Osiedle Botanica / Gdańsk

2020-07-21 15:42 Tekst: Daniel Załuski, zdjęcia: Przemysław Turlej
Botanica 1
Autor: Przemysław Turlej 1 | Po prawej mulda z ukrytym zjazdem do garażu, w głębi jedno z miejsc rekreacyjnych z indywidualnie zaprojektowanymi meblami i zabawkami ogrodowymi

Osiedle jest autorskim rozwinięciem XIX-wiecznej koncepcji miasta-ogrodu Howarda, które wpisano w willową okolicę gdańskiego Jelitkowa. O realizacji pracowni MAARTE pisze Daniel Załuski.

Osiedle Botanica w Jelitkowie to przestrzeń o wysokim standardzie, w sąsiedztwie plaży, parku Jelitkowskiego oraz parku im. Ronalda Reagana. Samo Jelitkowo stanowi obecnie na nowo odkrywany, przedwojenny kurort nadmorski, który na przełomie XIX i XX wieku został zlokalizowany na wydmach i bagnach. Inwestycję zrealizowano na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w znaczny sposób ograniczającego pokusy nadmiernej intensyfikacji zabudowy w sąsiedztwie ekskluzywnej dzielnicy willowej z drugiej połowy XX wieku. Dzięki rygorystycznym wymogom urbanistycznym budynki mieszkalne mają jedynie po trzy kondygnacje nadziemne, a liczba mieszkań w 12 obiektach wynosi od 15 do 24. Narzucona niewielka intensywność zabudowy i wysoki wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej pozwoliły architektowi na stworzenie malowniczego osiedla-ogrodu. Kompozycja na wolnym planie jest wprawdzie sprzeczna z dotychczasowym układem zabudowy Jelitkowa, ale zapewnia mieszkańcom dużą intymność i kameralność, a jednocześnie jest swoistym przedłużeniem nadmorskich założeń parkowych Gdańska i Sopotu.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum