Stała ekspozycja w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie

2018-05-30 12:35 Tekst: Jerzy S. Majewski
ŻiH
Autor: Jakub Certowicz Instalacja na pierwszym piętrze. Na ścianie widnieją cytaty z 3 sierpnia 1942 stanowiące testament Dawida Grabera. Projektanci chcieli pokazać lęk przed tym, co ma się dopiero wydarzyć

Słowo i obraz, minimalizm, wizualna cisza i działania o charakterze rzeźbiarskim to elementy oddziałującej na emocje ekspozycji, poświęconej tworzeniu, ukryciu i odnalezieniu archiwum nieocalonych – osób, którym nie udało się przeżyć wojny. O nowej wystawie głównej w ŻIH-u projektu Fish n' Sheep pisze Jerzy S. Majewski.

Tworzenie, ukrycie i odnalezienie archiwum – te trzy etapy składają się na opowieść, jaką jest ekspozycja stała w Żydowskim Instytucie Historycznym. Zbiory te należą do najcenniejszych dokumentów w dziejach ludzkości i jako takie wpisane są na listę UNESCO „Pamięć Świata”. Na świadectwo Holocaustu składa się 2,5 tysiąca archiwaliów zawierających około 30 tysięcy kart. Całość określa się popularnie jako archiwum nieocalonych. Dominują w nim relacje i świadectwa ludzi, którym nie udało się przeżyć wojny.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum