Architektura-murator - 2023-12
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia Nate’a Cooka <p><em>Złe warunki mieszkaniowe, które oznaczają m.in. przeludnienie i kwestie strukturalne, wraz z kosztami mieszkań mogą stanowić główne bariery uniemożliwiające ludziom osiągnięcie akceptowalnego standardu życia</em> – czytamy w analizie Eurostatu. Według Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej 7% populacji UE żyło w 2021 roku w przeludnionych gospodarstwach domowych. Ile osób egzystuje w mieszkaniach źle funkcjonujących? Panuje powszechne przekonanie, że te projektowane współcześnie rzadko spełniają kryteria wygody i funkcjonalności. Tymczasem w tym numerze „Architektury-murator” Agata Twardoch przygląda się tzw. mieszkaniom z wyższej półki, powstałym w uznanych, polskich pracowniach architektonicznych. <em>Wszystkie</em> [te – przyp. red.] <em>realizacje charakteryzuje poszukiwanie nowych odpowiedzi na stare mieszkaniowe </em><em>problemy</em> – twierdzi. Czyżby to właśnie były wyjątki, które potwierdzają regułę? <strong>Ewa P. Porębska</strong></p>
Architektura-murator 12/2023

Złe warunki mieszkaniowe, które oznaczają m.in. przeludnienie i kwestie strukturalne, wraz z kosztami mieszkań mogą stanowić główne bariery uniemożliwiające ludziom osiągnięcie akceptowalnego standardu życia – czytamy w analizie Eurostatu. Według Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej 7% populacji UE żyło w 2021 roku w przeludnionych gospodarstwach domowych. Ile osób egzystuje w mieszkaniach źle funkcjonujących? Panuje powszechne przekonanie, że te projektowane współcześnie rzadko spełniają kryteria wygody i funkcjonalności. Tymczasem w tym numerze „Architektury-murator” Agata Twardoch przygląda się tzw. mieszkaniom z wyższej półki, powstałym w uznanych, polskich pracowniach architektonicznych. Wszystkie [te – przyp. red.] realizacje charakteryzuje poszukiwanie nowych odpowiedzi na stare mieszkaniowe problemy – twierdzi. Czyżby to właśnie były wyjątki, które potwierdzają regułę? Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 12/2023
przegląd

Relacjonujemy finał konkursu TEORIA, organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza, a Bal Architektek poleca twórczość Marianny Janowicz.

Maciej Lewandowski relacjonuje dla nas tegoroczne zgromadzenie European Straw Building Gathering (ESBG), które organizowane jest co dwa lata przez European Straw Building Association (ESBA).

Magdalena Staniszkis komentuje projektu nowego Studium dla Warszawy.

Prezentujemy recenzje książek: „Architektura Rzeszowa od czasów autonomii galicyjskiej” oraz „Praca nad krajobrazem".

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Heinle, Wischer und Partner Architekci, Maćków Pracownia Projektowa, Gorscy Architekci, Gąska Wojcieszak, BBGK Architekci, Kuryłowicz & Associates.

Z okazji jubileuszu pracowni Nizio Design International rozmawiamy z jej założycielem

Relacjonujemy debatę Pracodawców RP i Polskiego Związku Firm Deweloperskich

realizacje

Dzięki ciepłej barwie, skromnemu rozrzeźbieniu i zastosowaniu logotypów budynek kontrastuje z chaotycznym otoczeniem – piszą Łukasz Pancewicz, Daniel Załuski o nowej realizacji pracowni PB/Studio, Studiomania, IPA ipreferanalog.

Zespół trzech budynków z charakterystycznymi ażurowymi zasłonami wypełnił miejsce po dawnej fabryce perfum i mydeł na poznańskim Łazarzu – pisze Agnieszka Rumież o najnowszej realizacji pracowni JEMS Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I SZKICE].

Nawiązania do wytwornej architektury mieszkaniowej II RP odnoszą się do jakości wykończenia i staranności użycia detali na elewacjach i we wnętrzach – pisze Jerzy S. Majewski o najnowszej realizacji Pracowni Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zespół trzech budynków mieszkalnych powstał wśród praskich kamienic, w okolicy, która przechodzi duże przekształcenia urbanistyczne i społeczne – pisze Łukasz Mazur o najnowszej realizacji Pracowni TZA Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Dzięki modernizacja drewniaka zachowano nie tylko fragment starej tkanki miasta, lecz także ciągłość niezwykłej historii placówki pomagającej dzieciom – pisze Dorota Sibińska o nowej realizacji pracowni H2 architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Budynek dawnego spichlerza zaadaptowano na siedzibę nowej kliniki stomatologicznej, wnętrza bardziej przypominają jednak lobby hotelowe – pisze Joanna Kabrońska o nowej realizacji pracowni IFA Kamil Domachowski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Przebudowany klasztor składa się z odrestaurowanej w kamieniu zabytkowej części oraz nowoczesnej bryły będącej jej odbiciem, obleczonym w miedzianą fasadę – pisze Wiktor Kowalski o realizacji pracowni Amelia Tavella Architectes [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

konteksty

Stan polskiej polityki mieszkaniowej nie napawa optymizmem. Brakuje lokali dostępnych, wciąż powstają osiedla grodzone z namiastkami placów zabaw, a oferta rynkowa bogata jest w mikroapartamenty. Odpowiedzi na pytanie o kondycję mieszkalnictwa udziela Agata Twardoch, która przeanalizowała układy mieszkań w realizacjach zaprojektowanych przez wiodące pracownie architektoniczne.

warsztat

Ciekawym doświadczeniem był wybór i akceptacja tekstur betonów architektonicznych, stanowiących ważny element budynku. Gra światła i cienia widoczna jest na wyeksponowanej ścianie szczelinowej o teksturze skały – pisze Bolesław Stelmach o nowej realizacji pracowni Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Dizajn a akustyka – jak stworzyć sprzyjające warunki do pracy i odpoczynku

z archiwum architektury

Przypominamy artykuł z numeru 5/1956 „Architektury”, pt. „Nowa metoda typizacji w budownictwie mieszkaniowym", autorstwa Zygmunta Kleyffa. O komentarz poprosiliśmy Grzegorza Stiasnego.

zawód architekt

Projektując, lubimy pokazywać niedopowiedziane historie, zostawiać jakiś margines dla wyobraźni - – mówi Jakub Piórkowski w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz.

teoria i praktyka

Architektura jest dla mnie ważnym projektem moralnym – pisze dr hab. inż. arch. Svitlana Linda z Katedry Architektury i Urbanistyki na Politechnice Opolskiej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum