Drewno w architekturze

2020-03-25 14:15
Architektura schronienia na styku potrzeb jednostki i wspólnoty w warunkach odosobnienia
Autor: Maciej Sokół None

Rozstrzygnięto drugą edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Nagrody przyznano zarówno autorom, jak i promotorom prac.

Ogłoszenie wyników ogólnopolskiego konkursu Drewno w architekturze na najlepszą pracę magisterską i gala wręczenia nagród odbyły się 14 listopada 2019 na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Sąd konkursowy obradował 29 października 2019 roku w składzie: Aleksander Asanowicz (przewodniczący jury prof. PB, dziekan WA PB), Adam Jakimowicz (komisarz jury), Roman Jakubowski (członek zarządu Unihouse S.A.), Tomasz Duryński (kierownik Działu Architektury Danwood S.A.), Tomasz Bradecki (prodziekan WA PŚ), Waldemar Jasiewicz (przewodniczący Rady Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów RP), Jerzy Szczepanik-Dzikowski (JEMS Architekci). Do konkursu można było zgłaszać prace magisterskie obronione w latach 2018 i 2019. Na konkurs wpłynęło 26 projektów z 9 wydziałów.

W trakcie obrad jury nominowało 14 prac do następnego etapu, a po dyskusji podjęto decyzję o przyznaniu trzech nagród i dwóch wyróżnień.

Jan Mikołuszko (przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Unibep S.A.) podczas wręczania nagród powiedział, że bardzo by chciał, aby wszyscy polubili drewno tak jak, polubiły je nasze wsie…Jesteśmy sercem i duszą za tym, żeby kreować zainteresowanie i nowe pomysły na wykorzystanie drewna w architekturze.

Z kolei architekt Waldemar Jasiewicz mówił, że konkurs udowodnił jedną rzecz - że architektura to nie tylko ściana, strop, dach, okno, drzwi… Architektura ma wytwarzać emocje i oddziaływać na użytkownika podprogowo. Wszystkie prace – od wyróżnionych, po nagrodzone i nominowane do finału – zasługują na miano prac wybitnych. I muszę przyznać, że konkurs Drewno w Architekturze ma szansę stać się — po Dyplomie Roku, który wybiera Stowarzyszenie Architektów Polskich – bardzo ważną cząstką na arenie wydarzeń architektonicznych w Polsce.

Uroczystość uświetnił wykład Pawilon Polski na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju architektki Marty Sękulskiej-Wrońskiej z WXCA. Pracownia ta wygrała konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego Pawilonu Polski oraz ekspozycji wewnętrznej na Światową Wystawę EXPO 2020 w Dubaju.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum