Szkoła w Niepołomicach

2018-05-30 14:00 Tekst: Marcin Brataniec
niepolomice
Autor: Tomasz Zakrzewski Widok z lotu ptaka; na pierwszym planie widoczne sale lekcyjne, zaprojektowane na planie plastra miodu

Szukając relacji z naturą i pobliską Puszczą Niepołomicką, architekci oparli koncepcję budynku na strukturze plastra miodu. Geometrię sześciokątnego modułu wykorzystali jako budulec klas i przestrzeni wspólnych. O nowej realizacji, która powstała według koncepcji Konior Studio pisze Marcin Brataniec.

Jest koniec kwietnia, świeci słońce. Na modrzewiowej elewacji przy wejściu do szkoły przysiadła pszczoła. Deski są ciepłe w dotyku, a pszczoła po chwili gdzieś odlatuje. Być może niedaleko, do puszczy. Gdy dzwoneczek się odezwie biegniemy do szkółki, by się uczyć pracować jak maleńkie pszczółki. Dzwonka nie słychać, bo zaczyna się majowy długi weekend, ale przed nową niepołomicką szkołą nie można nie usłyszeć w wyobraźni tej piosenki. Szkoła, wspólna nauka, wspólna praca, przygotowanie do życia – pszczoły, rój, plaster miodu, sześciokątne komórki jako podstawowy budulec przestrzeni. Prostota tego ciągu skojarzeń jest ryzykowna, jednak przekonała inwestora i stała się nitką, która w procesie budowania pozwoliła nie zagubić głównego przesłania.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum