O tym się mówi

2025-04-27 10:08 Opracowała: Karolina Krasny

Poruszamy coraz bardziej palący problem marnotrawstwa surowców po rosnącej liczbie rozbiórek i modernizacji budynków.

Po wyburzeniu: drugie życie części budynków

Spis treści Architektura 05/2025
przegląd

Rekomendujemy najciekawsze wydarzenia: wystawy „Humanistyczny modernizm. Maciej i Stanisława Nowiccy" i „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci", konkurs fotograficzny „Granice miasta / Granice w mieście" oraz Łódź Design Festival 2025.

Rekomendujemy książkę Marka Krajewskiego „Spis natur. O mieście, technologii, sztuce i współczesnych obyczajach", będącą zbiorem krótkich esejów opartych na obserwacji obiektów tworzących miasto. Bal Architektek przypomina postać Elissy Aalto, która przez wiele lat odgrywała kluczową rolę w pracowni architektonicznej Alvara Aalto.

Za nami kolejna edycja Cevisamy - jednych z największych targów branży ceramicznej w Europie, organizowanych w Walencji. Komu przyznano nagrody w konkursie na najlepszą realizację z wykorzystaniem hiszpańskiej ceramiki?

Jakie tematy poruszano na konferencji „Nowe wyzwania w ochronie zdrowia", zorganizowanej na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej i jakie towarzyszyły temu konkretne działania?

Czy i jakie działania warto podjąć, kiedy nie zgadzamy się z regulacjami i przepisami dotyczącymi architektury. O swoich doświadczeniach opowiada Dorota Sibińska.

Artur Celiński rekomenduje najciekawsze tytuły: „CENTRALA: Zeszyty ćwiczeń", „Życie na nowo. Rewitalizacje", „Iluzje wszechwładzy. Katalog do wystawy". Poleca też podcast - rozmowę z Michałem Leszczyńskim.

Poruszamy coraz bardziej palący problem marnotrawstwa surowców po rosnącej liczbie rozbiórek i modernizacji budynków.

konteksty

Wracamy do niezwykle krytycznego wywiadu w „A-m” sprzed 30 lat, by sprawdzić, czy dziś architektura i urbanistyka mają się lepiej. Rozmawiamy z Czesławem Bieleckim – architektem, publicystą, byłym posłem i wyjątkowo uważnym obserwatorem polskiej przestrzeni. W wywiadzie można też znaleźć odpowiedź na krytykę jego realizacji, źródła jego poczucia osamotnienia czy kulisy błyskawicznego konkursu na Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

realizacje

Projektanci byli świadomi wartości miejsca, rozumieli dziedzictwo pofabrycznych terenów tej części Pragi [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ MATERIAŁÓW].

Całości nadano stosowną szatę, której szorstki materiał jest więcej niż adekwatny do założenia, bowiem nie o pokaz kunsztu projektantów tu chodzi [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

W przypadku gmachu dominują skromność i minimalizm, a także racjonalna, zredukowana do podstawowych zasad oraz ścisłych reguł, narracja [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Wulingshan Eye Stone Spring – delikatny brutal. Czuły na światło strzelisty budynek, w którym kuracjusze zażywają odprężających kąpieli [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

dizajn na zawsze

Idealna przestrzeń publiczna to taka, w której są ludzie, i z jaką identyfikują się mieszkańcy, czując się za nią współodpowiedzialni [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O projekcie Gliwickiego Centrum Kultury Plus, miejsca łączącego historię z teraźniejszością, kulturę z usługami i życiem miejskim rozmawiają Justyna Swoszowska i Jan Nagel. Dyplom magisterski został przygotowany na Politechnice Śląskiej.

warsztat

Imperatywem było maksymalne wyeksponowanie drewna, dlatego architekci zdecydowali się na pełne przeszklenie fasad. Aby uniknąć zasłonięcia drewnianej konstrukcji, instalacje ukryto pod podłogą podniesioną [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

wzornik

Lampa, rzeźba, a może dekoracja? Współczesne oświetlenie, które zachwyca.

zawód architekt

Kiedyś większość czasu spędzało się na zewnątrz, wśród zieleni. (...) Czasy się zmieniły, ale potrzeby są te same [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZY WYWIAD].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum