Biblioteka w Tiencinie

2018-03-30 14:00 Tekst: Maciej Lewandowski
Tiencin
Autor: Ossip van Duivenbode W przestrzeni głównej zlokalizowano sferyczne audytorium oraz ogólnodostępne atrium z kaskadowymi regałami na książki ciągnącymi się od podłogi po sufit

Bibliotekę zlokalizowano na granicy miejskiego parku, w zespole pięciu budynków o funkcji kulturalnej zaprojektowanych przez takie pracownie jak Bernard Tschumi Architects i GMP. Geometria pięciokondygnacyjnego gmachu zmienia się od typowej, prostokreślnej bryły, do krzywoliniowej sali głównego atrium, której ściany są wielopiętrowymi regałami na książki, wyposażonymi w drabiny i chodniki umożliwiające użytkownikom dostęp na poszczególne poziomy. Górną obudowę atrium stanowią stropy zbudowane z belek stalowych podwieszonych do przestrzennych, stalowych kratownic – o realizacji MVRDV pisze Maciej Lewandowski.

Tiencin położony u ujścia Wielkiego Kanału jest jednym z największych portów na świecie, stanowi specjalną strefę ekonomiczną i należy do grupy czterech miast wydzielonych Chin. Bibliotekę zlokalizowano na granicy miejskiego parku, w zespole pięciu budynków o funkcji kulturalnej, połączonych przeszklonym, ażurowym zadaszeniem, a zaprojektowanych m.in. przez takie pracownie architektoniczne jak Bernard Tschumi Architects i GMP. Zespół zabudowy, zajmujący ok. 12,5 ha, stanowi lokalne centrum kulturalno-rozrywkowe. Biblioteka wraz z archiwum może pomieścić 1,35 mln woluminów na łącznej powierzchni ok. 33 000 m2. Geometria pięciokondygnacyjnego budynku zmienia się od typowej, prostokreślnej bryły, ukształtowanej przez przeszklone ściany zewnętrzne do krzywoliniowej powierzchni głównego atrium, w którego centrum zlokalizowano sferyczne audytorium – tzw. Oko, mogące pomieścić do 110 widzów. Czytelnie dla dzieci i osób starszych zlokalizowano na parterze, gdzie z pomocą komputerów mogą wyszukać interesujące ich pozycje i dzięki asystentom odnaleźć je na położonych powyżej kondygnacjach skomunikowanych windami. Dodatkowo w obiekcie zaprojektowano szereg sal konferencyjnych, mniejsze lobby, zespół pomieszczeń biurowych i archiwa.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum