Muzeum Czartoryskich / Kraków

2020-03-25 14:19 Opinie: Ewa Kuryłowicz, Jerzy S. Majewski Zdjęcia: Maciej Jeżyk, Wojciech Kryński
Przebudowa Muzeum Książąt Czartoryskich 1
Autor: Piotr Stycharski / Sky Foto Studio 1 | Widok z lotu ptaka na kompleks muzealny u zbiegu ul. Pijarskiej i św. Jana. W prawym rogu fragment Klasztorka i kościół pijarów, po lewej Pałac Książąt Czartoryskich

Krakowskie muzeum w nowej odsłonie jest realizacją wyrafinowaną i stonowaną – to warunki dla ponadczasowości, o które w architekturze zawsze chodzi najbardziej. O przebudowie Muzeum Czartoryskich piszą Ewa Kuryłowicz i Jerzy S. Majewski, publikujemy też założenia Kazimierza Łataka i Piotra Lewickiego, współautora ekspozycji Maksymiliana Majocha konstruktora Krzysztofa Przybyły, a także przypominamy historię kolekcji.

O historii kolekcji Czartoryskich Tomasz Żylski

Inicjatorką powstania kolekcji, a zarazem pierwszego na polskich ziemiach muzeum była Izabela z Flemmingów Czartoryska. W 1801 roku, w sześć lat po III rozbiorze, na terenie majątku w Puławach udostępniła zwiedzającym tzw. Świątynię Sybilli z pamiątkami po wielkich Polakach. Budynek w formie rotundy, wzorowanej na świątyni Westy w Tivoli, zaprojektował Piotr Aigner. Nad wejściem do pawilonu umieszczono napis „Przeszłość przyszłości”, stanowiący motto całego zbioru, w którym oprócz obrazów, rzeźb, broni, rękopisów i historycznych dokumentów, z czasem znalazły się także szczątki polskich władców i osób szczególnie zasłużonych, jak Mikołaj Kopernik czy Jan Kochanowski.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum