Bryła ujarzmiona

2024-04-24 12:23 Tekst: Radosław Murat
5fasady-1
Autor: fot. GUARDIAN GLASS 1 | Szkło gięte służy nie tylko do wykańczania łukowych fasad, lecz także pozwala uzyskać efekt bąbli na prostej, szklanej płaszczyźnie, fot. GUARDIAN GLASS

O charakterze budynku stanowi głównie jego bryła, choć odpowiednia fasada może nie tylko optycznie zmienić jej proporcje i zharmonizować kolorystykę, lecz także wpłynąć na wnętrze

Opracowanie koncepcji elewacji to niebywale trudne zadanie. W zasięgu jest ogromny warsztat środków i materiałów, z którego trzeba wyselekcjonować coś, co nie tylko zadowoli architekta, lecz także spodoba się inwestorowi i zmieści się w założonym budżecie. Każdego roku pojawiają się nowe produkty fasadowe lub odkrywa się dla elewacji materiały już znane, ale nieużywane dotąd do wykańczania budynków od zewnątrz. Przykładem mogą tu być panele fotowoltaiczne, które gdy zadomowiły się już na dachach, zaczęły anektować dla siebie także fasady, siatka cięto-ciągniona albo płyty zmieniające kolor w zależności od kierunku, z jakiego pada na nie światło.

Ściany domów coraz częściej mają też pełnić jakąś ponadstandardową funkcję, najlepiej mile widzianą pod względem ekologicznym. Stąd popularność farb samoczyszczących, betonu ulepszającego jakość powietrza lub zieleni tworzącej pionowe ogrody. Nowe nie wyklucza starego, więc bynajmniej do lamusa nie odchodzą klinkier, kamień ani drewno, wymuszając co najwyżej większą kreatywność w komponowaniu form i zestawień barwnych na ścianach.

Powłoka z wiaderka

Tynk to tani, skuteczny i estetyczny sposób wykończenia fasad. Wiele z nowoczesnych tynków cienkowarstwowych, będących składnikami systemów ociepleniowych ETICS, nie trzeba, choć można malować. Najczęściej w takim przypadku stosuje się farby akrylowe. To efekt ich wszechstronności - pokrywają zarówno tynki grubowarstwowe, jaki cienkowarstwowe, tynki mineralne bądź akrylowe. Są łatwe w utrzymaniu, nie brudzą się oraz wyróżniają się dużą intensywnością barw.

Dużą popularność zyskały farby silikonowe. Dzięki niewchłanianiu wody mają większą trwałość i dużej utrzymują czystość. Hydrofobowość tych farb nie oznacza, że nie są one paroprzepuszczalne. Dzięki mikroporowatej strukturze pozwalają murom oddychać. Cechuje je również świetna przyczepność do podłoża i zachowują dużą odporność na promieniowanie UV, mróz czy zmiany temperatury. Wśród farb silikonowych wyróżniają się zaś te, które zawierają nanocząsteczki. Dzięki temu mają zdolność samooczyszczania. Pomalowana nimi ściana na bardzo długo zachowa świeży wygląd. Warto wspomnieć o specjalnych rodzajach farb, np. bioochronnych, polecanych tym, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia w walce z glonami i porostami mogącymi zakwitnąć na ścianach, lub o farbach zawierających żywicę typu Pliolite, stosowaną na obszarach z dużymi zanieczyszczeniami powietrza. Poszukującym niestandardowych rozwiązań można zaś polecić pomysł komponowania systemów ETICS, których warstwa wykończeniowa, z tynku i farby, będzie imitować inne materiały. Dzięki nim łatwo uzyskać efekt kamiennej, murowanej czy drewnianej fasady, która w rzeczywistości powstała poprzez umiejętne fakturowanie tynku i jego barwienie.

Beton do przykręcenia

Czy trudno wyróżnić się szarością? W przypadku fasad ten kolor jest znakiem rozpoznawczym betonu – najpopularniejszego z materiałów budowlanych. To efekt wytrzymałości, trwałości i zdolności do zapewnienia ochrony cieplnej i akustycznej. Na fasady trafia dziś wiele odmian betonu, niektóre o zaskakującym wyglądzie lub nowatorskich parametrach. Za przykład niech posłuży fotobeton – technologia pozwalająca na ozdobienie betonowej fasady wielkoformatową grafiką, napisem lub dekoracyjnym motywem. Architekci eksperymentują też z betonem przepuszczającym światło albo mieszanką betonową zdolną oczyszczać powietrze. Najchętniej oczywiście sięgają po beton architektoniczny, zwłaszcza w formie płyt przytwierdzanych wprost do podłoża na kotwy kamieniarskie lub mocowanych za pośrednictwem rusztu nośnego – metodą nitowania, wieszania na kotwach, które będą z zewnątrz niewidoczne lub klejenia do profili nośnych. Dziś najlżejsze z takich płyt, produkowane z betonu GRC / GFRC wzmacnianego włóknami szklanymi, ważą tylko 11 kg/m2 i mają grubość około 5 mm. Te mogą być nawet przyklejane do warstwy ociepleniowej.

Tym, którzy chcą się tą szarością wyróżnić, polecane są płyty z ultra wytrzymałego betonu wysokowartościowego UHPC (Ultra High Performance Conrete). Można go barwić w masie, malować lub fakturować. Świetnie komponują się z innymi produktami – szkłem, drewnem, laminatami. Na efekt wizualny wpływa także porowatość betonu.

Spis treści Architektura 05/2024
przegląd

Paradyż Designers prezentuje zwycięzców pierwsze międzynarodowej edycji, a Bal Architektek pisze o książce Ioanny Theocharopoulou.

Co łączy dawne zabudowania Haus der Statistik, mieszczące się 1000 metrów od słynnej wieży telewizyjnej w Berlinie, oraz warszawski kwartał pomiędzy Marriottem i Elektrimem, znajdujący się 800 metrów od Pałacu Kultury i Nauki? Odpowiedzi poszukiwano podczas spotkania zorganizowanego 19 marca w siedzibie Teatru Komuny Warszawa.

opracował Karol Kobos

W tym numerze prezentujemy projekty: Park Wodny w Rzeszowie, Kino Tęcza w Warszawie i koncepcyjny projekt dla „Szpiegowa".

Prezentujemy recenzje książek: „Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu" oraz „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji".

Relacja z Cevisamy - jednej z największych imprez branży ceramicznej

konteksty

Jak trafnie odpowiedzieć na alarmujące dane o kondycji psychicznej w środowisku akademickim architektury? Czy rozpocząć kolejną reformę systemową edukacji? Ponownie przedyskutować stan samej profesji? A może po prostu zacząć od wsłuchania się w opowieści osób, których doświadczenia kryją się za liczbami?

realizacje

W realizacji widać rękę projektantów, którzy od dawna mają do czynienia z warszawską architekturą przełomu XIX oraz XX wieku i dobrze wyczuwają jej niuanse – o najnowszej realizacji pracowni PROART Anna Rostkowska piszą Jerzy S. Majewski, Leszek Wiśniewski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

To budynek o wyjątkowo indywidualnej estetyce, który w sposób dosłowny stara się mówić o swym przeznaczeniu, a w sposób nieco ukryty – symbolizować trudną historię i lokalny kontekst kulturowy – o nowej realizacji pracowni Robert Konieczny KWK Promes piszą Justyna Swoszowska i Ryszard Nakonieczny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I DIAGRAMÓW].

Ten niewielki obiekt bardziej przypomina rzeźbę niż budynek, przy czym prostota geometrii nie przeszkadza w stworzeniu efektownej przestrzeni – pisze Oskar Grąbczewski o najnowszej realizacji pracowni Ligas Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Poddany konserwatorskim zabiegom i uwspółcześniony hotel znów jest jednym z najelegantszych w mieście – jak w czasach, gdy z tutejszego balkonu śpiewał dla łodzian Jan Kiepura – pisze Iwona Ławecka-Marczewska o projekcie wnętrz Grażyny Grzybek, Dariusza Maryszewskiego, Leszka Likusa [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

O obiektach ceramicznych, które tworzę, myślę całościowo. Są jak rodzina, podobieństwo wszystkich widać na pierwszy rzut oka – mówi projektantka w rozmowie z Anną Żmijewską [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

Dr Marta E. Urbańska z Architektury Przestrzeni Kulturowych na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pisze o widzeniu, rozumieniu i projektowaniu.

warsztat

Aby połączyć widokowo i przestrzennie budynek z istniejącym parkiem, zastosowano m.in. uskokową elewację porośniętą zielenią. Całość dopełniają wysokie drzewa, stanowiące największą wartość działki – pisze Dorota Sibińska o najnowszej realizacji pracowni xystudio [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ Z BUDOWY].

technika

O charakterze budynku stanowi głównie jego bryła, choć odpowiednia fasada może nie tylko optycznie zmienić jej proporcje i zharmonizować kolorystykę, lecz także wpłynąć na wnętrze

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Prosto z sufitu, czyli idealne oświetlenie wiszące we wnętrzach mieszkalnych i publicznych

z archiwum

Fragmenty z archiwalnych numerów „A-m" wybrała i komentarzem opatrzyła Ewa P. Porębska.

zawód

Czasem to właśnie konkursy są jedyną szansą dla młodych na otrzymanie zlecenia na większy obiekt – mówi Aleksandrze Czupkiewicz Maria Roj [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZY WYWIAD].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum