Muzeum Olimpijskie i Paraolimpijskie

2021-01-20 15:38 Tekst: Radosław Stach, opracowanie: Anna Żmijewska
Muzeum Olimpijskie i Paraolimpijskie Stanów Zjednoczonych_Diller Scofidio + Renfro_01
Autor: Jason O Rear 1 | Poświęcone olimpijczykom oraz paraolimpijczykom muzeum jest pierwszym tego typu obiektem na terenie Stanów Zjednoczonych

Obiekt jest przykładem nowej ery prefabrykacji cyfrowej elementów o wielu skalach. Od wielokrzywiznowej aluminiowej okładziny fasadowej po 72-metrową pieszą kładkę. O nowej realizacji Diller Scofidio + Renfro pisze Radosław Stach.

Choć trudno w to uwierzyć, ale otwarte pod koniec lipca 2020 roku amerykańskie Muzeum Olimpijskie i Paraolimpijskie w Colorado Springs jest pierwszym tego typu obiektem na terenie Stanów Zjednoczonych w całości poświęconym olimpijczykom oraz paraolimpijczykom, zdobywcom medali we wszystkich dyscyplinach. Obiekt zlokalizowany w niedalekim sąsiedztwie siedziby Komitetu Olimpijskiego oraz Centrum Przygotowań Olimpijskich ma charakter bardzo symboliczny. Jak wiele muzeów pierwszej dekady XXI wieku budynek wpisuje się w nurt efektu Bilbao – powstał na terenach poprzemysłowych i jest inwestycją mającą na celu ożywienie oraz transformację tej części miasta.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum