Kompleks Monopolis / Łódź

2020-07-21 15:42 Tekst: Jerzy S. Majewski, zdjęcia: Marcin Czechowicz
Kompleks biurowo usługowy Monopolis - etap I, 11
Autor: Marcin Czechowicz 11 | Widok ogólny patia. Użyta do stworzenia geometrycznych mis na zieleń pordzewiała stal kortenowska dopełnia poprzemysłowy charakter przestrzeni

Charakterystyczną częścią zespołu jest wypełniony zielenią i otoczony podcieniami pasaż, który przebiega wzdłuż całej działki między budynkami. O realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Jerzy S. Majewski.

Ceglane fabryki to jeden z najbardziej wyrazistych elementów spuścizny architektonicznej dawnej Łodzi. Już od ponad dwóch dekad majestatyczne mury opuszczonych zakładów stają się polem działań współczesnych projektantów. Realizowany obecnie kompleks Monopolis przy ul. Kopcińskiego na Starym Widzewie to kolejny przykład udanej, konserwatorskiej adaptacji i zarazem rewitalizacji obiektu przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku. Jest to pozostałość dawnej fabryki spirytusu, której projektantem był w latach 1896-1902 łódzki architekt Franciszek Chełmiński. Przed ponad stu laty fabryki wódek w Warszawie i w Łodzi rozlewały spirytus na zamówienie rosyjskich władz wojskowych. Obie składały się z wielu budynków o różnych funkcjach, a do kompleksów dochodziły bocznice kolejowe. Dziś fabryki w Warszawie (Koneser - „A-m” 06/19) i w Łodzi to przykłady niedawno zakończonej rewitalizacji. Różnią się jednak skalą.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum