Hotel Notera w Borach Tucholskich

2019-04-23 11:56 Tekst: Monika Arczyńska Zdjęcia: Jakub Certowicz
Hotel Notera 01
Autor: Jakub Certowicz Hotel Notera to jeden z pierwszych w okolicy budynków o współczesnej architekturze i wysokim standardzie. Duża działka pozwoliła na umieszczenie bryły bezpośrednio przy brzegu Jeziora Charzykowskiego

Hotel jest ekologiczny, mimo że nie objęto go żadną ze stosowanych w Polsce certyfikacji. Najważniejsze okazało się efektywne i elastyczne wykorzystanie przestrzeni oraz ograniczenie zużycia energii do niezbędnego minimum – pisze Monika Arczyńska.

NOWY NUMER

[architektura-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Architekura - zajawka 05/2020
Spis treści Architektura 05/2019
przegląd

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy – m.in. wystawa biura Lewicki Łatak w Berlinie, Łódź Design Festival, warsztaty Mood for Wood i Vienna Biennale.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy – Pritzker dla Arata Isozaki, wyniki konkursów TEORIA i PRAKTYKA 2018 oraz Brick Award.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych: JEMS, BDR Architekci, AKM, WXCA, Piotr Bujnowski i Martin Troethan, Major Architekci oraz MWM.

W tym numerze swoje ulubione lektury wybrał i opisał dla nas Marek Wawrzyniak, architekt, współzałożyciel rybnickiej pracowni toprojekt. Recenzujemy też najciekawsze, niedawno wydane książki o architekturze: „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” Olgi Drendy oraz „Designing Change” Erica Firleya.

konteksty

W Carlo Ratti Associati oraz w Senseable City Lab wierzymy, że dzielenie się, akt, który od samego początku wyznacza miasto, może spowodować niespodzianki, nieoczekiwane spotkania kluczowe dla innowacji. Zastanawiamy się też, w jaki sposób wykorzystać technologie cyfrowe, by wpływać na interakcje międzyludzkie, w tym wspierać nowe modele współdzielenia. Carlo Ratti, dyrektor działającego w ramach Massachusetts Institute of Technology miejskiego laboratorium, opowiada Michałowi Piaseckiemu o trendach, które w najbliższej przyszłości zmienią styl życia w miastach.

realizacje

Dawny gmach szkoły powstał według projektu Karola Sicińskiego, autora powojennej odbudowy miasta. Nowa koncepcja jest pełna nawiązań do jego dzieła, bez naśladownictwa, a ze zrozumieniem istoty wizji poprzednika – o realizacji nowej szkoły w historycznym zespole urbanistycznym piszą Ewa Kuryłowicz i Krzysztof Mycielski, a trudne zagadnienie techniczne związane z usytuowaniem budynku na skarpie wyjaśniają konstruktorzy Piotr Dzidek i Grzegorz Komraus. W numerze także wypowiedź autorów projektu, Małgorzaty Pilinkiewicz i Tomasza Studniarka, oraz krótka historia okoliczności powstania obiektu.

Konkurs na projekt szkoły spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Nie tylko dlatego, że dotyczył placówki edukacyjnej, rzadko będącej przedmiotem zmagań architektonicznych, ale też z uwagi na legendę Kazimierza, już od XIX wieku przyciągającego malarzy i architektów – pisze Tomasz Żylski.

Hotel jest ekologiczny, mimo że nie objęto go żadną ze stosowanych w Polsce certyfikacji. Najważniejsze okazało się efektywne i elastyczne wykorzystanie przestrzeni oraz ograniczenie zużycia energii do niezbędnego minimum – pisze Monika Arczyńska.

Jedyną ekstrawagancją w minimalistycznej architekturze budynku jest rzeźbiarsko potraktowany hol. Czarna wstęga schodów ze złotymi obręczami kontrastuje ze ścianami z surowego betonu o specjalnie dobranej fakturze – pisze Jerzy S. Majewski.

Inspiracją dla architektów stał się kamienny mur znaleziony na działce. Podobnym materiałem wykończono frontową elewację, z którą kontrastują biała bryła dachu i wykonana z wielkoformatowych płyt posadzka tarasu – pisze Magdalena Pios.

Rozbudowana i konsekwentna instalacja fotowoltaiczna nie jest tylko dodatkiem, mającym zapewnić niezbędne punkty we wnioskach o dofinansowanie, ale sposobem na stworzenie przemyślanych form architektonicznych – pisze Tomasz Michalak.

wnętrza

Na ośmiu kondygnacjach butikowego coworku w centrum Warszawy zaprojektowano prywatne biura, przestrzeń wspólną i konferencyjną, świetlicę dla dzieci oraz kawiarnię przypominająca lobby hotelowe – pisze Olga Strużyna-Mazurkiewicz.

praktyka

W jednym z największych portów na świecie powstało muzeum nauki i techniki według projektu biura Bernard Tschumi Architects. Projektanci starali się, aby obiekt formą nawiązywał do industrialnej historii miejsca, stąd wprowadzenie stożkowatych brył inspirowanych fabrycznymi kominami. Stożki są nie tylko jednym z ważniejszych elementów wyrazu architektonicznego budynku, ale stanowią również trzony konstrukcyjne, definiując podział przestrzeni, doświetlając ją oraz umożliwiając zwiedzanie wzdłuż umocowanych wspornikowo na ich wewnętrznych ścianach ramp – pisze Radosław Stach.

Wyposażenie komfortowych przestrzeni coworkingowych

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

kolumny studenckie

Prezentujemy projekty magisterskie wykonane na WBIA ZUT w Szczecinie, nominowane do nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego oraz Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP.

zawód architekt

Dla nas, wychowanych w duchu Śląskiej Szkoły Architektury, układy funkcjonalne są najważniejsze, a forma jest ich pochodną – o projektowaniu wobec tradycji miejsca, skomplikowanej architekturze sądów oraz zamiłowaniu do konkursów z Tomaszem Studniarkiem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum