Pawilon InfoWuWA we Wrocławiu

2019-05-27 12:41 Tekst: Tomasz Głowacki Zdjęcia: Maciej Lulko
Pawilon InfoWuWA 1
Autor: Maciej Lulko / archiwum pracowni Pawilon InfoWuWA po remoncie i modernizacji. Przedwojenną poczekalnię tramwajową ze sprzedażą mleka i prasy przy domu wzorcowym nr 1 proj. Paula Heima i Alberta Kemptera, przekształcono na punkt informacyjny o tym i pozostałych 32. budynkach wystawy mieszkaniowej WuWa z 1929 roku. Odrestaurowano go w pierwotnej kolorystyce, zachowując m.in. oryginalne ławki sprzed 90. lat

Rewaloryzacja dawnej poczekalni tramwajowej na terenie WuWA stała się nie tylko architektonicznym, lecz także społecznym wydarzeniem. Jeszcze niedawno zapomniane osiedle trafiło wreszcie do świadomości i serc wrocławian – pisze Tomasz Głowacki.

Otwarcie w lutym tego roku na wrocławskim Dąbiu punktu informacyjnego InfoWuWA z kawiarnią, w przyziemiu domu wzorcowego nr 1 wystawy Mieszkanie i miejsce pracy z 1929 roku, stało się nie tylko architektonicznym, ale też społecznym wydarzeniem. Jak to się stało, że tak mały obiekt robi tyle pozytywnego zamieszania i zgodnie z intencją promuje dobre imię WuWA (niem. Wohnung und Werkraum Austellung) – ekspozycji ponad 30 modernistycznych budynków w skali 1:1? Prawda jest taka, że sama przełomowa architektura Deutscher Werkbund niewiele by wskórała bez wieloletniego edukowania społeczeństwa i upowszechniania wiedzy o niej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum