Zespół mieszkaniowy Stella w Warszawie

2019-11-28 11:18 Tekst: Jerzy S. Majewski Zdjęcia: Daniel Rumiancew
Budynek mieszkalny wielorodzinny STELLA I
Autor: Daniel Rumiancew Widok ogólny na budynek od strony uliczki Rozłogi. Na dachach bocznych skrzydeł częściowo umieszczono tarasy

Projektanci stanęli przed niełatwym zadaniem powiązania kompleksu z osiedlem Lazurowa z lat 70. XX wieku. Integracji mieszkańców Jelonek służyć ma ogólnodostępne dwupoziomowe patio z usługami w parterze. O realizacji mąka.sojka.architekci pisze Jerzy S. Majewski.

Niczym w projektach twórców konstruktywizmu elewacje tworzy zdyscyplinowana, malowana na biało kratownica. Jak opowiadał współprojektant Maciej Mąka, przyjmując kratownicę jako osnowę do komponowania podziałów elewacji, architekci chcieli powrócić do nurtu powściągliwej architektury mieszkaniowej charakterystycznej dla modernizmu, tym sposobem odróżnić ją od innych inwestycji deweloperskich. Zastosowano różne sposoby wypełniania kwadratowych modułów – połyskującymi szarościami tynków, oknami lub loggią. Jak podkreśla projektant, dzięki temu zabiegowi udało się w pierwszym planie uzyskać regularność, w drugim zaś różnorodność.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum