Co się wydarzyło: Grzechy architektów według Street Cloud

2020-12-21 17:51
„A-m jest patronem cyklu Miastoranek, na zdjęciu Monika Karnia z „A-m nr 10/2020
Autor: „A-m" jest patronem cyklu Miastoranek, na zdjęciu Monika Karnia z „A-m" nr 10/2020 Fot. Łukasz Harat/serwis prasowy

Street Cloud to internetowa edukacyjno-animacyjna mikrotelewizja kolektywu antyRAMA, popularyzująca tematykę interdyscyplinarnej kultury miejskiej. Celem przedsięwzięcia jest zrozumienie procesów zachodzących we współczesnych miastach. W każdy wtorek i czwartek odbywają się rozmowy pod nazwą Miastoranek, m.in. o początkach kariery młodych projektantów, innowacjach miejskich, planowaniu przestrzennym, sztuce w przestrzeni publicznej oraz zjawiskach w kulturze. Obok podsumowanie kolejnych organizowanych przez Street Cloud spotkań.

Mówi się, że w zawód architekta i architektki wpisany jest grzech pierworodny – usamodzielniając się, zakładając pracownię, najczęściej kradnie się klienta swojemu pracodawcy. Jak podczas jednej z rozmów mówił warszawski architekt i krytyk architektury Zygmunt Borawski, tak zwana dorosłość projektowa jest pełna wyzwań oraz ostrych zakrętów, które nie pozwalają skupić się na twórczej pracy. Często trzeba porzucić młodzieńcze ideały i zacząć stąpać na bosaka po rozrzuconych klockach LEGO... Taką próbę są w stanie przetrwać tylko nieliczni. Reszta jest zmuszona wrócić do kolejnych rysunków budowlanych dla nowego-starego pracodawcy. A co byłoby gdyby te historie toczyły się inaczej i zamiast na intuicję można by liczyć na edukację architektoniczną? A może kluczem jest zrozumienie największego wyzwania, jakim jest katastrofa klimatyczna? Albo otwarcie się na większą liczbę kobiet w zawodzie? 

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum