Gminne przedszkole w Grabówce

2019-09-25 12:02 Tekst: Tomasz Michalak Zdjęcia: Marcin Onufryjuk
Przedszkole samorządowe w Grabówce 2
Autor: Marcin Onufryjuk Wychodzące na północ okna są niewielkie, zgodnie z zasadami budownictwa pasywnego

W trakcie budowy udało się zachować zdecydowaną większość elementów zawartych w konkursowej pracy, przede wszystkim rozwiązania energooszczędne, które znacząco obniżą koszty eksploatacji budynku. O projekcie Piotra Jańskiego pisze Tomasz Michalak.

W 2015 roku rozstrzygnięty został konkurs na projekt Gminnego Przedszkola w Grabówce pod Białymstokiem. Zwycięzcą został architekt Piotr Jański z Wrocławia. Realizacja obiektu, którego inwestorem była Gmina Supraśl, zakończyła się w 2018 roku. W trakcie budowy udało się zachować zdecydowaną większość elementów zawartych w konkursowej pracy, również rozwiązania techniczne służące energooszczędności.

Parterowy budynek zaprojektowano na planie kwadratu, w którym wycięte zostało prostokątne patio. Bryłę obłożono modrzewiowymi deskami, a cokół wykończono betonowymi prefabrykatami. Południowa ściana od strony lasu, ze względu na wymogi ochrony przeciwpożarowej, pokryto czarną trapezową blachą, której układ odpowiada rysunkowi drewnianych elewacji. Najwyższa część mieści salę wielofunkcyjną, z panelami z blachy aluminiowej o kolorze zbliżonym do patynowanej miedzi. Kolorystyka budynku z czasem będzie ulegać naturalnej zmianie. Ta prosta lekcja jest jedną z wielu, które architektura przedszkola w Grabówce przekazuje bez nachalnej retoryki i nadmiaru symboli.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum