Dizajn na zawsze. Alicja Patanowska

2024-11-20 12:24 Rozmawiała: Anna Żmijewska

Wierzę, że wspólnotowe cechy rzemiosła, przeniesione na inne obszary życia mogą pomóc nam odzyskać równowagę w konsumpcyjnym chaosie - mówi w rozmowie z Anną Żmijewską Alicja Patanowska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Spis treści Architektura 12/2024
przegląd

Rekomendujemy najciekawsze wystawy: „Iluzje wszechwładzy", „Jakub Szczęsny", „Ceramiczna rzeźba PRL-u" oraz zachęcamy do poznania laureatów tegorocznych nagród SARP.

Piszemy o premierze nowej książki Ewy Kuryłowicz Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki. Bal Architektek sprawdza czy nowa siedziba MSN spełnia feministyczne postulaty projektowe.

Za nami uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów Nagrody Roku SARP. Kto zwyciężył w tegorocznej edycji?

Zwracamy uwagę na dwa branżowe wydarzenia: przyznanie nagród za najlepsze projekty, budynki i inicjatywy z kręgu budownictwa zrównoważonego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Konkurs Obiekt Roku w Systemach Aluprof.

Relacjonujemy wydarzenia, jakie towarzyszyły długo oczekiwanemu otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Artur Celiński rekomenduje najciekawsze tytuły: „Łódź. Ziemia wymyślona", „budynki + idee", „Forma przyjaźni. Muzeum na placu". Poleca też podcast - rozmowę z Anną Cymer.

Młodzi w architekturze przychodzą co pięć lat. Taki cykl wyznaczają chociażby konfrontacje Młodzi do Łodzi, które od 2003 roku pokazują, co myślą i chcą robić przedstawiciele kolejnych pokoleń w polskiej architekturze. Dynamika zmian jednak zdecydowanie przyśpieszyła i na scenie coraz śmielej zaczynają pojawiać się „nowi" młodzi. Kim są i nad czym pracują?

realizacje

Projekt w wyrafinowany, choć powściągliwy sposób spaja w jedną strukturę zabytkową część śródmiejską z całkowicie oderwanymi od miasta obiektami.

Rzadko w centrum małego miasta można doświadczyć takiej harmonii. Tu poczucie intymności łączy się z reprezentacyjnym charakterem przestrzeni.

Pod adresem Cynamonowa 40, w sąsiedztwie ulic, których nazwy pochodzą od przypraw i ziół, powstał budynek kameralny, prosty oraz zrównoważony [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

I to jest koncept! Nowe kreatywne miejsce na mapie Warszawy to jednocześnie showroom, galeria sztuki i przestrzeń do organizacji unikatowych wydarzeń [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

dizajn na zawsze

Wierzę, że wspólnotowe cechy rzemiosła, przeniesione na inne obszary życia mogą pomóc nam odzyskać równowagę w konsumpcyjnym chaosie - mówi w rozmowie z Anną Żmijewską Alicja Patanowska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O dyplomie opartym na klimatycznej adaptacji przestrzeni osiedli mieszkaniowych rozmawiają Julia Karnaś i Adrian Krężlik. Dyplom został przygotowany w School of Form Uniwersytetu SWPS.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

wzornik

Kolor w łazience, czyli nieoczywiste zestawienia na niewielkiej przestrzeni.

z archiwum

Archiwalne fragmenty publikowanego na łamach „Architektury-murator” 20 lat temu cyklu Młodzi wybrała Ewa P. Porębska.

zawód architekt

Są momenty, kiedy tęsknię za procesem projektowym. Czuję się za to zdrowszy, robiąc to, co teraz – mówi Patryk Kusz w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZA WERSJA WYWIADU].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum