Grand Hotel / Łódź

2024-04-24 12:27 Tekst: Iwona Ławecka-Marczewska, opracowanie: Anna Żmijewska, zdjęcia: Holding Liwa, Justyna Chrobot, Łukasz Goczkowski i Małgorzata Górecka
Grand Hotel w Łodzi_Grażyna Grzybek_Dariusz Maryszewski_Leszek Likus_01
Autor: Łukasz Goczkowski i Małgorzata Górecka 1 | Sala Malinowa przeszła ogromną metamorfozę – krakowscy konserwatorzy wykonali drobiazgową i czasochłonną renowację. Charakterystycznym elementem wnętrza jest minimalistyczne oświetlenie marki Davide Groppi

Poddany konserwatorskim zabiegom i uwspółcześniony hotel znów jest jednym z najelegantszych w mieście – jak w czasach, gdy z tutejszego balkonu śpiewał dla łodzian Jan Kiepura – pisze Iwona Ławecka-Marczewska o projekcie wnętrz Grażyny Grzybek, Dariusza Maryszewskiego, Leszka Likusa [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Idea domu gościnnego Grand Hotel narodziła się w 1885 roku, kiedy Ludwik Meyer zdecydował o przebudowie obiektów przy ulicy Piotrkowskiej. Hotel, za którego projekt odpowiadał wybitny łódzki architekt Hilary Majewski, „zaprosił” gości po raz pierwszy w 1887 roku. Od tego czasu gmach wielokrotnie zmieniał kształt i właścicieli. Przez ponad 100 lat uważano go za najbardziej prestiżowy w mieście, był też najdroższy. Zatrzymywali się w nim wybitni twórcy i politycy – Henryk Sienkiewicz, Helena Modrzejewska, Władysław Sikorski, Beata Tyszkiewicz, Krzysztof Penderecki czy Andrea Bocelli. Grupę stałych bywalców stanowili filmowcy, a wnętrza były scenerią takich produkcji jak: Zaklęte rewiry, Vabank, Ucieczka z kina Wolność, Kroll, Zimna wojna czy Inland Empire Davida Lyncha.

W 2008 roku hotel odkupił od Orbisu Holding Liwa należący do braci Likusów. Metamorfoza rozpoczęła się w 2019 roku. Proces projektowy, nad którym czuwali: architektka Grażyna Grzybek z pracowni APAGBK, Dariusz Maryszewski i Leszek Likus, objął adaptację istniejącej zabytkowej struktury i stworzenie spa w piwnicach.

Obiekt w ostatnich latach był już bardzo zniszczony. Zespół pracujący nad renowacją zaczął od drobiazgowych badań, analizowania wielu źródeł historycznych – dokumentacji architektonicznej, zapisów z planów filmowych, zdjęć, pocztówek, artykułów prasowych. Jego celem było zachowanie wartościowej substancji, wydobycie najcenniejszych rozwiązań i detali oraz nadanie im nowego życia we współczesnych formie i funkcji. Grand jest siódmym hotelem – po krakowskich Copernicusie, Pod Różą, Starym; katowickim i wrocławskim Monopolu; i stołecznym Warszawa – zmodernizowanym przez Holding Liwa. Inwestor, od lat współdziałając z gronem specjalistów, stworzył własny, rozpoznawalny styl. Grażyna Grzybek współpracuje z Leszkiem Likusem od 14 lat, Dariusz Maryszewski dołączył do zespołu podczas realizacji hotelu Warszawa.

Spis treści Architektura 05/2024
przegląd

Paradyż Designers prezentuje zwycięzców pierwsze międzynarodowej edycji, a Bal Architektek pisze o książce Ioanny Theocharopoulou.

Co łączy dawne zabudowania Haus der Statistik, mieszczące się 1000 metrów od słynnej wieży telewizyjnej w Berlinie, oraz warszawski kwartał pomiędzy Marriottem i Elektrimem, znajdujący się 800 metrów od Pałacu Kultury i Nauki? Odpowiedzi poszukiwano podczas spotkania zorganizowanego 19 marca w siedzibie Teatru Komuny Warszawa.

opracował Karol Kobos

W tym numerze prezentujemy projekty: Park Wodny w Rzeszowie, Kino Tęcza w Warszawie i koncepcyjny projekt dla „Szpiegowa".

Prezentujemy recenzje książek: „Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu" oraz „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji".

Relacja z Cevisamy - jednej z największych imprez branży ceramicznej

konteksty

Jak trafnie odpowiedzieć na alarmujące dane o kondycji psychicznej w środowisku akademickim architektury? Czy rozpocząć kolejną reformę systemową edukacji? Ponownie przedyskutować stan samej profesji? A może po prostu zacząć od wsłuchania się w opowieści osób, których doświadczenia kryją się za liczbami?

realizacje

W realizacji widać rękę projektantów, którzy od dawna mają do czynienia z warszawską architekturą przełomu XIX oraz XX wieku i dobrze wyczuwają jej niuanse – o najnowszej realizacji pracowni PROART Anna Rostkowska piszą Jerzy S. Majewski, Leszek Wiśniewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

To budynek o wyjątkowo indywidualnej estetyce, który w sposób dosłowny stara się mówić o swym przeznaczeniu, a w sposób nieco ukryty – symbolizować trudną historię i lokalny kontekst kulturowy – o nowej realizacji pracowni Robert Konieczny KWK Promes piszą Justyna Swoszowska i Ryszard Nakonieczny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I DIAGRAMÓW].

Ten niewielki obiekt bardziej przypomina rzeźbę niż budynek, przy czym prostota geometrii nie przeszkadza w stworzeniu efektownej przestrzeni – pisze Oskar Grąbczewski o najnowszej realizacji pracowni Ligas Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Poddany konserwatorskim zabiegom i uwspółcześniony hotel znów jest jednym z najelegantszych w mieście – jak w czasach, gdy z tutejszego balkonu śpiewał dla łodzian Jan Kiepura – pisze Iwona Ławecka-Marczewska o projekcie wnętrz Grażyny Grzybek, Dariusza Maryszewskiego, Leszka Likusa [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

O obiektach ceramicznych, które tworzę, myślę całościowo. Są jak rodzina, podobieństwo wszystkich widać na pierwszy rzut oka – mówi projektantka w rozmowie z Anną Żmijewską [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

Dr Marta E. Urbańska z Architektury Przestrzeni Kulturowych na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pisze o widzeniu, rozumieniu i projektowaniu.

warsztat

Aby połączyć widokowo i przestrzennie budynek z istniejącym parkiem, zastosowano m.in. uskokową elewację porośniętą zielenią. Całość dopełniają wysokie drzewa, stanowiące największą wartość działki – pisze Dorota Sibińska o najnowszej realizacji pracowni xystudio [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ Z BUDOWY].

technika

O charakterze budynku stanowi głównie jego bryła, choć odpowiednia fasada może nie tylko optycznie zmienić jej proporcje i zharmonizować kolorystykę, lecz także wpłynąć na wnętrze

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Prosto z sufitu, czyli idealne oświetlenie wiszące we wnętrzach mieszkalnych i publicznych

z archiwum

Fragmenty z archiwalnych numerów „A-m" wybrała i komentarzem opatrzyła Ewa P. Porębska.

zawód

Czasem to właśnie konkursy są jedyną szansą dla młodych na otrzymanie zlecenia na większy obiekt – mówi Aleksandrze Czupkiewicz Maria Roj [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZY WYWIAD].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum