generalnych wykonawców nad kilkunastoma budynkami – o nowym wielofunkcyjnym zespole na warszawskiej Pradze piszą Jerzy S. Majewski i Krzysztof Mycielski. W numerze także wypowiedź głównego projektanta, Krzysztofa Matwiejuka, z Juvenes Project.

Wkrótce Warszawa zyska kilka zupełnie nowych, wielofunkcyjnych zespołów wzniesionych na terenach pofabrycznych z wykorzystaniem reliktów zabytkowej architektury przemysłowej. Jednym z pierwszych jest oddane do użytku pod koniec zeszłego roku Centrum Praskie Koneser – pisze Tomasz Żylski.

Konkurs na nowy budynek w kompleksie szpitala psychiatrycznego z lat 80. XX wieku wygrali młodzi polscy architekci, Ewa i Błażej Janikowie. Jury było pod wrażeniem ich koncepcji, ponieważ jako jedyna spełniła wszystkie wymagania funkcjonalne – pisze Werner Huber.

Żłobek powstał w osiedlowym pasie zieleni, wśród złożonej zabudowy – bloków mieszkalnych z jednej i kościoła z drugiej strony. Realizacja prowokuje pytania o miejsce i formę tego rodzaju instytucji we współczesnym mieście – pisze Marcin Brataniec.

Rewaloryzacja dawnej poczekalni tramwajowej na terenie WuWA stała się nie tylko architektonicznym, lecz także społecznym wydarzeniem. Jeszcze niedawno zapomniane osiedle trafiło wreszcie do świadomości i serc wrocławian – pisze Tomasz Głowacki.

Drewniana bryła jest tak ukształtowana, aby budynek wpisywał się w krajobraz. Od zachodu jednokondygnacyjna – płaska jak pola, od wschodu dwukondygnacyjna – wysoka jak drzewa, dostosowana do sąsiadującej zabudowy – pisze Justyna Swoszowska.

wnętrza

Architekci, adaptując wnętrza zabytkowego budynku poczty na pomieszczenia biurowe, wykreowali przestrzeń, która spełniając światowe standardy pracy nie zatraca specyficznego klimatu małej firmy – pisze Justyna Swoszowska.

praktyka

Najciekawsze zagadnienie techniczne : Zanurzona w morzu monolityczna, 34-metrowa, betonowa konstrukcja z charakterystycznym, panoramicznym oknem z akrylu o szerokości 10,8 metra doświetlającym wnętrze restauracji. O technicznych aspektach najnowszej realizacji biura Snøhetta pisze Radosław Stach.

Dzięki ukształtowaniu kondygnacji budynku jako poprzesuwanych względem siebie horyzontalnie „plastrów” monumentalna bryła zyskała na lekkości, zaś zaokrąglony narożnik otrzymał balkony, które obsadzone zielenią utworzą wertykalny ogród – o swojej najnowszej realizacji piszą Przemo Łukasik i Łukasz Zagała.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Meble, oświetlenie i materiały wykończeniowe do biura.

kolumny studenckie

Publikujemy projekt Oddział Warszawa Agnieszki Dąbek, laureatki Stypendium Praktyka Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, wraz z krótką rozmową z autorką.

zawód

Powiem brutalnie: nie ma rewitalizacji bez choćby częściowej gentryfikacji – o Centrum Praskim Koneser, ul. Marszałkowskiej i związku pomiędzy Juvenes Project a BBI Development z Krzysztofem Tyszkiewiczem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

konteksty

Projektowanie dla seniorów to sprawa osobista. Wszyscy się starzeją, musimy więc stworzyć lepsze miejsca, w których będziemy mogli się starzeć. Może to też być dobry interes. Przewiduje się, że do 2050 roku światowa populacja osób powyżej 65 lat wyniesie 1,6 miliarda. To 1,6 miliarda konsumentów, którzy obecnie nie mają produktu, który zaspokaja ich potrzeby. Matthias Hollwich – nowojorski projektant i autor książki New Aging – o tym, czym naprawdę jest architektura dla seniorów

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum