Architektura-murator - 2019-12
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia Wojciecha Radwańskiego oraz logo 25-lecia „Architektury-murator” proj. Edgara Bąka <p>Jako pierwsi prezentujemy opinii publicznej tak obszerną publikację realizacji Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. To kolejny obiekt kultury, którego budowa trwa latami. Umowa o utworzeniu Muzeum jako wspólnej instytucji prowadzonej przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisana została w 2008 roku, uroczysta prezentacja projektu i koncepcji odbyła się w Belwederze w 2012 roku. Realizacja przebiegała z wieloma trudnościami i niestety w atmosferze konfliktu, ale zaplanowano, że w pełni skończony budynek wraz z wystawą stałą ma zostać oddany do użytku 13 czerwca 2020 roku, w 97. rocznicę przekazania Piłsudskiemu dworku w Sulejówku. Czy obiekt zachował zakładaną przez autorów pierwotnej koncepcji subtelną poetykę? W tym numerze „Architektury” opinie Ewy Kuryłowicz i Grzegorza Stiasnego. Ewa P. Porębska</p>
Architektura-murator 12/2019

Jako pierwsi prezentujemy opinii publicznej tak obszerną publikację realizacji Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. To kolejny obiekt kultury, którego budowa trwa latami. Umowa o utworzeniu Muzeum jako wspólnej instytucji prowadzonej przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisana została w 2008 roku, uroczysta prezentacja projektu i koncepcji odbyła się w Belwederze w 2012 roku. Realizacja przebiegała z wieloma trudnościami i niestety w atmosferze konfliktu, ale zaplanowano, że w pełni skończony budynek wraz z wystawą stałą ma zostać oddany do użytku 13 czerwca 2020 roku, w 97. rocznicę przekazania Piłsudskiemu dworku w Sulejówku. Czy obiekt zachował zakładaną przez autorów pierwotnej koncepcji subtelną poetykę? W tym numerze „Architektury” opinie Ewy Kuryłowicz i Grzegorza Stiasnego. Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 12/2019
przegląd

Polecamy najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. druga edycja konkursu Design that Educates Awards, a także wystawy: Ruchome/Nieruchome; Moving to Mars; Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku; TERRA X – ∞ Archiwum Przyszłości.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: biennale architektury w Krakowie, festiwal MIASTOmovie we Wrocławiu, warszawskie spotkanie z Hannesem Schmidtem w ramach cyklu wykładów Architektura Bez Granic, krakowskie seminarium poświęcone Buckminsterowi Fullerowi i ceremonię rozdania nagród IPC IAKS Distinction 2019, z których jedna przypadła Hali Cracovii.

Kiedy studiowałam, architektura była podobna do sztuki. Obecnie profesjonalne biuro musi posiadać duże zaplecze różnych kompetencji. Nastąpiła profesjonalizacja – mówi architektka Dorte Mandrup w rozmowie z Magdaleną Pios.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak, BBGK Architekci, Ultra Architects, Aleksander Wadas Studio, Kuryłowicz & Associates i Design Lab Group.

W tym numerze Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak recenzują dla nas publikację „Splatać otwarty świat” Tima Ingolda, a Monika Arczyńska książkę „Atlas of Emerging Practices, Being an Architect in the 21st Century”.

praktyka

Ze względu na brak możliwości rozbudowy gmachu Muzeum Czartoryskich zdecydowano m.in. o przekryciu dziedzińca przeszklonym dachem. Dzięki temu niedostępna do tej pory dla zwiedzających przestrzeń, zmieniła się w reprezentacyjny hol wejściowy – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.

Najciekawsze zagadnienie techniczne: konstrukcja budynku zbudowana z jednokierunkowych dźwigarów i prefabrykowanych płyt żelbetowych, na której oparto zadaszenie stanowiące jednocześnie stok narciarski – o nowej realizacji Bjarke Ingels Group pisze Radosław Stach.

Wyposażenie przestrzeni industrialnych. Beton, stal, drewno i szkło.

realizacje

Po 7 latach od zaprezentowania koncepcji zakończył się złożony proces powstawania nowej instytucji kultury w Sulejówku. Idea pozostała niezmienna: muzeum jest jednym miejscem pamięci złożonym z dwóch starannie od siebie oddzielonych — dworka Milusin i nowego obiektu wystawienniczego. O realizacji piszą Ewa Kuryłowicz i Grzegorz Stiasny.

Historia zatoczyła koło. Blisko 100 lat temu żołnierze ofiarowali Piłsudskiemu dworek Milusin w Sulejówku. Dziś, dzięki determinacji rodziny marszałka, udostępniony zostanie tam społeczeństwu niezwykły kompleks muzealny – o realizacji placówki Tomasz Żylski.

W pobliżu parku szelągowskiego ciągnącego się wzdłuż Warty powstało miejsce spotkań, które przyciąga i integruje mieszkańców, dzięki strefie wypoczynkowej, gastronomicznej, a także warsztatowej oraz ogrodniczej. O realizacji pracowni wiercinski-studio pisze Tomasz Mielczyński.

Projektanci stanęli przed niełatwym zadaniem powiązania kompleksu z osiedlem Lazurowa z lat 70. XX wieku. Integracji mieszkańców Jelonek służyć ma ogólnodostępne dwupoziomowe patio z usługami w parterze. O realizacji mąka.sojka.architekci pisze Jerzy S. Majewski.

Zadanie postawione przez inwestora było jasne: udowodnić, że dom zrealizowany na podstawie projektu katalogowego, można zmienić w nowoczesny i zaskakujący obiekt o ciekawej, współczesnej i eklektycznej stylistyce. O realizacji Vostok Design i Wojciecha Gawinowskiego pisze Marcin Brataniec.

wnętrza

Wnętrze restauracji zostało wyróżnione w międzynarodowym konkursie World Interiors News Awards. Inspirację dla architektów stanowiła historia fabryki dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser, a stworzony przez nich projekt jest jej twórczą interpretacją. O realizacji biura Nizio Design International pisze Iga Knysak.

konteksty

W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy nowe obiekty realizowane z okazji jubileuszu.

Trzej wybitni architektci, nauczyciele-mentorzy, przedstawiciele trzech różnych pokoleń zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze.

zawód

W Muzeum Piłsudskiego wygrały pragmatyczne, sprawdzone, bardziej tradycyjne rozwiązania – o wyzwaniach związanych z budową w Sulejówku i kompromisach w architekturze z Michałem Lahem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum