Architektura-murator - 2019-10
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia autorstwa Richard Cooke / Alamy Stock Photo oraz logo 25-lecia „Architektury-murator” projektu Edgara Bąka <div> <div><span>Obiekty Niemożliwe to projekt zarówno romantyczny, w sensie odwoływania się </span><span>do postaw idealistycznych w architekturze, jak ideowy, w sensie treści </span><span>przekazu. Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” poprosiłam trzech </span><span>wybitnych architektów, nauczycieli-mentorów, by zmierzyli się z pojęciem </span><span>niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, </span><span>wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Co dla nich osobiście ważne, </span><span>ale też co jest istotne z punktu widzenia generacji, którą reprezentują? </span><span>Czas często dyskredytuje przeszłość, wynosi aktualność. W projekcie Obiekty </span><span>Niemożliwe przedstawiciele trzech pokoleń działają równolegle, ich idee się </span><span>przenikają. Architektura w imię piękna formy Dariusza Kozłowskiego, </span><span>architektura jako społeczny komunikat Przemo Łukasika i pochwała </span><span>tymczasowości / organiczności w architekturze Jerzego Łątki są równie ważne </span><span>dla wartości i jakości życia. Zapraszamy do uczestnictwa w otwarciu instalacji w Krakowie, Wrocławiu i B</span><span>ytomiu, szczegóły na stronach 22-23 bieżącego numeru „Architektury-</span><span>murator”. Ewa P. Porębska</span></div> </div>
Architektura-murator 10/2019

Obiekty Niemożliwe to projekt zarówno romantyczny, w sensie odwoływania się do postaw idealistycznych w architekturze, jak ideowy, w sensie treści przekazu. Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” poprosiłam trzech wybitnych architektów, nauczycieli-mentorów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Co dla nich osobiście ważne, ale też co jest istotne z punktu widzenia generacji, którą reprezentują? Czas często dyskredytuje przeszłość, wynosi aktualność. W projekcie Obiekty Niemożliwe przedstawiciele trzech pokoleń działają równolegle, ich idee się przenikają. Architektura w imię piękna formy Dariusza Kozłowskiego, architektura jako społeczny komunikat Przemo Łukasika i pochwała tymczasowości / organiczności w architekturze Jerzego Łątki są równie ważne dla wartości i jakości życia. Zapraszamy do uczestnictwa w otwarciu instalacji w Krakowie, Wrocławiu i Bytomiu, szczegóły na stronach 22-23 bieżącego numeru „Architektury-murator”. Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 10/2019
przegląd

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. festiwal MIASTOmovie, Biennale Architektury w Krakowie, sympozjum Dźwięk, obraz i światło w obiektach widowiskowych i kolejny wykład z cyklu Mistrzowie architektury.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, w tym numerze dziewiątą edycję gdyńskiego Weekendu Architektury, wystawę We wstecznym lusterku: architektura spalinowa, a także dołączenie Roberta Koniecznego do francuskiej Akademii Architektury.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, Mąka Sojka Architekci, WXCA, PRC Architekci.

W tym numerze swoje ulubione książki poleca wrocławski architekt Piotr Zybura, Michał Stangel recenzuje dla nas publikację „Architektura Urbanistyka Nauka”, Hanna Faryna-Paszkiewicz monografię „Architekt Antoni Dygat 1886-1949. Życie pełne wyzwań”, a Katarzyna Waloryszak „Miastoprojektanci. Łódzcy architekci w czasach PRL-u”.

konteksty

Na dobre czy złe (a często jedno i drugie), wieś bierze udział w modernizacji i to na skalę globalną – pisze Rem Koolhaas, który od kilku lat prowadzi badania nad „wszystkim co, nie jest miastem”. Podsumować je ma planowana na koniec tego roku wystawa w Muzeum Guggenheima. Podążając śladem Koolhaasa, w tym numerze zapraszamy na wieś, ale też do miasta, które próbuje przejąć jej rolnicze funkcje, by choćby w części zaspokoić potrzeby żywnościowe świata.

realizacje

Wyspa Spichrzów, która świadczyła kiedyś o potędze handlowej Gdańska, po zniszczeniach wojennych długo pozostawała zaniedbana. Aktualnie wobec turystyfikacji Głównego Miasta została przekształcona w wyspę hoteli i apartamentów. O realizacji piszą Jerzy S. Majewski i Daniel Załuski, a o historii wyspy Tomasz Żylski.

Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów stanowi symboliczne zwieńczenie procesu odbudowy Gdańska ze zniszczeń wojennych. O skali przedsięwzięcia świadczy fakt, że do uzyskania pozwolenia na budowę potrzebne było aż 230 różnego rodzaju uzgodnień i decyzji – pisze Tomasz Żylski.

Przy niedawno odnowionym placu stanął budynek, który porządkuje przestrzeń w historycznym centrum miasta, gdzie do tej pory dominowała chaotyczna zabudowa. Zarówno plac, jak i biurowiec powtarzają geometryczny motyw kraty. O projekcie pracowni Zbigniewa Maćkowa piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.

W trakcie budowy udało się zachować zdecydowaną większość elementów zawartych w konkursowej pracy, przede wszystkim rozwiązania energooszczędne, które znacząco obniżą koszty eksploatacji budynku. O projekcie Piotra Jańskiego pisze Tomasz Michalak.

Wśród zabudowy jednorodzinnej osiedla Przylesie dom wyróżnia się minimalistyczną bryłą oraz rezygnacją z płotu. Od frontu uwagę zwraca brak okien oraz brama garażowa wykończona jak elewacja białym tynkiem. O realizacji PL.architekci pisze Katarzyna Gucałło.

wnętrza

Kultowe kino mieszczące się przy ulicy Święty Marcin działa nieprzerwanie od 111 lat. W tym roku przeszło gruntowną renowację, zyskując dodatkowo dwie nowe sale kinowe i taras – pisze Iga Knysak.

praktyka

Najciekawsze zagadnienie techniczne: Mobilna konstrukcja o wysokości 37 m oparta na sześciu podporach, zakończonych stalowymi kołami o średnicy około 2 m, sterowana systemem 12 silników o mocy 15 koni mechanicznych. O technicznych aspektach nowej realizacji Diller Scofidio + Renfro pisze Radosław Stach.

Wielkie płaskie tafle oraz zaokrąglone szyby w narożnikach stanowią bardzo ważny, ale niedominujący element siedziby firmy Press Glass. Dzięki wykorzystaniu refleksyjnego szkła architektom udało się zatrzeć granicę między budynkiem a otoczeniem. O wyzwaniach związanych z realizacją budynku piszą Tomasz Konior i Marcin Piotrowski.

Uniwersalne i ponadczasowe wykończenie wnętrz : meble, oświetlenie, okładziny

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

zawód

Chcę budować z myślą o dodatkowych wartościach, żeby to, co robimy miało głębszy sens : artystyczny, funkcjonalny, społeczny – rozmowa z Piotrem Jańskim.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum