Czytelnia

2023-11-28 14:31 Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak, Mikołaj Gomółka

Prezentujemy recenzje książek: „Architektura Rzeszowa od czasów autonomii galicyjskiej” oraz „Praca nad krajobrazem".

Przewodnik i pomoc naukowa w jednym

Parę miesięcy temu, publikowaną na łamach „Architektury-murator”, krótką recenzję książki Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm, wydanej przez krakowską Fundację Instytut Architektury i poświęconej architekturze tego miasta rozpoczynaliśmy słowami: Takich książek nigdy dość. Tym samym zdaniem można by zacząć omówienie publikacji poświęconej Rzeszowowi. Architektura warta jest propagowania, zwłaszcza ta dobra; powody są oczywiste, nie trzeba ich wyjaśniać. Przewodniki po architekturze wybranego miasta czy regionu często przybierają postać podręcznej broszury, publikacji o niemal kieszonkowym rozmiarze, wygodnym, by wsunąć ją do przegródki plecaka czy torebki – książki, którą bierze się ze sobą na spacer i zwiedzanie. W pozostałych przypadkach wydawane są one w nieco innym celu, jako obszerniejsze albumy. Książka o Rzeszowie to raczej przewodnik, który należy przestudiować w domu, odnotować obiekty do odwiedzenia następnego dnia, by przygotowanym ruszyć na obchód. Takie wydawnictwa mają także inny wymiar – forma publikacji nadaje jej walor nie tylko turystycznego bedekera, lecz także pomocy w prowadzeniu własnych badań naukowych.

Niewątpliwie mamy z tym do czynienia w przypadku Architektury Rzeszowa od czasów autonomii galicyjskiej. Książka ma charakter albumu, kwadratowy format, ponad 200 stron i twardą okładkę. Jest to album, ale i regularny katalog. Autorzy publikacji zebrali w nim niemal sto przykładów budynków. Pochodzą one z różnych epok – uszeregowano je chronologicznie, z podziałem przeszłości Rzeszowa na cztery rozdziały: okres autonomii galicyjskiej (od przełomu lat 60. i 70. XIX wieku do odzyskania przez Polskę niepodległości), lata międzywojenne, czas PRL-u i dobę III RP. Każdą z części rozpoczyna krótkie wprowadzenie – rys historyczny naświetlający sytuację Rzeszowa w danej epoce – oraz plan miasta z lokalizacją budynków prezentowanych w tym dziale. Dla wszystkich zamieszczonych obiektów autorzy przyjęli jednorodną formę prezentacji. Każdy z budynków zajmuje dwie strony i pokazany jest za pomocą dwóch, trzech fotografii oraz rysunku – rzutu, czasem sytuacji. Warto przejrzeć tę książkę okiem architekta-projektanta, poddać się urokowi zebranych ilustracji i z odrobiną pokory zapoznać z dorobkiem starszych kolegów po fachu. Także w trudniejszych niż obecne latach powstawały obiekty interesujące, które wytrzymały próbę czasu. Początek XXI wieku – a omawiana publikacja zdaje się to potwierdzać – to dla Rzeszowa okres wyjątkowej koniunktury. Miasto położone jest blisko granicy Polski, a zatem Unii Europejskiej. Ta lokalizacja, a jednocześnie dokończona kilka lat temu autostrada A4 i pobliskie lotnisko, sprzyjają jego rozwojowi jako ośrodka metropolitalnego, zaś zamieszczone w książce przykłady architektury współczesnej obrazują aspiracje miasta, które świadome swego potencjału patrzy śmiało w przyszłość. Nowa architektura Rzeszowa nosi bowiem znamiona „nowoczesności”, co wymownie świadczy zarówno o inwestorach, jak i zatrudnianych przez nich architektach oraz o intencjach włodarzy miasta. Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak

Spis treści Architektura 12/2023
przegląd

Relacjonujemy finał konkursu TEORIA, organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza, a Bal Architektek poleca twórczość Marianny Janowicz.

Maciej Lewandowski relacjonuje dla nas tegoroczne zgromadzenie European Straw Building Gathering (ESBG), które organizowane jest co dwa lata przez European Straw Building Association (ESBA).

Magdalena Staniszkis komentuje projektu nowego Studium dla Warszawy.

Prezentujemy recenzje książek: „Architektura Rzeszowa od czasów autonomii galicyjskiej” oraz „Praca nad krajobrazem".

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Heinle, Wischer und Partner Architekci, Maćków Pracownia Projektowa, Gorscy Architekci, Gąska Wojcieszak, BBGK Architekci, Kuryłowicz & Associates.

Z okazji jubileuszu pracowni Nizio Design International rozmawiamy z jej założycielem

Relacjonujemy debatę Pracodawców RP i Polskiego Związku Firm Deweloperskich

realizacje

Dzięki ciepłej barwie, skromnemu rozrzeźbieniu i zastosowaniu logotypów budynek kontrastuje z chaotycznym otoczeniem – piszą Łukasz Pancewicz, Daniel Załuski o nowej realizacji pracowni PB/Studio, Studiomania, IPA ipreferanalog.

Zespół trzech budynków z charakterystycznymi ażurowymi zasłonami wypełnił miejsce po dawnej fabryce perfum i mydeł na poznańskim Łazarzu – pisze Agnieszka Rumież o najnowszej realizacji pracowni JEMS Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I SZKICE].

Nawiązania do wytwornej architektury mieszkaniowej II RP odnoszą się do jakości wykończenia i staranności użycia detali na elewacjach i we wnętrzach – pisze Jerzy S. Majewski o najnowszej realizacji Pracowni Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zespół trzech budynków mieszkalnych powstał wśród praskich kamienic, w okolicy, która przechodzi duże przekształcenia urbanistyczne i społeczne – pisze Łukasz Mazur o najnowszej realizacji Pracowni TZA Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Dzięki modernizacja drewniaka zachowano nie tylko fragment starej tkanki miasta, lecz także ciągłość niezwykłej historii placówki pomagającej dzieciom – pisze Dorota Sibińska o nowej realizacji pracowni H2 architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Budynek dawnego spichlerza zaadaptowano na siedzibę nowej kliniki stomatologicznej, wnętrza bardziej przypominają jednak lobby hotelowe – pisze Joanna Kabrońska o nowej realizacji pracowni IFA Kamil Domachowski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Przebudowany klasztor składa się z odrestaurowanej w kamieniu zabytkowej części oraz nowoczesnej bryły będącej jej odbiciem, obleczonym w miedzianą fasadę – pisze Wiktor Kowalski o realizacji pracowni Amelia Tavella Architectes [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

konteksty

Stan polskiej polityki mieszkaniowej nie napawa optymizmem. Brakuje lokali dostępnych, wciąż powstają osiedla grodzone z namiastkami placów zabaw, a oferta rynkowa bogata jest w mikroapartamenty. Odpowiedzi na pytanie o kondycję mieszkalnictwa udziela Agata Twardoch, która przeanalizowała układy mieszkań w realizacjach zaprojektowanych przez wiodące pracownie architektoniczne.

warsztat

Ciekawym doświadczeniem był wybór i akceptacja tekstur betonów architektonicznych, stanowiących ważny element budynku. Gra światła i cienia widoczna jest na wyeksponowanej ścianie szczelinowej o teksturze skały – pisze Bolesław Stelmach o nowej realizacji pracowni Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dizajn a akustyka – jak stworzyć sprzyjające warunki do pracy i odpoczynku

z archiwum architektury

Przypominamy artykuł z numeru 5/1956 „Architektury”, pt. „Nowa metoda typizacji w budownictwie mieszkaniowym", autorstwa Zygmunta Kleyffa. O komentarz poprosiliśmy Grzegorza Stiasnego.

zawód architekt

Projektując, lubimy pokazywać niedopowiedziane historie, zostawiać jakiś margines dla wyobraźni - – mówi Jakub Piórkowski w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz.

teoria i praktyka

Architektura jest dla mnie ważnym projektem moralnym – pisze dr hab. inż. arch. Svitlana Linda z Katedry Architektury i Urbanistyki na Politechnice Opolskiej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum