Granaria – nowe centrum Gdańska

2019-09-25 12:02 Tomasz Żylski
Wyspa Spichrzów 4
Autor: RKW Architektur + Makieta, Wyspa Spichrzów, widok od strony północo-wschodniej

Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów stanowi symboliczne zwieńczenie procesu odbudowy Gdańska ze zniszczeń wojennych. O skali przedsięwzięcia świadczy fakt, że do uzyskania pozwolenia na budowę potrzebne było aż 230 różnego rodzaju uzgodnień i decyzji – pisze Tomasz Żylski.

W niemal każdym większym mieście w Polsce znajdują się atrakcyjnie usytuowane tereny od lat czekające na zagospodarowanie. W Warszawie to przestrzeń wokół Pałacu Kultury, w Poznaniu – pokolejowy obszar tzw. Wolnych Torów w sąsiedztwie Dworca Głównego, w Szczecinie – 200 hektarów Międzyodrza, obejmującego wyspę Łasztownię, Grodzką i Zieloną, a w Gdańsku – m.in. Wyspa Spichrzów, dawne gospodarcze zaplecze miasta, prawie doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej. Północny cypel gdańskiej wyspy, położony po przeciwnej stronie Długiego Pobrzeża, czyli najbardziej reprezentacyjnej części bulwaru nad Motławą, jest przedmiotem kolejnych pomysłów i wizji przynajmniej od lat 70., ale jeszcze do niedawna pozostawał niemal w takim samym stanie jak w roku 1945.

Dwanaście lat temu władze miasta ogłosiły pierwszy konkurs dla inwestorów, którzy chcieliby zabudować ten blisko dwuhektarowy teren. Zgłosiły się dwie firmy, ale z uwagi na kryzys finansowy szybko wycofały swoje oferty. W 2009 roku później wyłączność na realizację uzyskał Polnord. Deweloper wspólnie z miastem miał powołać spółkę, która postawiłaby na wyspie nowe obiekty. I z tych planów nic jednak nie wyszło. W 2014 roku urząd miasta ogłosił kolejny konkurs dla inwestorów. Wygrało konsorcjum Granaria Development Gdańsk, utworzone przez Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland, które do opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zaprosiło biuro RKW Rhode Kellermann Wawrowsky (obecnie RKW Architektur+). Zwycięski masterplan przewidywał sześć nowych kwartałów zabudowy o dominującej funkcji mieszkalno-usługowej. O ich wyrazie architektonicznym zadecydować miały konkursy, organizowane dla poszczególnych etapów. W pierwszym, rozpisanym dla zespołu apartamentów w bezpośrednim sąsiedztwie spichlerza Deo, jedynego zachowanego na wyspie, wygrało Studio Architektoniczne Kwadrat. Ta część inwestycji, ze 136 lokalami mieszkalnymi, ma zostać oddana do użytku pod koniec 2019 roku (o budowie pisaliśmy w „A-m” 08/2019).

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum