Kino Muza w Poznaniu

2019-09-25 12:02 Tekst: Iga Knysak Zdjęcia: Radek Słowik / Toya Design
Kino Muza 2
Autor: Radek Słowik / Toya Design Neonowy szyld Kina Muza został zaprojektowany przez Ryszarda Kulma w 1964 roku. Choć neon zaginął w latach 90., Studio Neo zdołało odtworzyć go na podstawie fotografii

Kultowe kino mieszczące się przy ulicy Święty Marcin działa nieprzerwanie od 111 lat. W tym roku przeszło gruntowną renowację, zyskując dodatkowo dwie nowe sale kinowe i taras – pisze Iga Knysak.

Za projekt nowej odsłony kina Muza odpowiada Toya Design – biuro designersko-architektoniczne założone w 1994 roku przez Tomasza Wojtkowiaka. Działająca od lat firma ma na koncie wiele realizacji w Poznaniu, m.in. przebudowę Centrum Kultury Zamek wraz z mieszczącym się w nim Kinem Pałacowym czy projekt wybudowanej w ramach budżetu obywatelskiego wieży widokowej na Szachtach ("A-m" 8/19). W 2016 roku pracownia wygrała ogłoszony przez Estradę Poznańską konkurs architektoniczny na modernizację kina. Początkowo dotyczył on pomieszczeń znajdujących się na górnej kondygnacji. Remont ruszył dopiero po dwóch latach, ale ostatecznie jego zakres został rozszerzony o kompleksową renowację wnętrz sali głównej i parterowego pawilonu, który dotychczas zajmowała Muza.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum