Co się wydarzyło

2023-11-28 14:31

Relacjonujemy finał konkursu TEORIA, organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza, a Bal Architektek poleca twórczość Marianny Janowicz.

Finał konkursu TEORIA Fundacji im. Stefana Kuryłowicza

14 października 2023 roku w Kazimierzu Dolnym odbył się finał konkursu TEORIA 2023 organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Laureatem został architekt i filozof Maciej Rodak, absolwent Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas wydarzenia premierę miała dziesiąta publikacja z serii wydawniczej Fundacji Architektura Kultury – Kultura Architekturyksiążki pt. Zapiski z Turynu. Dwie twarze tego samego, autorstwa laureata. Konkurs odbył się już po raz dziesiąty, tegoroczna edycja była jednak wyjątkowa. Pojawiła się nowa formuła, ponieważ wprowadzono dwudniowe Warsztaty pisarskie, które odbyły się 22-23 kwietnia br. w Kazimierzu Dolnym. 12 osób, wybranych przez jury na podstawie portfolio i listu motywacyjnego, szkoliło warsztat pod okiem tutorów: Grzegorza Piątka, pisarza i krytyka architektury, oraz Łukasza Stępnika, architekta i redaktora „Kwartalnika Architektonicznego RZUT”, a także mentorki Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „A-m”. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Do Kazimierza Dolnego od lat przyjeżdżają artyści, aby tworzyć. Jego przestrzeń – jak powiedział Łukasz Stępnik – może zadziałać jak intelektualna prowokacja do pogłębiania naszych refleksji. Miasto od lat odwiedzają także architekci, zatrzymujący się w prowadzonym przez SARP Domu Architekta, a studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej przyjeżdżają na organizowane przez uczelnię plenery.

Znajduje się tu też inny ważny architektonicznie obiekt, zbudowany przez Ewę i Stefana Kuryłowiczów dom, który – jak powiedziała przewodnicząca Rady FSK – miał być pomostem łączącym, jako miejsce symboliczne, osobę patrona z architekturą i warsztatami. Warsztaty nie prowadzą do napisania tekstu konkursowego tylko są pewnego rodzaju ćwiczeniem, przygotowaniem. Staramy się opowiedzieć, pokazać, w jaki sposób można pisać, żeby wzbudzić zainteresowanie czytelnika, dzielimy się tego typu radami – przedstawiła cel dwudniowego spotkania w Kazimierzu Ewa P. Porębska. Łukasz Stępnik z kolei podkreślił: Pomysł był taki, żeby odejść od formuły pisania typowo naukowych tekstów (…) żeby rozluźnić formułę i poszukać różnych konwencji i języków pisania o architekturze. Przez następne dwa miesiące uczestnicy warsztatów przygotowywali teksty na uzgodnione wcześniej tematy. Spośród tych prac jury w składzie: Ewa P. Porębska, Agnieszka Jacobson--Cielecka, Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska, Marta A. Urbańska, Piotr Sarzyński, wraz z tutorem Łukaszem Stępnikiem wyłoniło laureata. W swobodnie skomponowanym, czasami wręcz skomplikowanym, tekście, noszącym jednocześnie cechy pamiętnika i filozoficznego eseju, udało się autorowi połączyć perspektywę osobistą i uniwersalne refleksje. Przemyślenia odnoszą się zarówno do wyjątkowego miejsca i czasu, jak i do funkcjonowania i odbioru miast w ogóle. Jury doceniło dojrzałość, erudycję, intelektualną odwagę i czujność obserwacji. Na uwagę zasługują zręczne, plastyczne opisy, pobudzające wyobraźnię czytelnika – czytamy w uzasadnieniu jury. Wyróżniono także dwa teksty: Ja – Rotterdam, czyli opowieść o relacjach ludzko-miejskich autorstwa Michała Romaniuka oraz Mury. Krajobraz północno-zachodniej granicy Warszawy Artura Brzozowskiego. Karolina Matysiak

Spis treści Architektura 12/2023
przegląd

Relacjonujemy finał konkursu TEORIA, organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza, a Bal Architektek poleca twórczość Marianny Janowicz.

Maciej Lewandowski relacjonuje dla nas tegoroczne zgromadzenie European Straw Building Gathering (ESBG), które organizowane jest co dwa lata przez European Straw Building Association (ESBA).

Magdalena Staniszkis komentuje projektu nowego Studium dla Warszawy.

Prezentujemy recenzje książek: „Architektura Rzeszowa od czasów autonomii galicyjskiej” oraz „Praca nad krajobrazem".

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Heinle, Wischer und Partner Architekci, Maćków Pracownia Projektowa, Gorscy Architekci, Gąska Wojcieszak, BBGK Architekci, Kuryłowicz & Associates.

Z okazji jubileuszu pracowni Nizio Design International rozmawiamy z jej założycielem

Relacjonujemy debatę Pracodawców RP i Polskiego Związku Firm Deweloperskich

realizacje

Dzięki ciepłej barwie, skromnemu rozrzeźbieniu i zastosowaniu logotypów budynek kontrastuje z chaotycznym otoczeniem – piszą Łukasz Pancewicz, Daniel Załuski o nowej realizacji pracowni PB/Studio, Studiomania, IPA ipreferanalog.

Zespół trzech budynków z charakterystycznymi ażurowymi zasłonami wypełnił miejsce po dawnej fabryce perfum i mydeł na poznańskim Łazarzu – pisze Agnieszka Rumież o najnowszej realizacji pracowni JEMS Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I SZKICE].

Nawiązania do wytwornej architektury mieszkaniowej II RP odnoszą się do jakości wykończenia i staranności użycia detali na elewacjach i we wnętrzach – pisze Jerzy S. Majewski o najnowszej realizacji Pracowni Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zespół trzech budynków mieszkalnych powstał wśród praskich kamienic, w okolicy, która przechodzi duże przekształcenia urbanistyczne i społeczne – pisze Łukasz Mazur o najnowszej realizacji Pracowni TZA Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Dzięki modernizacja drewniaka zachowano nie tylko fragment starej tkanki miasta, lecz także ciągłość niezwykłej historii placówki pomagającej dzieciom – pisze Dorota Sibińska o nowej realizacji pracowni H2 architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Budynek dawnego spichlerza zaadaptowano na siedzibę nowej kliniki stomatologicznej, wnętrza bardziej przypominają jednak lobby hotelowe – pisze Joanna Kabrońska o nowej realizacji pracowni IFA Kamil Domachowski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Przebudowany klasztor składa się z odrestaurowanej w kamieniu zabytkowej części oraz nowoczesnej bryły będącej jej odbiciem, obleczonym w miedzianą fasadę – pisze Wiktor Kowalski o realizacji pracowni Amelia Tavella Architectes [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

konteksty

Stan polskiej polityki mieszkaniowej nie napawa optymizmem. Brakuje lokali dostępnych, wciąż powstają osiedla grodzone z namiastkami placów zabaw, a oferta rynkowa bogata jest w mikroapartamenty. Odpowiedzi na pytanie o kondycję mieszkalnictwa udziela Agata Twardoch, która przeanalizowała układy mieszkań w realizacjach zaprojektowanych przez wiodące pracownie architektoniczne.

warsztat

Ciekawym doświadczeniem był wybór i akceptacja tekstur betonów architektonicznych, stanowiących ważny element budynku. Gra światła i cienia widoczna jest na wyeksponowanej ścianie szczelinowej o teksturze skały – pisze Bolesław Stelmach o nowej realizacji pracowni Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dizajn a akustyka – jak stworzyć sprzyjające warunki do pracy i odpoczynku

z archiwum architektury

Przypominamy artykuł z numeru 5/1956 „Architektury”, pt. „Nowa metoda typizacji w budownictwie mieszkaniowym", autorstwa Zygmunta Kleyffa. O komentarz poprosiliśmy Grzegorza Stiasnego.

zawód architekt

Projektując, lubimy pokazywać niedopowiedziane historie, zostawiać jakiś margines dla wyobraźni - – mówi Jakub Piórkowski w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz.

teoria i praktyka

Architektura jest dla mnie ważnym projektem moralnym – pisze dr hab. inż. arch. Svitlana Linda z Katedry Architektury i Urbanistyki na Politechnice Opolskiej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum