Architektura-murator - 2020-10
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia Macieja Lulki <p>Pracując w określonych warunkach historycznych, chcieliśmy stworzyć ludziom takie środowisko, w którym żyłoby im się dobrze, wygodnie i przyjemnie. Głównym naszym dziełem są Bielany i mam szereg dowodów, że wielu mieszkańców jest zadowolonych, dobrze im się mieszka, są emocjonalnie z nimi związani, mają tam swoje miejsce – mówi Maria Piechotka w wywiadzie z cyklu Zawód Architekt. Z kolei Paulina Grabowska w ramach serii rozmów Architektki podkreśla, jak ważne było dla jej zawodowej tożsamości, gdy zdefiniowała siebie jako projektantkę innowacyjnych rozwiązań. W tym numerze „Architektury-murator” dwa wywiady z architektkami, przedstawicielkami różnych pokoleń, nie tylko pokazują, jak wielka jest rozpiętość dziedzin i tematów, którymi zajmuje się architekt, ale też jakie zaszły zmiany w samym zawodzie. <br />Ewa P. Porębska</p>
Architektura-murator 10/2020

Pracując w określonych warunkach historycznych, chcieliśmy stworzyć ludziom takie środowisko, w którym żyłoby im się dobrze, wygodnie i przyjemnie. Głównym naszym dziełem są Bielany i mam szereg dowodów, że wielu mieszkańców jest zadowolonych, dobrze im się mieszka, są emocjonalnie z nimi związani, mają tam swoje miejsce – mówi Maria Piechotka w wywiadzie z cyklu Zawód Architekt. Z kolei Paulina Grabowska w ramach serii rozmów Architektki podkreśla, jak ważne było dla jej zawodowej tożsamości, gdy zdefiniowała siebie jako projektantkę innowacyjnych rozwiązań. W tym numerze „Architektury-murator” dwa wywiady z architektkami, przedstawicielkami różnych pokoleń, nie tylko pokazują, jak wielka jest rozpiętość dziedzin i tematów, którymi zajmuje się architekt, ale też jakie zaszły zmiany w samym zawodzie.
Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 10/2020
przegląd

Polecamy najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. wystawę poświęconą Zbigniewowi Karpińskiemu, festiwal MIASTOmovie we Wrocławiu i Dutch Design Week w Eindhoven.

W tym numerze Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak recenzują dla nas komiks „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”, a Damian Przybyła zbiór „Black Ecologies”.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. kolejną edycję wystawy z cyklu Plany na przyszłość, Weekend Architektury w Gdyni, Architizer A+Awards dla projektu nowego centrum Dąbrowy Górniczej i tytuł Top Woman dla redaktor naczelnej „A-m” Ewy P. Porębskiej.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu TZA Architekci, Maćków Pracownia Projektowa, JAZ+, MOJO architekci, medusa group i Demiurg Project.

na to czekamy

Powstająca tuż przy słynnej plaży Copacabana nowa siedziba muzeum, zaprojektowana została jako przedłużenie przyległej promenady. Budynek autorstwa biura Diller Scofidio + Renfro zbudowano w formie wewnętrznych i zewnętrznych ramp przechodzących w galerie, z których rozpościera się panorama na ocean. Zachodnią elewację pokryto ponad 100 000 paneli z polimerobetonu, które tworzą trójwymiarowy mural Zdjęcie: © Jaime Acioli / dzięki uprzejmości Diller Scofidio + Renfro.

realizacje

Projektanci zadbali, aby czytelna była tu każda epoka minionego stulecia, która odcisnęła piętno na architekturze zabytku oraz by nowe budynki stylistycznie tkwiły we współczesności. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski piszą Jerzy S. Majewski i Krzysztof Mycielski, a o historii elektrowni - Tomasz Żylski.

Budynek Concordia budzi wiele emocji. Jest poprawny, lecz nie zjawiskowy i sprawia wrażenie lepiej zaprojektowanego wewnątrz niż na zewnątrz. O wrocławskiej realizacji MVRDV pisze Tomasz Głowacki.

praktyka

Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi - pisze Radosław Stach.

Charakterystycznym elementem budynku jest fasada wykonana z betonu architektonicznego barwionego w masie na ceglasty kolor, z przestrzennym wzorem – szewronem – występującym, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Paweł Wolanin.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Miejsca do przechowywania: regały, półki, szafki i przyborniki na biurko.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej profesora Antoniego Taraszkiewicza z Katedry Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej WA PG.

z okładki

Budynek w Mościcach inspiracją dla Kunsthalle Rema Koolhaasa w Rotterdamie? O dworcu w Tarnowie pisze Marcin Kwietowicz. Zdjęcia: Maciej Lulko.

konteksty

Woda stanowi jednocześnie zagrożenie, ale i turystyczną atrakcję. W tym numerze o zmaganiach projektantów z wodnym żywiołem w warunkach zmieniającego się klimatu – od zapór i hydroelektrowni na obszarach chronionego krajobrazu przez ekologiczne przestrzenie publiczne służące retencji po modne pływające domy – pisze Grzegorz Stiasny.

Nie wybieram zleceń, w których liczą się walory estetyczne. Chcę projektować przestrzenie we wszystkich wymiarach, skrojone na miarę naszych czasów. Właścicielka biura NAS-DRA Conscious Design, innowatorka i ekolożka, o mającym być odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata projektowaniu holistycznym.

wnętrza

Sieciowy hostel powstał w dawnym biurowcu Zakładów Radiowych im. Kasprzaka. Mimo zmiany funkcji budynek zachował swój kształt. O nowej realizacji biura Tremend pisze Adam Orlewicz.

z archiwum architektury

Przypominamy artykuł Nowy tradycjonalizm warszawski z „Architektury” 4/5 z 1986 roku. Autorka - Ewa P. Porębska - analizuje stylistykę polskiej architektury lat 80. XX wieku, wyróżniając dwa jej wizerunki - rzeczywisty, dostępny dla wszystkich oraz projektowy, przeznaczony dla wąskiego grona odbiorców. Czy współczesna polska architektura ma jeszcze związek z tamtą przeszłością? Publikujemy też komentarz autorki artykułu.

zawód architekt

Pracując w określonych warunkach historycznych, chcieliśmy stworzyć ludziom takie środowisko, w którym żyłoby im się dobrze, wygodnie i przyjemnie. O istocie zawodu architekta, realizacji Bielan i dokumentacji drewnianych bożnic z Marią Piechotką rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum